Festiwal rozpoczął się o godzinie 11. 00 uroczystym powitaniem przybyłych gości przez wójta gminy Turobin Eugeniusza Krukowskiego, po czym na scenie pojawiła się Kapela Turobińska z Gminnej Biblioteki Publicznej, która widowiskiem patriotycznym wprowadziła przybyłych w klimat wojny, prześladowań, męczeństwa ale też bohaterstwa, ofiarności i straceńczej odwagi, charakterystycznej dla pokolenia młodzieży tamtych czasów.
Po prezentacji Kapeli na scenie pojawiła się pierwsza solistka - Jolanta Łapińska, reprezentująca Gminne Centrum Kultury w Radecznicy. W jej wykonaniu usłyszeliśmy utwory: “Opowiedz nam moja Ojczyzno" i “Gdzie są kwiaty z tamtych lat?". Następnie piosenkę “Tu wszędzie jest moja Ojczyzna" oraz popularną pieśń wojskową “Białe róże", znaną także pod tytułem “Rozkwitały pąki białych róż" wykonała Anna Dudka z Gminnego Ośrodka Kultury w Wysokiem. Po niej wystąpiła Wiktoria Kolano, również reprezentująca GOK z Wysokiego, która zaśpiewała piosenkę “Ojczyzno ma", do słów księdza Stefana Ceberka oraz “Biały krzyż". Opiekunem solistek z Gminnego Ośrodka Kultury w Wysokiem jest Paweł Policha. Zuzanna Derkacz ze Szkoły Podstawowej w Czernięcinie zaprezentowała dwa utwory: “Niepodległość trudne słowo" i “Matko o twarzy jak polska ziemia czarnej". Kolejna uczestniczka festiwalu - Marta Smyk, uczennica turobińskiego gimnazjum zaśpiewała piosenkę “Dziewczyna z granatem", znaną z filmu "Czas honoru - Powstanie" oraz piosenkę “Ojczyzno ma". Uczennicami gimnazjum w Turobinie są także Małgorzata Brodaczewska i Izabela Pawlos, które wystąpiły w duecie i zaśpiewały dwa utwory.
Po występach wokalnych o swojej działalności opowiedzieli członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. Porucznika Konrada Bartoszewskiego ps. Wir z Biłgoraja. Grupa zaprezentowała stroje z okresu II wojny światowej, broń i inne elementy żołnierskiego ekwipunku.
Po przerwie wystąpił chór męski Klucz z Majdanu Starego pod kierownictwem Jerzego Rymarza, reprezentujący Gminny Ośrodek Kultury w Księżpolu. Chór wykonał utwór pt. “Rogatywka" oraz pieśń “Orlątko" poświęconą bohaterskim obrońcom Lwowa - uczniom lwowskich szkół powszechnych i gimnazjów. Po występie Klucza na scenie pojawiły się Iskierki ze szkoły podstawowej w Turobinie, które zaprezentowały piosenkę powstańczą “Warszawskie dzieci" oraz utwór autorstwa Elżbiety Buczyńskiej zatytułowany “Myślimy o Polsce". Jak zawsze ich występ zachwycił publiczność. Członkowie chóru Fermata to uczniowie szkoły podstawowej z Żółkiewki. Chór zaśpiewał piosenkę z powstania warszawskiego “Dziś idę walczyć, mamo" oraz “Nasze miejsce na ziemi". Następnie w utworach “Ojczyzno ma" oraz “Białe róże" zaprezentował się chór Dworzanki z Wysokiego. Chór Zagrodzanie funkcjonujący w strukturze Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych w Zagrodach, reprezentujący gminę Goraj wykonał piosenkę “Bywaj dziewczę zdrowe", której powstanie datuje się na okres powstania listopadowego oraz bardzo popularną w czasie I wojny światowej piosenkę “Żołnierz i panna".
Ostatnią prezentacją był występ chóru Andrzejkowe Nutki z Gminnego Centrum Kultury w Radecznicy. Chórzystki w strojach ludowych zaśpiewały piosenkę “Partyzancka idzie wiara" oraz pieśń “Marsz, marsz Polonia".
Wszyscy uczestnicy festiwalu otrzymali dyplomy oraz pamiątkowe statuetki, które wręczyli wójta gminy Turobin Eugeniusz Krukowski i przewodniczącego Rady Gminy Stanisław Górny.
Zwieńczeniem festiwalu był koncert Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.
~ ładnie | 0
Fajna impreza, masowa.
|