W Norwegii kredyty oraz pożyczki w ogólnym ich znaczeniu znajdziesz pod nazwą låne. W ich obrębie możesz znaleźć wiele innych pojęć jak m.in. smålån (przykłady zobaczysz klikając w ten link), czyli odpowiednik polskich małych kredytów (chwilówek, pożyczek) lub forbrukslån, w tłumaczeniu kredyt konsumencki, który opiewana znacznie wyższe kwoty. Pamiętaj jednak, że kredyt musisz przede wszystkim dopasować do swoich potrzeb. Przed rozmowami z bankami przeanalizuj historię swoich wydatków z ostatnich miesięcy. Posłuż się historią konta i pogrupuj koszty na kategorie. Mogą to być wydatki na mieszkanie, jedzenie, zdrowie, kulturę, auto itp. Zastanów się czy możesz zaoszczędzić na niektórych produktach lub usługach. Oblicz, ile realnie mógłbyś przeznaczyć na spłatę pożyczki. Możesz również wesprzeć się porównywarkami internetowymi, które pomogą Ci dopasować wielkość i rodzaj kredytu do twoich potrzeb.
Co prawda w zależności od rodzaju pożyczki i oferującej ją firmy wymagania potrzebne do jej otrzymania mogą się różnić. Istnieją jednak warunki, które musisz koniecznie spełnić, zwłaszcza w przypadku kredytu na większą sumę. Jednym z nich jest odpowiedni wiek np. osoba starająca się o smålån musi mieć ukończony 23. rok życia. Dodatkowo powinieneś posiadać norweskie obywatelstwo i zamieszkiwać kraj od co najmniej 5 lat. Obywatele innych krajów muszą być również zarejestrowani w norweskiej ewidencji ludności i posiadać stały numer personalny. Zazwyczaj również wymagane jest przedstawienie dokumentu potwierdzającego zarobki, które muszą wynosić minimum 180 000 NOK brutto rocznie. Czasem można natrafić na lån uten kredittsjekk - pożyczki bez sprawdzania zdolności kredytowej, wtedy nie musisz przejmować się wielkością swoich zarobków. Są one jednak rzadko spotykane.
Jeśli znalazłeś się w naprawdę kryzysowej sytuacji nie załamuj rąk. W Norwegii istnieją lån på dagen, czyli pożyczki "do wzięcia w jeden dzień". Przy złożeniu wniosku pożyczkowego rano możesz być pewien, że czas jego przetwarzania zakończy się tego samego dnia. W niektórych przypadkach pieniądze na twoim koncie mogą pojawić się nawet po kilku godzinach. Podobnym rozwiązaniem, lecz na mniejszą skalę, są mikrolån. Są to mikrokredyty opiewające na niewielkie kwoty, jednak ze względu na wysokie zaufanie społeczne Norwegów można szybko uzyskać środki. Pożyczkodawca bowiem zakłada, że dłużnik z pewnością spłaci pożyczkę, tym samym nie przedłużając czynności decyzyjnych. Kolejną opcją jest kredittkort, czyli karta kredytowa (zobacz przykłady pod tym adresem). Sprawdzi się ona doskonale, jeśli potrzebujesz dodatkowych pieniędzy na okresowe wydatki. Przydaje się głównie wtedy, gdy zarabiasz dużo, ale wciąż czekasz na wypłatę. Zwróć jednak uwagę, że okres ich spłaty to 30-60 dni, natomiast każde opóźnienie może skutkować podwyższeniem oprocentowania nawet do 25%. Jeśli wciąż nie wiesz, który kredyt jest dla ciebie najlepszy zobacz artykuł Smålån, czyli minipożyczki w Norwegii. Co w nich ciekawego?
Podsumowując, w Norwegii znajdziesz wiele różnych typów lån. Dzięki ich różnorodności z pewnością znajdziesz taką, która będzie najbardziej spełniać twoje potrzeby. Dla małego zastrzyku gotówki możesz sprawdzić smålån lub, jeśli zależy ci na czasie, mikrolån. Osoby, które zarabiają więcej i są pewni terminowych spłat powinny spojrzeć na kredittkort.
gutka | 0
Zostawię jeszcze namiar na taki portal zyciewnorw
|
wojtunio | 0
Rzeczywiśc
|