Związek Gmin Żydowskich w Polsce, jeszcze w 2002 roku, wystąpił z wnioskiem do Komisji Regulacyjnej do Spraw Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Warszawie o wszczęcie postępowania regulacyjnego w odniesieniu do nieruchomości położonej w Biłgoraju, przy ul. Marii Konopnickiej, o powierzchni 0,12 ha, która w dniu 1 września 1939 roku stanowiła cmentarz żydowski.
W związku z postanowieniem wymienionej komisji wojewoda lubelski w 2004 roku wydał decyzję stwierdzającą przejście z mocy prawa na rzecz Związku Gmin wyznaniowych Żydowskich RP działki stanowiącej cmentarz, o powierzchni 0,2592 ha, położonej przy ul. Konopnickiej w Biłgoraju. Tym samy roszczenia Związku Gmin wyznaniowych Żydowskich RP zostały zaspokojone.
Jednak w 2009 roku pełnomocnik związku podniósł, że cmentarz o którym mowa był usytuowany również na dwóch przyległych nieruchomościach, jedna z nich, o powierzchni 0,3807 ha stanowi własność Biłgoraja, druga stanowi własność Skarbu Państwa w użytkowaniu wieczystym osoby trzeciej.
W toku postępowania Komisja Regulacyjna do Spraw Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Warszawie, w 2015 roku, wydała postanowienie zobowiązujące ZGWŻ RP do przesłania projektu ugody. Taki projekt trafił do biłgorajskiego Urzędu Miasta w 2017 roku. Chodziło o przeniesienie własności nieruchomości, co miało wyczerpać wszystkie roszczenia Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich RP zgłoszone w postępowaniu regulacyjnym dotyczącym cmentarza żydowskiego w Biłgoraju.
Do podpisania ugody przekazującej nieruchomość, która została wpisana do wojewódzkiej i w konsekwencji gminnej ewidencji zabytków, niezbędna była uchwała Rady Miasta. Radni podjęli ją podczas grudniowych obrad.
Podpisanie ugody pomiędzy samorządem Biłgoraja a Związkiem Gmin Żydowskich w Polsce nastąpiło we wtorek, 18 grudnia, w siedzibie Komisji Regulacyjnej do Spraw Gmin Wyznaniowych Żydowskich. Obecni byli: prezydent Biłgoraj Society z Nowego Jorku Harold Yechiel Baum, przedstawiciele Gmin Żydowskich, jak również burmistrza Biłgoraja Janusz Rosłan. Jednym z warunków ugody jest ogrodzenie terenu przez stronę żydowską. Terenem tym będzie teraz administrować Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.
formaldehyd | Oceniano 37 razy +33
Napiszcie może dokładny artykuł o tym jak z 0,12 ha zrobiło się 0,2592(!)h
|
sbak | Oceniano 10 razy +10
Na cele kultu, czy zaraz odsprzedad
|
formaldehyd | Oceniano 37 razy +33
Napiszcie może dokładny artykuł o tym jak z 0,12 ha zrobiło się 0,2592(!)h
|