Umiejętność posłusznego chodzenia na smyczy powinna być jedną z pierwszych rzeczy, jakiś nauczymy naszego szczeniaka. To samo dotyczy noszenia obroży przez psa. Nawet, jeżeli na co dzień nasz pupil używa szelek, powinien bezwzględnie akceptować zakładanie obroży. Przydaje się ona w wielu sytuacjach, szczególnie w czasie szkolenia psa. Specjaliści zalecają również korzystanie z niej w przypadku szczeniąt, ponieważ szelki mogłyby nadmiernie obciążać ich, wciąż rosnący szkielet.
Nauczenie psa poruszania się na smyczy to bardzo ważny element jego wychowania. W końcu w ten sposób będzie się przemieszczał w czasie większości spacerów w przestrzeni miejskiej. Smycz jest niezbędna dla zapewnienia bezpieczeństwa młodemu psu, który nie rozumie jeszcze komend, nie reaguje na przywoływanie i szybko się rozprasza. Puszczony luźno, zajęty zabawą mógłby np. wbiec na ulicę i ulec wypadkowi lub zgubić się. Również starsze psy powinny chodzić na smyczy, szczególnie w ruchliwych, pełnych obcych osób i innych psów miejscach. Oczywiście, zabierając naszego czworonoga na spacer na odległą od zgiełku miasta łąkę możemy pozwolić mu swobodnie pobiegać.
Oprócz oczywistej funkcji, jaką jest przypięcie do niej smyczy, obroża dla psa przydaje się również do identyfikacji zwierzęcia. Jeżeli przypniemy do niej adresówkę unikniemy kłopotu z odnalezieniem naszego psa w przypadku zgubienia się. Ekspert sklepu Pupilo.pl radzi, aby dodatkowo zaopatrzyć naszego czworonoga w przeciwpasożytniczą obrożę dla psa. Pomaga ona w zwalczaniu niebezpiecznych dla zwierząt pcheł, wszy i przenoszących wiele chorób kleszczy. Można w nią wyposażyć każdego psa, bez względu na jego wiek, czy wielkość. Równie dobrze sprawdzi się w przypadku niewielkiego jack teriera, co olbrzymiego doga niemieckiego.
Wśród wielu osób istnieje przekonanie, że kagańce noszą tylko przedstawiciele tzw. groźnych ras, takich jak amstaff, czy rottweiler. Nie jest to jednak prawdą. Nasi eksperci przypominają, że kaganiec przydaje się w wielu codziennych sytuacjach i może być noszony również przez niewielkie psy, takie jak jack terier.
Kiedy więc powinniśmy zaopatrzyć naszego pupila w kaganiec? W sytuacjach, które mogą być dla niego przyczyną nadmiernego stresu, np. podczas wizyty u weterynarza, czy w czasie podróży zatłoczoną komunikacją miejską. Czynniki stresogenne mogą spowodować, że nawet łagodne na co dzień psy staną się nieprzewidywalne. Lepiej zabezpieczyć się przeciwko takim sytuacjom, ponieważ jeśli nasz pies kogoś ugryzie, z pewnością spotkają nas niemiłe konsekwencje.
Kaganiec jest również dobrym rozwiązaniem dla żarłocznych osobników, takich jak labrador, spaniel, czy jack terier. Ich zamiłowanie do zjadania wszystkiego co znajdą podczas spaceru może prowadzić do niestrawności, biegunki, podrażnienia układu pokarmowego, a nawet niebezpiecznych dla zdrowia i życia psa zatruć. Zakładając psu kaganiec możemy tego uniknąć, tym samym oszczędzając sobie stresu, a jemu niepotrzebnego cierpienia.
Mimo, że większość właścicieli na co dzień używa kagańca, smyczy, czy obroży dla psa, wielu z nich nie wie, kiedy jest to konieczne, a kiedy nie. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ w Polsce nie za jednoznacznych, regulujących tę kwestię przepisów. Konieczność kontrolowania swojego czworonoga została zapisana w Kodeksie Wykroczeń i Ustawie o Ochronie zwierząt, a za puszczanie psa luzem grozi kara grzywny w wysokości 250 zł. Nie zostało jednak jasno określone, czy zwierzę musi mieć smycz i kaganiec oraz, czy powinno je nosić jednocześnie. Mimo to, nasi eksperci przypominają, że jest to kwestia bezpieczeństwa, której żaden właściciel psa nie powinien bagatelizować.
Gloria | 0
Ja kaganiec zakładam psu tylko wtedy, gdy musimy jechać komunikacj
|
pobeks | 0
W sumie to dostępna za grosze, a rewelacyjn
|
~ obywatel | Oceniano 2 razy +2
|
~ /// | Oceniano 4 razy +4
Musi i to bez dyskusyjni
Nie może być tak,że człowiek idąc chodnikiem zastanawia się czy nie zostanie zaatakowan MASZ PSA TO BĄDŹ ZA NIEGO ODPOWIEDZI |