REKLAMA
Pełna wersja
BIŁGORAJ Biłgoraj
2019.03.20 16:31 | aktualizacja: 2019.03.20 19:11

Ortografia nie ma przed nimi tajemnic

W tym roku, już po raz dwudziesty, zorganizowany został Konkurs Ortograficzny"Żółty Orzech". Podsumowanie odbyło się w środowe popołudnie, 20 marca, w Regionalnym Centrum Edukacji. Kto był najlepszy?
Ortografia nie ma przed nimi tajemnic

Konkurs ortograficzny "Żółty Orzech" odbywa się już od dwudziestu lat. W tym roku z ortografią zmierzyło się ok. 80 osób, najpierw były oczywiście eliminacje szkolne. Uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród odbyło się w środę, 20 marca, w Regionalnym Cetrum Edukacji Zawodowej, to właśnie ta szkoła jest jest głównym organizatorem konkursu.

Najlepsi otrzymali nagrody książkowe, które wręczali Jerzy Buczko, dyrektor RCEZ oraz Jan Koman, kierownik wydziału edukacji Starostwa Powiatowego. Nagrody ufundowały samorządy: powiatu, miasta i gminy Biłgoraj.

WYNIKI

Wyróżnienia:

Dominika Małek - Zespół Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraj
Agata Derylak - Publiczne Gimnazjum w Lipinach Dolnych
Kacper Hyż - Szkoła Podstawowa w Chmielku

Szkoły podstawowe:

I miejsce - Jakub Trybalski - Szkoła Podstawowa Nr 1 w Biłgoraju
II miejsce - Hanna Brodziak - Zespół Szkół Samorządowych w Tereszpolu-Zaorendzie
III miejsce - Daniel Szkołut - Szkoła Podstawowa w Teodorówce

Szkoły gimnazjalne: I miejsce - Idalia Młodowiec - Gimnazjum Nr 1 im. Św. Jadwigi Królowej w Biłgoraju
II miejsce - Małgorzata Radomska, Samorządowy Zespół Szkolny we Frampolu
III miejsce - Natalia Pawlos - Szkoła Podstawowa w Korytowie Dużym (klasa gimnazjum)

Szkoły ponadgimnazjalne: I miejsce - Aleksandra Kolbuch - Zespół Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju
II miejsce - Karolina Strzelec - I Liceum Ogólnokształcące im. ONZ w Biłgoraju
III miejsce - Martyna Kryń - Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju

DYKTANDO FINAŁOWE

Na szkolnych korytarzach zalegała cisza, ale w przestronnym holu wrzawa i harmider trwały do późnopopołudniowych godzin. Rozentuzjazmowana grupa młodzieży ochoczo zabrała się za przygotowanie niecodziennego wydarzenia. Pomysłów było co niemiara, każdy chciał dorzucić coś od siebie - wszakże chodziło o prestiż przedsięwzięcia.

Wśród pomysłodawców prym wiódł znany skądinąd obieżyświat, biłgorajanin Błażej, który przemierzył w swojej wysłużonej toyocie ojczyznę wzdłuż i wszerz. Po powrocie z włóczęgi po Równinie Biłgorajskiej zaprezentował arcyciekawą galerię fotografii.

Szwendając się tędy i owędy po Roztoczańskim Parku Narodowym, sfotografował wspaniałą przyrodę. W bujnym poszyciu, oprócz spróchniałych, sczerniałych badyli i minidrzewek, rosną piękne buki, świerki, jodły i gdzieniegdzie modrzewie. Rzeki i rzeczułki wrzynają się głęboko w podłoże, tworząc malownicze przełomy. Na fotografiach nie brak przyczajonego w chaszczach tchórzliwego zająca, zwiniętej w kłąb żmii, płochliwej pustułki czy brodzącego o brzasku żurawia.

Niekłamany zachwyt wywołały fotografie miejsc niby znanych, a jakże inaczej jawiących się w obiektywie aparatu. Niesamowicie wygląda dawny park dworski upstrzony plamami śnieżnobiałych kwiatów, tworzących półfantastyczne esy-floresy. Urzekają stare cmentarze z pochylającymi się niby-płaczki kamiennymi pomnikami, które upamiętniają uczestników konfederacji barskiej, powstania styczniowego czy ofiary drugiej wojny światowej.

Wszyscy chłonęli gawędę druha Jerzego, który snuł opowieść o uwiecznionych na czarno-białych fotografiach drewnianych kościółkach w Bukownicy, Tarnogrodzie i Górecku Kościelnym oraz o przydrożnych krzyżach, figurach i kapliczkach, których jest niemało na Lubelszczyźnie, ale najwięcej w powiecie biłgorajskim. Niektóre z nich mają ponadtrzystuletnią historię. Przy wielu figurach i kapliczkach przystrojonych bukszpanem i gałązkami ostróżki w kolorze lilaróż wciąż odprawia się nabożeństwa, a w Wielką Sobotę święcone są pokarmy wielkanocne.

Przeuroczo prezentuje się na zdjęciach skansen Zagroda Sitarska, kiedy sponad strzech niepewnie i trwożliwie, jakby od niechcenia, wyłaniają się żółtozłote promyki słońca. Oczami wyobraźni widzimy krzątających się żwawo po obejściu sitarzy, szykujących swoje rękodzieła do dalekiej podróży. Aby je zhandlować, corocznie przemierzali oni nie tylko Polskę. Ich szlak prowadził na południowo-wschodnie rubieże Europy, a nawet do krajów azjatyckich: od monarchii austro-węgierskiej po Tybet, od Karpat po orientalny Taszkient.

Czas biegł nieubłaganie, ale wkrótce z chaosu różnorakich pomysłów wyłonił się niekonwencjonalny projekt wystawy podporządkowanej idei konkursu ortograficznego, który już od dwudziestu lat propaguje wiedzę zarówno o regułach ortografii, jak i urokliwych zakątkach Biłgorajszczyzny.

red.
red. dodany 20 marca 2019
 
Odsłon: 5833

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (0)

Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
9 lutego 2024 Tarnogród
Rolnicy protestują w Tarnogrodzie. Trasa wojewódzka zablokowana [NOWE ZDJĘCIA]
Zgodnie z zapowiedziami, w piątkowe przedpołudnie 9 lutego rozpoczął się ogólnopolski strajk rolników, który ma potrwać aż do marca. Odbywa się on też na terenie powiatu biłgorajskiego. Rolnicy już blokują drogę wojewódzką w Tarnogrodzie.
dzisiaj, 11:46 Region
Utrudnienia na DK nr 74. Trwa strajk rolników
w sobotę, godzina 08:17 Józefów
Zmiana na stanowisku nadleśniczego
10 lutego 2024 Biłgoraj
Bal ZSZiO na zakończenie sezonu studniówkowego [NOWE ZDJĘCIA]
Bal studniówkowy uczniów Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju odbył się w sobotę 10 lutego w Hotelu Janów w Borownicy. To ostatni z balów maturalnych organizowanych w tym roku przez biłgorajskie szkoły.
dzisiaj, 13:52 Frampol
Rolnicy protestują. Utrudnienia na rondzie we Frampolu
w niedzielę, godzina 12:16 Gmina Turobin
11 chętnych na przebudowę dawnej drogi wojewódzkiej
13 lutego 2024 Biłgoraj
Bal ósmych klas
Od belgijki uczniowie ostatnich klas Szkoły Podstawowej nr 1 w Biłgoraju rozpoczęli swój bal ósmoklasisty. Wydarzenie odbyło się we wtorkowe popołudnie 13 lutego, w sali gimnastycznej.
dzisiaj, 08:24 Kick-boxing
Trzykrotny mistrz świata odwiedzi Biłgoraj
dzisiaj, 12:26 Biłgoraj
Monika Pawłowska wraca do Sejmu
w czwartek, godzina 09:51 Lubelszczyzna
Mrożone maliny i koncentrat pomidorowy z Ukrainy zatrzymane na granicy
Maliny nafaszerowane plastikiem i koncentrat pomidorowy o obniżonej kwasowości - te produkty nie dotrą do polskich konsumentów. Transport został zatrzymany na granicy z Ukrainą. Jak zapewnia wojewoda lubelski kontrole na granicy pracują przez całą dobę i sprawdzają jakość każdej przesyłki wjeżdżającej do kraju.
w niedzielę, godzina 16:22 Lubelszczyzna
Lista utrudnień podczas wtorkowego protestu rolników
w piątek, godzina 11:58 Region
Utrudnienia na "krajówce". Trwają prace przygotowawcze
dzisiaj, 19:32 Lipiny Dolne
Mieszkaniec powiatu skończył 100 lat
We wtorek 20 lutego wyjątkowy jubileusz świętował mieszkaniec Lipin Dolnych, Pan Jan Matuszak. Tego dnia w kierunku dostojnego Jubilata płynęły liczne życzenia i gratulacje.
dzisiaj, 14:53 Księżpol
Księżpol jako jedyny w powiecie z dofinansowaniem na edukację
12 lutego 2024 Hedwiżyn
Jechał 127 km/h przez Hedwiżyn. Słono zapłaci
w sobotę, godzina 17:57 Biłgoraj
Koncert "Ady" przyciągnął tłumy [NOWE ZDJĘCIA]
W Biłgorajskim Centrum Kultury odbył się coroczny koncert "Taniec i poezja", w wykonaniu Grup Tańca Współczesnego "Ada", działających w Młodzieżowym Domu Kultury. Wydarzenie, które odbyło się 17 lutego, zgromadziło miłośników tańca i sztuki.
w piątek, godzina 20:01 Biłgoraj
Przemysław Czarnek udzielił poparcia kandydatowi na burmistrza
dzisiaj, 10:37 Biłgoraj
Zapisz tę datę. Takiego wydarzenia nie można przegapić
8 lutego 2024 Powiat
Jutro blokada dróg. W jakich godzinach można spodziewać się utrudnień?
W piątek 9 lutego rozpoczyna się strajk generalny rolników, w którym udział wezmą także rolnicy z powiatu biłgorajskiego. W dwóch miejscach, na trasie wojewódzkiej nr 835 będą blokować przejazd. Kierowcy powinni uzbroić się w cierpliwość.
13 lutego 2024 Biłgoraj
Zderzenie pojazdów na skrzyżowaniu. Trzy osoby trafiły do szpitala [AKTUALIZACJA]
w poniedziałek, godzina 16:36 Tarnogród
Ulotki ws. dofinansowań w powiecie. Władze ostrzegają
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika