REKLAMA
Pełna wersja
POWIAT
2018.02.08 13:03 | aktualizacja: 2018.02.08 13:04

Kościelne statystyki

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego od lat prowadzi badania nad religijnością Polaków. Najnowsze statystyki pokazują, że coraz mniej osób chodzi do kościoła. Średnia w kraju to 36,7%, znacznie lepiej jest w parafiach na terenie powiatu biłgorajskiego.
Kościelne statystyki

Jesienią każdego roku, w parafiach dokonuje się liczenia wiernych. Na tej podstawie opracowywane są statystyki dotyczące religijności Polaków. Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego właśnie opublikował najnowsze dane, które dotyczą 2016r.

Okazuje się, że w skali kraju frekwencja na niedzielnych mszach św. jest wyjątkowo niska. Do kościoła poszło 36,7% zdeklarowanych katolików, mimo, że wg Głównego Urzędu Statystycznego katolikami określa się 93% społeczeństwa. To najniższy wyniki od czasu rozpoczęcia badań przez instytut (lata 80.). Do komunii św. przystąpiło za to 16% rodaków. Jest to mniej w porównaniu z wcześniejszym rokiem, kiedy we mszach uczestniczyło prawie 40% Polaków, a komunię przyjęło 17%.

Dekanaty z terenu powiatu biłgorajskiego, który znajduje się w obrębie Diecezji Zamojsko - Lubaczowskiej wypadają na tym tle wyjątko dobrze. W dekanacie Biłgoraj - południe (do którego należą m.in. parafie św. Marii Magdaleny, św. Jerzego, Lipiny Górne,Majdan Stary, Sól, czy Stary Bidaczów) zobowiązanych do uczestnictwa we mszy jest ponad 23 tys. osób, z tego w niedzielnych msza uczestniczy 11,7 tys., czyli nieco ponad 50%, komunię przyjmuje 25%.

W dekanacie Biłgoraj - północ (parafia Chrystusa Króla, św. Jana Pawła II, Trójcy św. i WNMP, Bukowa, Dąbrowica, Frampol, Goraj, Gromada, Hedwiżyn, Korytków Duży) zobowiązanych do uczestnictwa we mszach jest 25,5 tys. osób. We mszy uczestniczyło 12,3 tys. osób, czyli 48,3%, komunię przyjęło natomiast 23% osób.

W dekanacie Józefów (m.in. Aleksandrów, Józefów, Tereszpol) jest 14,6 tys. zobowiązanych, we mszach uczestniczyło 6,2 tys. osób, co daje 42,7%. Komunię św. przyjęło 19% spośród wszystkich zobowiązanych. Wyższa frekwencja jest w dekanacie Tarnogród (Biszcza, Chmielek, Księżpol, Łukowa, Obsza, Potok Górny, Różaniec, Zamch). Tam zobowiązanych do uczestnictwa we mszy św. 21,6 tys. zł., faktycznie do kościoła poszło 9,6 tys. osób, czyli 44,6%, komunię św. przyjęło 21,3% osób.

Na terenie Diecezji Zamojsko - Lubaczowskiej w 2016r. zanotowano więcej chrztów niż rok wcześniej - 4,615, więcej było też dzieci przystępujących do Pierwszej Komunii - 4 253, małżeństw kościelnych zawarto natomiast 2 160, w poprzednim roku 2 142.

red.
red. dodany 8 lutego 2018
 
Odsłon: 6481

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (14)

~ Fata
  0
i tutaj też będzie coraz mniej, bo ludzie glupi nie są
~ Kościelny
Oceniano 12 razy  0
Trzeba dostosować kościół do współczesnych czasów oraz zlikwidować krępującą spowiedź "douszną" to i zaraz więcej osób zacznie przychodzić :)
~ jaa
Oceniano 4 razy  0
zobowiązanych ????? jakieś jaja
~ 12
Oceniano 10 razy  +6
Czy księża jak zakonnicy i zakonnice mają śluby ubóstwa?
~ 0p
Oceniano 13 razy  +3
W Biblii pisze wyznawajcie grzechy jedni drugim , to czemu ksiądz nie wyznaje swoich grzechów przed owieczkami?W Biblii przykazania są inne od tych które kler podaje ludziom to kłamią?
~ ab
Oceniano 6 razy  +6
Możliwe że masz trochę racji ,ale nawet jak kogoś nie wykształconego czyli takiego jak i ja ,strasznie piszesz z błędami .Popracuj trochę nad tym.
~ Bogini
Oceniano 2 razy  +2
Komunii dziwnie mało
~ mmy
Oceniano 14 razy  +8
Kościoły to są własnością Watykanu czy parafian?W każdej parafii powinna być rada parafialna bo to od owieczek ksiądz ma na kościół a do powiedzenia nic nie maja . Powinni też mieć wpływ na wybór biskupów czy papieża , bo na razie to jest dyktat ,dajesz kasę księdzu a on ci ,że jesteś grzesznikiem i jeszcze ci kary zadaje .Dajecie im kasę a oni bawią się za to , kupują auta nieruchomości jak papież z Torunia .Ile ma ksiądz brać za pogrzeb , chrzest itd powinna rada parafialna ustalać. A ile to nasze kościoły wysyłają szmalu na Watykan obcemu państwu?
~ as
Oceniano 6 razy  +4
Osobny gar dla was w piekle stoi a ojciec muchomor będzie w tym kotle mieszał.
~ Bogini
Oceniano 12 razy  +4
Przy świątyni bogini o imieniu Biedronka stoi więcej samochodów niż przy kościołach :)
~ Kiler
Oceniano 14 razy  +2
Kościół=pis, będzie jeszcze gorzej
~ ty j64 czy ty nie jesteś
Oceniano 7 razy  +1
agentem MOSAD-u tak jak twoje opisy jest szkolony Mosad
~ j64
Oceniano 15 razy  -1
Nie kończy się spór dyplomatyczny Polski i Izraela w związku z nowelą ustawy o IPN. W debacie publicznej cały czas trwa dyskusja o Holocauście. Wielu od lat próbuje zrzucić swoje winy na Polaków, wykorzystując słabą jeszcze pozycję naszego kraju na arenie międzynarodowej, bez wątpienia będącą skutkiem półwiecznej sowieckiej okupacji.
Polsce często wytyka się Jedwabne, ale czy słusznie? Ważny polityk mówi jasno: wznówmy ekshumacje w Jedwabnem.
Część polskich polityków przyłącza się niestety do antypolskiej retoryki. Wczoraj w bulwersujący sposób wypowiedział się Włodzimierz Cimoszewicz, który w wywiadzie podkreślał, że należy otwarcie mówić o udziale Polaków w Holocauście. Na szczęście nie brak też patriotycznych inicjatyw.
Morawiecki chce walki o prawdę historyczną
Z takową wyszedł ojciec premiera Polski Kornel Morawiecki, który zaapelował o wznowienie ekshumacji w Jedwabnem w ramach walki o prawdę historyczną. Nie ulega wątpliwości, że polityk ten, jako były opozycjonista, który zaszczepił w synu patriotyzm, ma na swojego potomka niebagatelny wpływ.
Powinniśmy powiedzieć jaka jest prawda o Jedwabnem. Powinniśmy wznowić ekshumacje. Należy szukać tej prawdy powiedział marszałek senior na łamach Onet.pl.
Zdaniem Morawieckiego winę za pogrom w Jedwabnem ponoszą Niemcy, których nazwał reżyserami tych dramatycznych wydarzeń.
~ tera jak nam markety
Oceniano 12 razy  -6
pozamykajo to bedziewa musiały do kościoła chodzić i jaka głupota to nie lipiej było w te markecie kościoła wybudować albo wynajuć lokol na kościoła.Jo facet in wykrztałcony ale rozum mom , ale te wykrztałciuchy ino zadem i pało myślo znaczy komy by doć żeby pało przyłożyć
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
w niedzielę, godzina 11:06 Żurawnica
Jest akt oskarżenia w sprawie śmierci Kosego
Mieszkańcowi powiatu biłgorajskiego podejrzanemu o zastrzelenie pozostającego pod ochroną gatunkową wilka z Roztoczańskiego Parku Narodowego grozi 5 lat więzienia. Akt oskarżenia w tej sprawie trafił już do Sądu Rejonowego w Zamościu.
w środę, godzina 12:46 Biłgoraj
Spokojnie, to tylko... inscenizacja
w środę, godzina 11:56 Gmina Goraj
Zignorował zakaz wjazdu
13 lutego 2021 Biłgoraj
W poniedziałek do Biłgoraja dotrze 100 dawek szczepionki przeznaczonej dla nauczycieli
Właśnie została potwierdzona dostawa do biłgorajskiego szpitala 100 dawek szczepionki AstraZeneca. Będzie ona przeznaczona dla nauczycieli pracujących stacjonarnie w miejskich szkołach. Dotychczas chęć zaszczepienia zgłosiło ok. 300 pedagogów.
w środę, godzina 11:29 Lubelszczyzna
Prawie dwukrotny wzrost liczby zakażeń
we wtorek, godzina 10:20 Gródki
Wjechał w drzewo i uciekł. Policjantom tłumaczył, że gonił złodzieja
11 lutego 2021 Biłgoraj
Bezrobocie w powiecie wzrosło nieznacznie
Wg danych Powiatowego Urzędu Pracy w Biłgoraju na terenie powiatu biłgorajskiego bezrobocie na koniec 2020 roku wzrosło o 0,3% w porównaniu do poprzedniego roku. W całym kraju jest to wzrost o 1 punkt procentowy. Jak obecnie wygląda struktura bezrobocia w naszym regionie?
14 lutego 2021 Biłgoraj
Kolejne ostrzeżenie o zamieciach śnieżnych i bardzo silnym mrozie
we wtorek, godzina 08:16 Biłgoraj
Co z budową zbiornika retencyjnego w Brodziakiach?
w piątek, godzina 08:14 Powiat
Planowane wyłączenie prądu
Jeszcze w lutym na terenie powiatu biłgorajskiego planowane jest wyłączenie prądu. W jakich miejscowościach to nastąpi i jak długo mieszkańcy będą musieli obejść się bez tego medium?
17 lutego 2021 Radzięcin
Czołówka w gminie Frampol [AKTUALIZACJA]
w piątek, godzina 22:23 Biłgoraj
"Za granicą żartu"
w sobotę, godzina 15:52 Biłgoraj
Prawie 150 tys. zł dla OSP z terenu gminy Biłgoraj
W sobotnie popołudnie, 20 lutego, w Urzędzie Gminy Biłgoraj, odbyła się konferencja prasowa dotycząca przekazania promes na sprzęt strażacki dla 11 jednostek OSP z powiatu biłgorajskiego. Do strażaków trafił sprzęt za 148 466,00 zł.
w poniedziałek, godzina 09:54 Kajetanówke
Potrącenie rowerzystki w Kajetanówce. Interweniował śmigłowiec LPR
we wtorek, godzina 11:02 Lubelszczyzna
27 zakażeń, 1 zgon
w sobotę, godzina 10:16 Biłgoraj
Rusza remont hali sportowej w ZSBiO
W piątek, 19 lutego, w Starostwie Powiatowym w Biłgoraju podpisana została umowa z wykonawcą remontu hali sportowej w Zespole Szkół Budowalnych i Ogólnokształcących w Biłgoraju. Tego dnia wykonawca odebrał plac budowy. Warta nieco ponad 2,5 mln zł inwestycja zakończyć ma się wczesną jesienią br. Prace inwestycyjne prowadzone będą przy wsparciu środków z Ministerstwa Sportu.
w środę, godzina 08:08 Gmina Biłgoraj
Zabrali nam dzieciństwo - część I wznowiona
w środę, godzina 12:03 Biłgoraj
Akademia Przedszkolaka zachęca do zapisów
16 lutego 2021 Biłgoraj
Strażacy ćwiczyli na zamarzniętym zalewie
We wtorkowe przedpołudnie, 16 lutego, odbyło się szkolenie strażaków z działań na zamarzniętych zbiornikach wodnych. Strażacy z JRG KP PSP w Biłgoraju ćwiczyli umiejętności ratowania osoby, pod którą załamał się lód ale też samoratowania.
w poniedziałek, godzina 10:01 Biłgoraj
Jechał "wężykiem", miał prawie 3 promile
w środę, godzina 07:15 Region
"Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo"
12 lutego 2021 Biłgoraj
79. rocznica powstania Armii Krajowej
14 lutego będziemy obchodzić 79. rocznicę powstania Armii Krajowej. Biłgorajskie uroczystości zorganizowano w piątkowe przedpołudnie, 12 lutego. Była msza św., tradycyjnie też złożono wiązanki kwiatów pod pomnikiem AK w Parku Solidarności.
w środę, godzina 16:06 Kraj
"Mały krok w tył"
we wtorek, godzina 10:14 Biłgoraj
Uwaga, kolejne oszustwo na BLIK! Znajome 41-latki straciły pieniądze
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Fotowoltaika Biłgoraj