Drewniany domek na działce może postawić każdy z nas, o ile dysponuje odpowiednią powierzchnią działki. Aktualne prawo budowlane pozwala postawić mały domek letniskowy bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Wówczas wystarczy tylko zgłoszenie budowy w odpowiednim urzędzie - najczęściej w Starostwie Powiatowym. Warto dowiedzieć się w urzędzie w jakich przypadkach mamy taką możliwość.
Domy drewniane możemy podzielić na letniskowe i całoroczne. Oba rodzaje domów oferowanych przez firmę drewnolandia.pl są dostępne w wymiarach do 35 m2 podstawy. Standardowy domek drewniany, zbudowany według konkretnego projektu, jednego z wielu dostępnych na stronie producenta, nie wymaga pozwolenia na budowę i zwykle wykonany jest z gotowych elementów. W związku z tym faktem można w łatwy sposób postawić taki domek bez specjalnych wymogów, które obowiązują w przypadku domów o większej podstawie. Domki całoroczne budowane są w oparciu o technologię pozwalającą na codziennie mieszkanie w nich niezależnie od pory roku. Wyposażone są w odpowiednią infrastrukturę, odpowiednio ocieplone, czyli izolowane, dzięki czemu komfort mieszkania w taki domu jest znacznie większy niż w przypadku domku letniskowego. W ustawie Prawo budowlane nie figuruje definicja domku letniskowego. Bazując na treści artykułu 29 dowiemy się, że domek letniskowy oznacza budynek rekreacji indywidualnej, czyli obiekt przeznaczony do użytkowania w sezonie. Dlatego większość tego typu domków powstaje na działkach rekreacyjnych poza miastem.
Domy, których powierzchnia wynosi powyżej 35 m2 w przyziemiu - niezależnie od tego, czy są przystosowane do całorocznego zamieszkania czy tylko w sezonie letnim, zostały uznane za budynki mieszkalne. W tym przypadku nie ma znaczenia czy posiadają instalacje sanitarne i elektryczne, wyznacznikiem jest podstawa budynku. W przypadku takich domów obowiązują przepisy dotyczącej budynków mieszkalnych.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami zawartymi w artykule 29, które weszły w życie 28 czerwca 2016 roku, pozwolenia na budowę nie potrzebujemy wówczas, gdy chcemy postawić wolno stojący domek parterowy przeznaczony do rekreacji indywidualnej, czyli okresowego wypoczynku, o powierzchni zabudowy do 35 m2.
Przed zgłoszeniem budowy trzeba zgromadzić wszystkie potrzebne dokumenty. Należą do nich oświadczenie o tym, że posiadasz prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, dowód dokonania opłaty w Urzędzie Skarbowym, rysunki dotyczące budowanego domu i lokalizację inwestycji naniesioną na mapkę działki. Warto wiedzieć, że gotowe wzory zgłoszeń budowy znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.