REKLAMA
Pełna wersja
BIŁGORAJ Biłgoraj
2017.10.07 15:46 | aktualizacja: 2017.10.07 16:57

Uroczyste obchody jubileuszu 80-lecia LO im. ONZ w Biłgoraju

W tym roku LO im. ONZ obchodzi 80-lecie istnienia. To najstarsza szkoła w regionie. Wspólne świętowanie tego wyjątkowego jubileuszu, odbyło się w sobotę, 7 października. Były podziękowania za dotychczasową działalność, wyróżnienia i wspomnienia absolwentów.
Uroczyste obchody jubileuszu 80-lecia LO im. ONZ w Biłgoraju

Liceum Ogólnokształcące im. ONZ w Biłgoraju powstało w 1937 roku z inicjatywy Towarzystwa Szkoły Średniej w Biłgoraju, po uzyskaniu zezwolenia stosownych władz. Wówczas utworzono Prywatne Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące Towarzystwa Szkoły Średniej w Biłgoraju.

Jak podkreślał dyrektor Marian Klecha szkoła miała pełnić ważną funkcję ośrodka kulturalnego, skupiającego wysoko wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną. Początki były bardzo trudne, brakowało niezbędnego sprzętu oraz pomocy naukowych. Ogromną pomocą służyło społeczeństwo biłgorajskie, które dbało o coraz lepsze warunki nauki. Nawet wojna i okupacja nie przerwały edukacji, ponieważ nauczyciele prowadzili zajęcia na tajnych kompletach. Lata powojenne to stopniowa poprawa bazy lokalowej oraz dydaktycznej i coraz większe zainteresowanie młodzieży zdobywaniem średniego wykształcenia. Czasy współczesne to m. in. modernizacja budynków i przystosowanie do nowoczesnych metod zdobywania wiedzy, sukcesywne poszerzanie oferty dydaktycznej dla uczniów, otwarcie na świat, współpraca ze szkołami zagranicznymi, projekty edukacyjne, innowacje pedagogiczne i starania o jak najwyższy poziom wykształcenia naszej młodzieży.

M.in. takimi wspomnieniami dzielono się podczas uroczystości jubileuszowych, które zorganizowano w sobotę, 7 października. Rozpoczęły się one mszą św. odprawioną w kościele pw. Św. Jerzego w Biłgoraju. Następnie zaproszeni goście, wśród których była lubelska kurator oświaty Teresa Misiuk, absolwenci, kadra pedagogiczna, ale także obecni uczniowie oraz władze powiatu i miasta zebrały się w auli szkoły, gdzie odbyła się dalsza część wydarzenia.

- W wyniku reformy szkolnictwa z 2001 roku zmieniła się nazwa szkoły i uchwałą Rady Powiatu utworzono Zespół Szkół Ogólnokształcących w skład którego weszło LO im. ONZ oraz Gimnazjum Powiatowe. 1 września tego roku zostaliśmy I Liceum Ogólnokształcącym im. ONZ. Pełniąc funkcję dyrektora szkoły staram się wypełniać zobowiązania utrzymania szkoły na wysokim poziomie wobec moich poprzedników - mówił dyrektor Klecha i dodał: - Składam wyrazy szacunku i podziękowania twórcom tej szkoły: pierwszemu dyrektorowi szkoły Bolesławowi Piwońskiemu, pierwszemu powojennemu dyrektorowi szkoły Stanisławowi Adamczykowi, organizatorowi tajnego nauczania, inicjatorowi rozbudowy szkoły Wawrzyńcowi Dyrce, Józefowi Nowickiemu, Edwardowi Bojankowi i Janinie Papież. To oni wszyscy swoją pracą i poświęceniem oraz osiągnięciami wpisali się w katy historii szkoły i naszej małej ojczyzny. Szczególne podziękowania kieruję do nauczycieli emerytów, to wy państwo zostawiliście tu cząstkę swojego życia, prowadziliście do sukcesów swoich uczniów, wychowywaliście ich, wyrażaliście troskę o dobre imię szkoły.

Przez 80 lat istnienia placówki szkoła wykształciła 13 tys. osób, ludzi świata nauki, kultury, medycyny, humanistów, inżynierów, polityków, duchownych, przedsiębiorców. Lista absolwentów została zawarta w monografii.

Podczas sobotniej uroczystości zaproszeni goście dzieli się swoimi wspomnieniami związanymi ze szkoła, ale te składali życzenia kolejnych lat działalności placówki i utrzymania wysokiego poziomu kształcenia.

- Podziękowania kieruję do wszystkich państwa, których mądra codzienna praca składa się na tę dumną i imponującą 80-letnią historię szkoły, mam na myśli zarówno tych, którzy szkoła kierowali, w niej pracowali, ale też wszystkich absolwentów, bo w szkole o sukcesach możemy mówić, gdy jest wspólnota i współdziałanie nauczycieli i uczniów. Zawsze przy okazji jubileuszu mówimy o sukcesach, to wszyscy państwo jesteście sukcesem tej konkretnej szkoły, bo to wy korzystając z mądrości szkoły teraz wykazujecie się mądrością, dobrem i prawdą w codziennym życiu - mówiła lubelska kurator oświaty Teresa Misiuk.

W dowód uznania i szacunku dla pracy obecnego dyrektora LO im. OZN Mariana Klechy kurator wręczyła gospodarzowi placówki odznaczenie przyznane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Dyplom od Lubelskiego Kuratorium Oświaty otrzymała natomiast Barbara Borowy.

List gratulacyjny skierował marszałek województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski. - Wierzę głęboko, że kolejne lata istnienia placówki przyniosą jej dalszy rozwój, co przełoży się na liczne sukcesy. Dziękuję za kształcenie tych, którzy w przyszłości będą stanowić siłę napędowa rozwoju regionu, a także za tworzenie doskonałych warunków do rozwijania pasji młodzieży - napisał.

Starosta powiatu biłgorajskiego Kazimierz Paterak podkreślił, że 80 lat funkcjonowania tak dużej placówki oświatowej to ogrom zdarzeń, różnych problemów, ludzkich spraw. - Moje spojrzenie z perspektywy mieszkańca powiatu i przedstawiciela władz samorządowych prowadzi do jednoznacznie pozytywnej oceny 80-letniej pracy szkoły i jej dorobku. Gratuluję społeczności szkolnej pięknego jubileuszu, a dyrektorowi składam wyrazy uznania za ciężką pracę - stwierdził starosta. Z okazji zbliżającego się Dnia Edukacji Narodowej, za osiągane wysokie wyniki w pracy dydaktycznej wyróżnił nauczycielki, którym wręczył nagrody, a były to: Jolanta Rycyk, Alina Dzido, Renata Opara, Renata Mokrzyńska, Bożena Oleszek, Jadwiga Oleszek, Barbara Zielińska i Katarzyna Tkaczyk.

Wszystkich gości zaproszono też na spacer po szkole oraz poczęstunek, wieczorem odbędzie się Bal Absolwenta.

Z okazji jubileuszu na stronie internetowej szkoły utworzono specjalną zakładkę, gdzie można przeczytać wspominania absolwentów, czy obejrzeć zdjęcia, a nawet znaleźć listy absolwentów od 1947 roku - http://80lat.loonz.lbl.pl/.

red.
red. dodany 7 października 2017
 
Odsłon: 18883

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (36)

Najwyżej oceniane komentarze
~ 28
Oceniano 39 razy  +19
Wspomnienia komuchów i farbowańców ,to jest to pokolenie co uczyło o Katyniu czy Wołyniu , za komuny ganiali z czerwonymi szturmówkami a teraz odstawiają wzorowych katolików. Najpierw do kościoła a potem nachlać się wódki .Przez takich jak wy Polska jest zacofana o 50 lat.Mam nadzieję ,że biologia szybko ten problem rozwiąże .Przez wasze rządy młodzi tyrają za grosze albo muszą emigrować .Kupa zgredów
~ J23
Oceniano 15 razy  +13
Jezu gdzie ja wszedłem, jacy tu wszyscy bogobojni, uczciwi i sprawiedliwi. Wasi wszyscy przodkowie a i wiekszość z was była wychowana i wykształcona przez komunę i w niej żyła. Koniec tematu bo flaki sie przewracają.
Wszystkie komentarze
~ mieszkaniec
Oceniano 1 raz  +1
J. damski bokser, na forum kolejny popis jego nasilającej się choroby mózgu.
~ Jasio
Oceniano 3 razy  +1
W dowód uznania i szacunku dla pracy obecnego LO.dyrektora ONZ. Klecha Marian powinien otrzymać ! Od Prezydenta Polski ! Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Było by to czwarte tak wysokie odznaczenie w pow. biłgorjskim.
~ Absolwent
Oceniano 13 razy  +1
Henio Wójec też przyjechał? Pewnie zadymę będzie organizował? Kodziarzy zaraz przywiezie z Warszawy i będzie demokracji się domagał. Ten były doradca gajowego Komorowskiego zapewne wie kto pokradł widelce, obrazy i meble z Kancelarii Prezydenta. Może nawet coś w Biłgoraju się udało w dziupli schować. Najlepiej to Henio miał za Solidarności. Bolek-szpicel nimi kierował, CIA przysyłało cale walizki dolarów na poczet robionych zadym. Kumple nawoływali do nałożenia sankcji gospodarczych przez USA- za namową rewizjonistów spod Góry Synaj i ziomkostw niemieckich. A Henio to mógłby być ,,doradcą " Komorowskiego nawet do 90 lat byle na konto co miesiąc 10 patoli wpadało. A teraz to on jest nikt. Tak jak w wierszu pewnego poety: Bo ja chciałem być kimś, bo ja byłem Żyd. A jak Żyd nie był kimś, to ten Żyd był nikt.Na własnych nogach przekroczyłem Bug. Razem z Armią Czerwoną jako politruk.
~ aa
Oceniano 12 razy  +10
święta racja-a najwięcej o komunie maja do powiedzenia niedouczone gówniarze,które komunę znają z filmów Barei..choć wątpię by ogladali..
~ J23
Oceniano 15 razy  +13
Jezu gdzie ja wszedłem, jacy tu wszyscy bogobojni, uczciwi i sprawiedliwi. Wasi wszyscy przodkowie a i wiekszość z was była wychowana i wykształcona przez komunę i w niej żyła. Koniec tematu bo flaki sie przewracają.
~ drogi Janie kogo synem Ty jesteś ?
Oceniano 11 razy  +5
ojca świniopasa i matki krowodojki czy synem Szlachcica co to komuna zabrała mu prawo do pierwszej nocy z chłopką po ślubie ?
~ ??????????????/
Oceniano 11 razy  +1
LO stoi na terenie dawnego cmentarza żydowskiego i nic się strasznego nie dzieje. Teren po byłym BEPiE też ponoć zahacza o cmentarz i wielkie aj waj. Zburzyć wszystko i zaorać to będzie w Biłgoraju święty spokój.
~ spiep..aj do Iranu
Oceniano 5 razy  -1
spiep..j do Iranu,pewnie zawodówe skończyłes
~ Jan
Oceniano 22 razy  +10
Maniek Klecha- syn małorolnego chłopa z Płus. Ludowa władza najpierw nauczyła go pisać i czytać a potem dała punkty za pochodzenie na studia. Trzymał się mocno PZPR a ta mianowała go na stanowiska w oświacie. Utrzymywał też dobre stosunki z pomagierami PZPR ze Złajdaczonego Stronnictwa Ludowego. To dzięki tym układom znany Maniek z Biszczy, bonzo PSL-u trzymał go na stanowisku dyr LO im ONZ. Obecnie 71 letni /ur. 12 września 1946 r/ Klecha jest dalej utrzymywany na stanowisku przez spadkobiorcę stanowiska starosty niejakiego PSL-owca Pateraka. To jest ta sama opcja komunistów co stała kiedyś na trybunie przy Kremlu. Mimo tego, że ręki do góry nie mogli podnieść, na stanowisku wciąż trwali. Krew im przetaczano a oni dalej do stanowisk się rwali. Tak jest i obecnie w Biłgoraju. Co taki Klecha może nauczyć uczniów? Zachłanności i jak utrzymać się na stanowisku? To Tokarski umożliwił mu złożenie dokumentów na emeryturę w ZUS a potem znowu powołał go na stanowisko dyr. Rosłan wraz ze swoją bandą radnych zrobił go przewodniczącym rady miasta / dieta 22 tyś zł rocznie/ Zapewne burmistrz liczy na to, że jak mu się noga powinie na stanowisku burmistrza to Klecha w ramach rewanżu da mu etat nauczyciela, może nawet zrobi go swoim zastępcą. I tak będą się utrzymywali na stanowiskach aż ich św. Piotr odwoła. Bo to jest taka kasta lokalna co z przyzwoitością i honorem nie ma nic wspólnego.
~ coś nie halo
Oceniano 14 razy  +6
Absolwentów to pod ścianami postawiano, bo krzesełka dla polityków musiały być
~ ja
Oceniano 7 razy  +5
szkoła nie wróci do normy, ponieważ już na naczelnego szykuję się pewna kobietka i nie daj Bóg by przeszła bo będzie jeszcze gorzej i ONZ stanie się podrzędnym ogólniakiem.
~ Uczeń
Oceniano 7 razy  +7
Renata Obara, a nie Renata "Opara" kto to redagował?
~ absolwent
Oceniano 19 razy  +7
świetna organizacja uroczystości na naprawdę wysokim poziomie, szkoła wygląda teraz pięknie, z zamysłem, odremontowana, nowoczesna, ale nie zatarto w żaden sposób historii nauczycieli i uczniów szkoły, można być naprawdę dumnym będąc absolwentem ONZ
~ Pytanie
Oceniano 2 razy  +2
*uczniów
~ Pytanie
Oceniano 9 razy  +7
Czy jest ktoś Wśród czytających komu spodobała się część artystyczna przygotowana przez ucznia?
~ haha
Oceniano 7 razy  +7
niebieskie trzewiki, jeszcze sobie czerwoną kulkę na nos doklej żałosny cherku
~ jeśli 200 absolwentów na 80 lat
Oceniano 4 razy  +2
pracy to jest to zaiste wynik fascynujący, zakładając że co roku kończy tą szkołę około 400-stu uczniów.
~ z Rapów
Oceniano 15 razy  +9
Mieszkam teraz daleko od Biłgoraja , ale dotarło do mnie , że Sitarska wieczorem się też nie popisała . Wielu głodowało . Miejscowy mógł wskoczyć do domu po kanapkę. Podczas oficjałki było dużo kadzenia i przynudzania. Jak na 80 lat to troszku mało tych absolwentów. Za następną setkę będzie lepiej. Dzięki, powodzenia Pozdro!
~ uczeń
Oceniano 10 razy  +6
na tyle absolwentów co ukończyło ONZ tylko tyle gości - wstyd, że szkoła nie zrobiła nic aby było więcej ludzi. Ale po namyśle stwierdzam, iż takie imprezy to nie dla uczniów są a bez mała dla biłgorajskich politykierów - Wstyd ONZ. W innych szkołach to samo. Nie dba się o absolwentów tylko o partyjne interesy. Mogło być kilka tysięcy osób a tak kicha.
~ Jeden z absolwentów
Oceniano 7 razy  -1
Absolwentów było ponad 200, więc chyba nie byliśmy na tym samym jubileuszu.
~ po obejrzeniu
Oceniano 6 razy  0
Większość uczestników imprezy, tak jak na fotkach będzie wyglądać za sto lat. Wiele twarzy mocno zniekształconych na zdjęciach, nadmiarem czerwieni i kontrastu, stąd zmarszczki, które w realu niewidoczne, a u niektórych plamy, których w rzeczywistości nie mają.Trudno niektórych ludzi rozpoznać.
~ 71 plus
Oceniano 14 razy  +8
gdyby Klecha na tej uroczystości był nieurzędującym dyrektorem byłaby zupełnie inna impreza,większość zorientowanych nie przybyła,a ci niezorientowani przyjechali ,uczestnicy stanowili mniej niż 1 procent absolwentów,chodzi o sitwę i samolubstwo wierchuszki,ta statystyka mówi i obrazuje rzeczywistość.
~ Szkoda
Oceniano 15 razy  +9
Szkoda tylko że obecne władze szkoły (wespół zespół z organem nadzorczym) ciągną tą zacną placówkę w dół. Z prestiżu tej szkoły zostało już tylko wspomnienie.
~ Zgred
Oceniano 15 razy  -1
Zejdź na ziemię pismądralo a właściwie sikucie i nie obrażaj ludzi.
~ do-zgred
Oceniano 16 razy  +8
https://pl.wikipedia.org/wiki/Polska_Zjednoczona_Partia_Robotnicza historia kołem się toczy , partie się zmienia ale przyzwyczajenia takie same .Skoro za komuny było tak dobrze to czemu nie wyjechali do ZSRR?
~ zgred
Oceniano 11 razy  +1
Potwierdziłeś swoją podłość
~ lidka
Oceniano 18 razy  +10
Gdyby Pan klecha nie kombinował z tokarskimi to by było wielu zacnych a z powodu wieku 71 lat ,ten układ dla wielu jest fatalny i to lecie straciło ducha,klecha przekombinował i wyszła hucpa.Tokarscy już jak widać daleko przepołowione dziadki.Zarówno oni jak i klecha widzieli i widzą tylko siebie.Jak wszystko powoli i to się kończy i to ,,sie nie wrati,, Wreszcie szkoła i sytuacja w niej niedługo powinna wrócić do normy. Nagorsi są ludzie co mają wyobrażenie ,że są niezastąpieni.
~ do-~ zgred
Oceniano 12 razy  +6
To co zrobiliście pokoleniom po sobie to jest to co ja robię zonie co noc , ale dla niej to przyjemność ,oby was św Piotr najszybciej przywitał ,przez podobnych do was doszło do rozbiorów , wszystko sprzedacie aby wam było dobrze
~ zgred
Oceniano 14 razy  -4
Nie wiadomo kogo Bozia wcześniej zabierze POTWORZE NUMEROWANY !
~ 28
Oceniano 39 razy  +19
Wspomnienia komuchów i farbowańców ,to jest to pokolenie co uczyło o Katyniu czy Wołyniu , za komuny ganiali z czerwonymi szturmówkami a teraz odstawiają wzorowych katolików. Najpierw do kościoła a potem nachlać się wódki .Przez takich jak wy Polska jest zacofana o 50 lat.Mam nadzieję ,że biologia szybko ten problem rozwiąże .Przez wasze rządy młodzi tyrają za grosze albo muszą emigrować .Kupa zgredów
~ Odpowiedz
Oceniano 10 razy  0
Przypominam, ze wszystkie uroczystości od zawsze odbywają się na auli, nic jeszcze nigdy nie odbywało się na sali gimnastycznej poza coroczne studniówka z przyczyn oczywistych. A i tak nie wszyscy się zmiescili.
~ Odpowiedz do „jak na 80 lat to
Oceniano 7 razy  -1
Przypominam, ze wszystkie uroczystości od zawsze odbywają się na auli, nic jeszcze nigdy nie odbywało się na sali gimnastycznej poza coroczne studniówka z przyczyn oczywistych.
~ absolwentka
Oceniano 24 razy  -6
uroczystość fantastyczna, przepięknie przygotowana, dużo wspomnień, wzruszeń, coś wspaniałego... fantastyczna szkoła była i jest, i na pewno będzie... zawsze będę wracać tu z przyjemnością
~ jak na 80 lat to .....
Oceniano 16 razy  +6
tych absolwentów trochę za mało.... taka mizernota na małej salce nie na sali gimnastycznej .... cienizną mi zalatuje
~ absolwent
Oceniano 23 razy  +7
Borowiec niech nauczy się przemawiać.
~ noooo szału nie było
Oceniano 13 razy  +5
i wszystko ....jasne
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
we wtorek, godzina 08:06 Panasówka
Spór o planowaną atrakcję turystyczną na Roztoczu
Roztoczański Park Narodowy planuje budowę wieży widokowej na Wzgórzu Polak w Panasówce. Projekt, który jest częścią szerszej rozbudowy bazy edukacyjno-turystycznej parku, budzi zarówno entuzjazm, jak i sprzeciw wśród lokalnej społeczności. Koszt całego przedsięwzięcia to 50 milionów złotych, z czego 16 milionów złotych przeznaczono na budowę samej wieży. Planowany termin zakończenia inwestycji to 2028 rok.
dzisiaj, 14:20 Biłgoraj
Dziesięć miejscowości bez prądu, w tym Biłgoraj
w środę, godzina 13:20 Stary Lubliniec
Kierujący ciągnikiem poniesie konsekwencje
9 lipca 2024 Powiat
Znamy wyniki matur. Jak wypadli nasi uczniowie?
Wraz z końcem maja zakończył się też maturalny maraton. Uczniowie ostatnich klas szkół średnich właśnie poznali wyniki swojej pracy. Dane przekazała Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie.
w sobotę, godzina 08:23 Wola Obszańska
Festyn na granicy województw
dzisiaj, 09:12 Biłgoraj
Miejska ciepłownia wkracza w przyszłość
w piątek, godzina 18:04 Tarnowola
Zderzenie osobówek na drodze wojewódzkiej [AKTUALIZACJA]
W piątkowe popołudnie na drodze wojewódzkiej nr 853 miedzy Aleksandrowem a Józefowem doszło do zderzenia dwóch osobówek. Na miejscu interweniowały służby ratunkowe. Podczas prowadzonych działań droga była zablokowana.
12 lipca 2024 Józefów
Wilki w józefowskich lasach
w sobotę, godzina 09:59 Biłgoraj
Mieszkaniec powiatu zatrzymany przez "łowców głów"
w czwartek, godzina 11:38 Biłgoraj
Milionerzy w powiecie
W 2023 roku w województwie lubelskim zmniejszyła się liczba osób deklarujących dochód powyżej miliona złotych. Liczba milionerów spadła o 87 osób, z 1357 w 2022 roku do 1270 w 2023 roku. Najwięcej milionerów wybrało deklarację PIT-36L (1119 osób), a popularny PIT-37 wybrało 75 milionerów. Ilu milionerów rozliczyło się w biłgorajskiej skarbówce?
w piątek, godzina 10:45 Harasiuki
121 km/h na liczniku w terenie zabudowanym
w piątek, godzina 16:06 Józefów
Czerwona flaga nad zalewem
8 lipca 2024 Biłgoraj
Nowe bloki w Biłgoraju. Wybrano wykonawcę inwestycji
Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o. o. rozstrzygnęło przetarg na budowę bloków ogrzewanych pompą ciepła zasilaną z paneli fotowoltaicznych. Inwestycja powstanie przy ulicy Ks. Stanisława Matrasia w Biłgoraju.
w piątek, godzina 12:33 Bukowina
Martyna Łuszczek wśród 50 najlepszych studentów na świecie
w czwartek, godzina 08:21 Frampol
Stan wodomierzy pod lupą ZGK
13 lipca 2024 Józefów
Nowa siedziba nadleśnictwa coraz bliżej
Leśnicy z Józefowa doczekają się nowej siedziby. W ostatnich dniach czerwca ogłoszono przetarg na budowę budynku administracyjnego Nadleśnictwa Józefów wraz z towarzyszącą infrastrukturą.
dzisiaj, 11:15 Biłgoraj
Pieszo na Jasną Górę. Ruszyły zapisy na pielgrzymkę
14 lipca 2024 Józefów
Gmina stawia na fotowoltaikę z magazynami energii
14 lipca 2024 Region
Przedstawiciele powiatu na odsłonięciu pomnika w Domostawie
W niedzielę 14 lipca w Domostawie odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego ofiary rzezi wołyńskiej. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz powiatu biłgorajskiego, m.in. prezydium Rady Powiatu.
dzisiaj, 08:28 Biłgoraj
Damian Błaszczyk przepłynie 80 km dla chorych dzieci
w czwartek, godzina 08:38 Biłgoraj
Tak wygląda remont 90-letniego mostu
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika