2 kwietnia to dzień kiedy na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy na temat autyzmu. Z tej okazji już od trzech lat w Biłgoraju organizowana jest konferencja, mająca na celu przybliżenie tego zagadnienia. Tegoroczne wydarzenie odbyło się w sobotę, 7 kwietnia, w Biłgorajskim Centrum Kultury.
- Dzisiejszy dzień jest bardzo szczególny z wielu powodów m. in. dlatego, że chcemy razem z państwem dzielić się wiedzą na temat osób dotkniętych autyzmem i Zespołem Aspergera. Pragniemy także, dzięki prelegentom zaproszonym na dzisiejszą konferencję, specjalizujących się w tej dziedzinie dowiedzieć się jak najwięcej o tego typu zaburzeniach, wzbudzić ciekawość, zwiększyć naszą i Państwa świadomość i wiedzę na temat tego zagadnienia. To kolor niebieski stał się symbolem tego święta i pretekstem medialnym do informowania o autyzmie. To właśnie tego dnia wiele miejsc na całym świecie, w tym również w Polsce zaświeciło się na niebiesko - mówiła na wstępie Monika Kita.
Akcja dedykowana jest wszystkim osobom z autyzmem i ich najbliższym.
W tym roku organizatorzy poszerzyliśmy zakres inicjatyw, mających na celu podnoszenie świadomości społecznej. W piątkowe popołudniem 7 kwietnia, w BCK, został wyemitowany film pt. "Życie Animowane" w reż. Rogera Ross Williamsa, opowiadający historię autystycznego chłopca, który w wieku 3 lat traci zdolność mowy. W ramach akcji "Biłgoraj Niebieski dla Autyzmu" w miesiącu maju realizowane będą także warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży ponadgimnazjalnej z terenu szkół biłgorajskich mające na celu poszerzenie wiedzy uczniów dotyczącej autyzmu. Prowadzić go będą wolontariusze Fundacji "BAMBINI". 4 grudnia br. odbędzie się "Dzień Tolerancji", podczas którego w BCK zostanie po raz drugi wyświetlony film "Życie Animowane". Dzięki współpracy z Fundacją SINAPSIS, działającej w Warszawie, w BCK zostanie udostępniona instalacja sensoryczna CUBE, która prezentuje odmienny sposób odbierania bodźców przez osoby ze spektrum autyzmu. Powyższe działania będą dostępne dla wszystkich zainteresowanych bezpłatnie.
- Coraz więcej i częściej mówimy o osobach dotkniętych autyzmem, to dobrze, bo u coraz większej ilości dzieci diagnozuje się to zaburzenie. Trzeba pamiętać o tym, że szybka interwencja i skuteczna terapia dają bardzo dobre efekty. Ważne jest też to, by dzieci przebywały wśród swoich rówieśników, by się integrowały, jednak wcześniej takie dziecko musi być do integracji przygotowane - wyjaśnia w rozmowie z portalem bilgorajska.pl Justyna Wąsala - Gura, dyrektor Żłobka i Przedszkola Integracyjnego "BAMBINI".
O tych zagadnieniach mogli posłuchać uczestnicy konferencji. Rozpoczęła się ona od wystąpienia Magdaleny Łagowskiej, prezes Zarządu Stowarzyszenia Przebudzenie, która wygłosiła referat pt. "Z autyzmem nam po drodze". Następnie głos zabrała terapeuta Joanna Pyra, mówiła o autyzmie jako wyzwaniu i inspiracji. Prof. Mieczysław Dudek ze Społecznej Akademii Nauk w Łodzi wygłosił referat zatytułowany "Wypalenie rodziców dzieci z autyzmem i zespołem Aspergera" . Edward Bolak, specjalista ds. autyzmu mówiła o "Farmie życia" jako ośrodku dla dorosłych osób z autyzmem.
- Dzieci z autyzmem lub Zespołem Aspergera są już praktycznie wszędzie, nie ma miejsca na świecie bez takich diagnoz. Jest ich bardzo dużo także w naszym mieście, w ostatnich latach zauważalny jest ogromny wzrost dzieci diagnozowanych w kierunku autyzmu, nie wiemy z czego to wynika, dlatego pomoc zarówno dla nich samych, jak i ich opiekunów jest bardzo potrzebna - podsumowuje Justyna Wąsala - Gura.
Pamiętajmy, że szybka diagnoza i rozpoczęta terapia dają dziecku szanse na lepsze funkcjonowanie w społeczeństwie. Zwracajmy uwagę na takie objawy jak brak rozwoju mowy w wieku 3 lat, brak kontaktu wzrokowego, czy szereg zaburzeń jak np. nadwrażliwość wzrokowa, słuchowa, węchowa. Pierwsze objawy można zauważyć już ok. pierwszego roku życia.
~ XL | 0
No to tłumy się zwaliły.
|