Recykling papieru rozpoczyna się od dostarczenia makulatury do wyspecjalizowanych punktów zbioru odpadów celulozowych. W takich miejscach przeprowadzane jest ich wstępne sortowanie, które polega na dzieleniu surowca ze względu na kategorie: A, B, C i D. Później prowadzi się oczyszczanie i prasowanie makulatury, którą nawija się na bele. W takiej formie surowiec kierowany jest do papierni przeprowadzających recykling..
W wyniku mieszania papieru z gorącą wodą w instalacjach rozwłókniających: wysoko lub niskostężeniowych bądź bębnach rozwłókniających wyodrębnia się włókna celulozowe. Kolejne fazy to oczyszczanie i rozdrabnianie. Z powstałej w ten sposób masy papierowej usuwane są zanieczyszczenia, takie jak: piach, drewno, metale i inne elementy. Po oczyszczeniu mechanicznym masę umieszcza się w sortownikach i przeprowadza frakcjonowanie.
Frakcjonowanie polega na podzieleniu masy papierowej na podstawie długości włókien celulozowych. W zależności od tego, co ma być produktem finalnym procesu recyklingu makulaturę poddaje się procesowi odbarwiania (flotacji). Metodę tę stosuje się w przypadku, gdy papier ma być ponownie użyty do produkcji gazet lub papieru do pisania. W przypadku gdy powstanie z niego tektura falista lub papier pakowy, flotacja nie jest konieczna. Odbarwianie polega na rozdzielaniu części papieru za pomocą różnicowania zwilżalności składników.
Po odbarwieniu masę czyści się przy użyciu pras bądź filtrów. W niektórych przypadkach jest ona również zagęszczana. Papier, który musi mieć białą barwę, w procesie recyklingu musi zostać poddany bieleniu. Masa zawierająca duże ilości celulozy bielona jest za pomocą kwasu formamidynosulfonowego, nadtlenków (np. wodoru) lub podsiarczynu sodowego. Z kolei masa ze śladową zawartością celulozy bielona jest za pomocą ozonu i tlenu. Bieleniu poddaje jest wyłącznie makulaturę, która przeznaczona jest do produkcji papieru wysokiej jakości.
Końcowym etapem jest sortowanie masy celulozowej, które przeprowadza się poprzez filtrowanie (filtry tarczowe) lub prasowania (prasy ślimakowe). W ten sposób usuwa się z masy wodę i zagęszcza. Następnie wyławia się włókna, dzięki czemu minimalizowana jest ilość odpadów. Masa później jest prasowana i wytwarza się z niej produkt końcowy - w zależności od przeznaczenia.
Zobacz także: RODO - czym jest i co zmienia
madura | 0
Nie do końca znam temat, a, że prowadzę sporą firmę, wolałam podjąć współpracę z profesjona
|