19 i 20 września w Centrum Spotkania Kultur miał miejsce II Kongres Kultury Województwa Lubelskiego. Celem wydarzenia była prezentacja obrazu oferty kulturalnej naszego regionu, ale też spojrzenie w przyszłość i i wyznaczenie nowych kierunków rozwoju. W szerokim gronie animatorów kultury, samorządowców, ludzi nauki, dziennikarzy, artystów i aktywistów wypracowywano wspólne cele, identyfikowano zagrożenia oraz aktualizowano strategię rozwoju kultury województwa lubelskiego.
Korzyści i wyzwania wynikające z naszej obecności w Unii Europejskiej były tematem wykładu inauguracyjnego byłego premiera i przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka. Zwrócił on uwagę na fakt, że w tworzeniu otwartego społeczeństwa obywatelskiego i w Polsce, i w Europie daleko nam do ideału. Ale by stworzyć nowe prawo, potrzeba 6 miesięcy, nową instytucję - 6 lat, a nowe nawyki i zmiany mentalności - dwóch pokoleń, czyli 60 lat. Nawiązał też do Unii Lubelskiej. Jego zdaniem Lublin to idealne miejsce, by mówić o europejskiej wspólnocie. To tutaj 450 lat temu narodziło się marzenie o wielkiej i silnej Polsce, ale też wielonarodowej i obywatelskiej.
Wieczorem odbyła się Wojewódzka Gala Kultury, która była okazją, by podziękować ludziom tworzącym i pielęgnującym kulturę naszego regionu. Dyrektor Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury Renata Ćwik odebrała Dyplom Uznania dla Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury za całokształt działalności włożonej w upowszechnianie kultury na terenie województwa lubelskiego. Takie wyróżnienie otrzymał również Zespół Pieśni i Tańca "Tanew" działający przy Młodzieżowym Domu Kultury w Biłgoraju.
Odznakę honorową "Zasłużony dla Województwa Lubelskiego" otrzymał Zespół Śpiewaczo - Obrzędowy "Jarzębina" z Bukowej.
Medalem pamiątkowym województwa lubelskiego zostały uhonorowane: Dziecięcy Chór Harmonia z Łukowej i Chór Męski Ziemi Biłgorajskiej Echo z Biłgoraja.
Atrakcją wieczoru galowego był koncert Ewy Vesin, wybitnej sopranistki występującej na najważniejszych scenach operowych w Polsce i za granicą. Towarzyszyli jej muzycy Orkiestry im. Karola Namysłowskiego z Zamościa pod dyrekcją maestro Tadeusza Wicherka.
W czwartek w programie kongresu znalazły się panele dyskusyjne poświęcone m.in. tradycjom muzycznym, wzornictwu ludowemu, obrzędowości, turystyce i wykład Wojciecha Orlińskiego "Siła polskiej kultury. Od Kochanowskiego do Sapkowskiego".