REKLAMA
Pełna wersja
BIŁGORAJ
2017.08.01 20:55 | aktualizacja: 2017.08.01 21:05

W hołdzie bohaterom

Dziś mijają 73 lata od wybuchu największej akcji zbrojnej podziemia w okupowanej Polsce, podczas II wojny światowej. W Biłgoraju odbyły się uroczystości rocznicowe ku czci poległych i walczących w Powstaniu Warszawskim.
W hołdzie bohaterom

1 sierpnia 1944 roku w Warszawie wybuchło powstanie. Słabo uzbrojone oddziały powstańcze prowadziły samotną walkę z przeważającymi siłami niemieckimi, zakończoną kapitulacją po 63 dniach, 3 października 1944 roku. W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły ok. 18 tys. zabitych i zaginionych. W wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych oraz masakr urządzanych przez oddziały niemieckie zginęło ok 180 tys. cywilnych mieszkańców stolicy. Pozostałych przy życiu wypędzono, a Warszawę zrównano z ziemią.

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się we wtorkowe popołudnie mszą św. odprawioną w intencji Ojczyzny, powstańców warszawskich i weteranów żołnierzy Armii Krajowej w kościele św. Jerzego w Biłgoraju. Wzięli w niej udział zarówno przedstawiciele władz, kombatanci, poczty sztandarowe, służby mundurowe, jak również harcerze i przedstawiciele grup rekonstrukcji historycznej. Obecni byli m.in. parlamentarzyści: Genowefa Tokarska i Piotr Olszówka, wicestarosta powiatu biłgorajskiego Jarosław Piskorski, burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan, przewodniczący Rady Miasta Marian Klecha, wójt gminy Biłgoraj Wiesław Różyński. W uroczystościach wzięli udział także biłgorajscy motocykliści ze Spontanicznej Grupy Motocyklowej i Grupy Motocyklowej "Cygnus" oraz mieszkańcy miasta. Pod Pomnik Żołnierzy Armii Krajowej w Parku Solidarności uczestnicy uroczystości przeszli wspólnie z Orkiestrą Dętą im. Czesława Nizio.

Rys historyczny nawiązujący do Powstania Warszawskiego przedstawił zebranym zastępca prezesa ŚZŻAK Rejon Biłgoraj Ryszard Kozdra. - Ten kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości - słowami marszałka Piłsudskiego zakończył swoje wystąpienie Ryszard Kozdra.

Na zakończenie uroczystości złożono wieńce i zapalono znicze pod pomnikiem oraz wysłuchano montażu słowno - muzycznego, nawiązującego do Powstania Warszawskiego.

Red.
Red. dodany 1 sierpnia 2017
 
Odsłon: 5776

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (20)

Najwyżej oceniane komentarze
~ nt
Oceniano 20 razy  +18
Mnie nauczycielka w szkole uczyła,że zaprzyjażniona armia związku radzieckiego , nie mogła pomagać powstańcom bo czekali na dostawy z bronią i ,żywnością. To co nauczyciel by mnie okłamał?A pamiętam jeszcze nauczyciela Książka który wybitnie gnębił dzieci jak słabo śpiewały piosenki rosyjskie
~ Jan P.T.
Oceniano 20 razy  +12
Śmieszna jest Borowcowa. Jakieś 2 dziewczynki w jej imieniu.
Żałośni CI Borowce.
Co się oczytałem o nich i Łukaszu Borowcu.
Wstyd znać taką rodzinę i z nimi się zadawać
Wszystkie komentarze
~ abc
  0
Co mają władze do do ilości uczestników ?
No chyba że wzorem tych z przed laty można spędzić na siłe istnieje szansa ze oddziały OT dadzą radę.
~ czytelnik
Oceniano 4 razy  +4
Owszem, szacunek należy się tym, którzy walczyli przekonani, że w kilka dni zwyciężą,wysłano ich do boju de facto bezbronnych. Lekkomyślność tych w Londynie.
~ JAN
Oceniano 7 razy  +3
,,Ten kto nie ceni i nie szanuje swej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości" Święte i wciąż aktualne słowa. Zapamiętajcie to sobie-wy wszyscy prominentni byli PZPR-owcy- obecni działacze tzw samorządów. Przecież wśród tych obrzędowców to połowa byli członkowie PZPR. PRL nauczył ich czytać i pisać, fundował im na studiach darmowe obiady w kampusach studenckich i punkty za pochodzenie. SB czuwało, aby ci ,ze słusznym pochodzeniem znaleźli się na słusznych stołkach w szkołach, urzędach itd. A teraz te łachudry zapomnieli o swoim poprzednim wcieleniu. Wcześniej gardłowali, że Powstanie Warszawskie wywołała garstka londyńskich, politycznych bankrutów, co im znowu zamarzyła się władza w Polsce. Sterując z Londynu i siedząc na 70 tonach złota przeszmuglowanego z polskiego skarbca do Anglii dali polityczny rozkaz do rozpoczęcia Powstania, wiedząc, że pomocy od sowietów nie będzie oraz, że co czwarty z powstańców ma jakąś broń. Wysłali dzieci i dyletantów wojskowych na pewną śmierć a także nie liczyli się z możliwością śmierci setek tyś warszawiaków. W normalnych armiach i narodach za takie prowadzenie wojen i powstań ich przywódcy stanęli by pod ścianą. Dlaczego ci gardłujący w stolicy i w Biłgoraju nie wspomną o Generale Andersie i o jego oficerach walczących wtedy we Włoszech? Oni byli przeciwni wywoływaniu powstania i protestowali przeciwko skazywaniu tyś rodaków na śmierć. Ale inni ,,wodzowie" z londyńskiej oddali nie zawahali się rzucić nastolatków bez broni na czołgi i przeciwko lotniczym bombom. Zapytam jeszcze czy ojciec Koziny ma jeszcze z parę sztuk karabinów i granatów w schowku, czy wszystko zabrała Policja? Bo jak ma to niech dobrze konserwuje bo nigdy nie wiadomo, kiedy będzie następne powstanie i przeciwko komu. Może Timmermans z eskimosami na nas napaść albo ten drugi z tego państewka wielkości naszej gminy, no ten pijaczyna z Luksemburga Junckers.
~ do-~ mieszkaniec
Oceniano 4 razy  +2
Ale ja chcę do zalewu obiecanego przez panią poseł
~ Old
Oceniano 4 razy  +4
Co to za organizacja, której przedstawicielem jest drobny złodziejaszek ps. Płyta?
~ ciekawe
Oceniano 8 razy  +4
~ obiektywnie
Oceniano 13 razy  -3
Rocznica powstania, hołd bohaterom i zasadna krytyka dla tych w Londynie.
Zdumiewa nieustanny atak na posłankę Borowiec, która dobrze wypełnia misję poselską, z wymierną korzyścią dla naszego regionu ( m.in.mnóstwo środków na drogi ). To osoba kulturalna, nie to co jej oponenci. Z zawiści atakują ją ci, którzy swoją aktywność wykazują głównie w opluwaniu.
~ Apel do Posłanki. Ratuj Brata - skieruj na leczenie
Oceniano 9 razy  +7
Wystarczy tylko dać Bratu Pani Poseł Łukaszowi Borowcowi skierowanie na terapię i leczenie w Radecznicy - urlop na 2 miesiące
~ seba
Oceniano 4 razy  +4
Panie majorze z WOP / SG/ kup pan sobie korpusówki.
~ mieszkaniec
Oceniano 10 razy  -4
Jest w Biłgoraju, we Frampolu, w Józefowie, w Biszczy, w Zwierzyńcu dwa -Rudka i Echo.
Jeszcze ci mało zalewów? Najlepiej nich ci koło domu wykopią to może będziesz zadowolony.
~ max
Oceniano 10 razy  +8
Mundur jest przypisany określonym formacjom i nieuprawnione noszenie jest karalne. W Biłgoraju co chwila zmieniają się mundurowi /jak śpiewał Rosiewicz - przebierańcy/. I jeszcze henną malowane wąsy.
~ Leśniczy
Oceniano 11 razy  +7
~ Jan P.T.
Oceniano 20 razy  +12
Śmieszna jest Borowcowa. Jakieś 2 dziewczynki w jej imieniu.
Żałośni CI Borowce.
Co się oczytałem o nich i Łukaszu Borowcu.
Wstyd znać taką rodzinę i z nimi się zadawać
~ nie czepiaj się pana Książka
Oceniano 9 razy  +9
on awansował w karierze z nauczyciela piosenki radzieckiej na ważną osobę w AK. Jedni awansują politycznie inni klasowo
~ w 75 rocznicę powstania czcimy wysłanie dzieci
Oceniano 13 razy  +5
i kwiatu polskiej młodzieży przez londyńskich akowskich tchórzy na wojnę. Przez których zginął kwiat polskiej młodej inteligencji.niczym hitlerowcy rząd londyński szkolił dzieci do działań wojennych co było widać w powstaniu.to dzięki akowskiemu rządowi londyńskiemu warszawa została zrównana z ziemią i zginęły tysiące niewinnych cywili.Śmiało można powiedzieć że to Polak ,Polakowi zrządził ten los .nie Niemiec czy Ruski ale Polak.
~ Edyta
Oceniano 14 razy  0
macie racje burmistrz w Biłgoraju za długo jest, zmiana jest konieczna
~ nt
Oceniano 20 razy  +18
Mnie nauczycielka w szkole uczyła,że zaprzyjażniona armia związku radzieckiego , nie mogła pomagać powstańcom bo czekali na dostawy z bronią i ,żywnością. To co nauczyciel by mnie okłamał?A pamiętam jeszcze nauczyciela Książka który wybitnie gnębił dzieci jak słabo śpiewały piosenki rosyjskie
~ do-~ . Mało ludzi.
Oceniano 17 razy  +11
to władza zmieniła wyborców. Po prostu wygnali młodych na emigrację , a starym wszystko jedno kto przy korycie aby mieli emerytury
~ a1
Oceniano 8 razy  +8
jutro biorę urlop popływać w tym zalewie co Tokarska obiecała dawno w kampanii wyborczej . Może wie ktoś gdzie on jest?
~ .
Oceniano 14 razy  +6
Mało ludzi. Zmienić trzeba władze w Biłgoraju.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
w sobotę, godzina 08:57 Biłgoraj
Tak będzie wyglądał skwer
Już wybrany został wykonawca inwestycji polegającej na przebudowie skweru usytuowanego na skrzyżowaniu ul. 3 Maja i ul. Kościuszki w Biłgoraju. Jak będzie wyglądał po zakończeniu zadania?
w poniedziałek, godzina 08:29 Biłgoraj
26-latek zginął w wypadku na drodze Biłgoraj - Smólsko [AKTUALIZACJA]
we wtorek, godzina 07:09 Biłgoraj
Daniel zginął w poniedziałkowym wypadku. Ruszyła zbiórka pieniędzy
w niedzielę, godzina 14:55 Różaniec
Wojewódzki Dzień Pola w Różańcu
W niedzielę, 18 października w Zespole Szkół Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Różańcu zorganizowano IV Wojewódzki Dzień Pola pod hasłem "Lubelszczyzna spichlerzem Polski". Wydarzeniu towarzyszyła konferencja pt. "Konwencja BIO gwarantem zdrowej żywności oraz opłacalności produkcji roślinnej".
dzisiaj, 07:11 Biłgoraj
Laurki dla policjantów
w środę, godzina 12:16 Kraj
Cmentarze będą zamknięte? Jest decyzja
15 października 2020 Kraj
Powrót obostrzeń. Nauczanie hybrydowe w szkołach średnich
W zależności od rozwoju sytuacji rząd na bieżąco będzie reagować i wprowadzać kolejne ograniczenia. - Wszystko po to, aby ratować zdrowie i życie Polaków - podkreślał podczas czwartkowej konferencji premier Morawiecki. Co zmieni się od najbliższej soboty? M.in. funkcjonowanie punktów gastronomicznych, działalność basenów i siłowni, a także maksymalna liczba uczestników zgromadzeń publicznych.
w czwartek, godzina 12:37 Biłgoraj
Jest nowe ognisko COVID-19 w powiecie. Tym razem to oddział położniczy
w środę, godzina 10:21 Biłgoraj
Protest rolników z powiatu biłgorajskiego
13 października 2020 Powiat
Nauczyciele nagrodzeni
Jak co roku przyznano wyróżnienia państwowe, resortowe i kuratoryjne dla nauczycieli. Wśród nagrodzonych znaleźli się również pracownicy placówek oświatowych z powiatu biłgorajskiego.
w czwartek, godzina 09:09 Biłgoraj
Honda wjechała w Zagrodę Sitarską
w środę, godzina 07:25 Biłgoraj
Zawieszone kursy PKS
16 października 2020 Biłgoraj
Respirator przekazany
W piątek, 16 października do biłgorajskiego szpitala trafił respirator zakupiony ze środków zgromadzonych podczas zbiórki, zorganizowanej z inicjatywy Grupy "Widzialna Ręka Biłgoraj i okolice" i Centrum Rozwoju Wolontariatu przy Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej.
w czwartek, godzina 11:24 Lubelszczyzna
Dwa nowe przypadki zakażeń SARS-CoV-2 w powiecie
we wtorek, godzina 09:07 Tarnogród
Wypadek na trasie Tarnogród-Luchów Górny
11 października 2020 Biłgoraj
"Biłgorajski" architekt Antoni Herman
Na łamach portalu bilgorajska.pl mogli się Państwo zapoznać z uwagami Antoniego Hermana dotyczącymi rewitalizacji miejskiego ratusza, który zaprojektował. Dzisiaj sylwetkę zasłużonego architekta-seniora, związanego z Lublinem przybliża czytelnikom Piotr Flor, prezes Biłgorajskiego Towarzystwa Regionalnego.
w środę, godzina 11:34 Lubelszczyzna
658 zakażeń SARS-CoV-2 na Lubelszczyźnie. Zmarł 36-letni mieszkaniec powiatu
we wtorek, godzina 10:48 Majdan Nepryski
Zaginął Jan Czerwonka
9 października 2020 Biłgoraj
Problem z zalewaniem mieszkańców ul. Długiej zostanie rozwiązany?
Zakończyły się prace związane z przebudową kanalizacji deszczowej przy ul. Partyzantów. Do końca października ma powstać także kanał deszczowy łączący ul. Cegielnianą z ul. Partyzantów. Czy to rozwiąże problem zlewni na ul. Długiej? O tym dyskutowano podczas wrześniowej sesji Rady Miasta w Biłgoraju.
we wtorek, godzina 08:12 Biłgoraj
Sprawca molestowania poszukiwany
w poniedziałek, godzina 11:44 Biłgoraj
Nowe ognisko koronawirusa w szpitalu
8 października 2020 Stary Lipowiec
Upamiętniono zamordowanych za pomoc Żydom
W Starym Lipowcu w gminie Księżpol odsłonięto pomnik upamiętniający mieszkańców zamordowanych przez niemieckich okupantów za pomoc Żydom. Wydarzenie zorganizowano w ramach projektu "Zawołani po imieniu" zainicjowanego przez wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Magdalenę Gawin i realizowanego przez Instytut Pileckiego.
w czwartek, godzina 08:18 Diecezja Zamojsko - Lubaczowska
Dyspensa od uczestnictw we mszach św.
we wtorek, godzina 11:10 Lubelszczyzna
Znacznie mniej zakażeń na Lubelszczyźnie, zmarły dwie osoby z powiatu biłgorajskiego
8 października 2020 Kraj
Od soboty cała Polska zostanie objęta żółtą strefą
Od soboty, 10 października zasady ze strefy żółtej zostają rozciągnięte na cały kraj. Zwiększona zostanie liczba łóżek w szpitalach, a proces koordynacji przepływu pacjentów pomiędzy placówkami usprawniony. Dodatkowo, w każdym województwie powstanie szpital koordynacyjny, a w nim dodatkowe stanowiska intensywnej terapii dla pacjentów zarażonych koronawirusem.
w środę, godzina 21:22 Biłgoraj
Krew od ozdrowieńca pilnie potrzebna
w środę, godzina 09:02 Tereszpol-Kukiełki
Podczas prac budowlanych wykopali pociski
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Fotowoltaika Biłgoraj