W dużym uproszczeniu jest to wbudowana w posadzkę rynienka, która przykryta jest maskownicą na poziomie posadzki. Dzięki zastosowaniu odpowiednich kątów, woda grawitacyjnie odprowadzana jest z łazienki. Odpływ liniowy warto zaplanować na etapie budowy domu lub generalnego remontu łazienki.
Jednolita, równa powierzchnia posadzki to rozwiązanie, które docenią zwłaszcza osoby starsze i rodziny z dziećmi. Standardowy, wysoki brodzik może sprawiać, że trudniej będzie się do niego dostać osobom o mniejszej mobilności. Co więcej, prysznic bez brodzika jest wygodny dla wszystkich, którzy cenią sobie minimalizm, nowoczesność i prostotę. Aby zwiększyć w czasie prysznica bezpieczeństwo swoje i najbliższych, zamocuj antypoślizgowe płytki o chropowatej powierzchni.
Odpływ liniowy przez swą minimalistyczną formę jest naprawdę prosty w czyszczeniu. Ruszt odpływu można zdejmować, co pozwala łatwo dostać się do rynienki i syfonu, gdy zajdzie taka potrzeba.
Jest to rozwiązanie, które sprawdzi się niezależnie od wielkości łazienki. Najważniejsze jest to, że łatwo wtapia się on w tło, co pozwala optycznie powiększyć wnętrze. Dodatkowo łatwo dostosować odpływ liniowy do indywidualnych potrzeb - zwłaszcza, jeśli prysznic bez brodzika ma znaleźć się przy ścianie ze skosami.
Urządzanie łazienki powinno odbywać się zgodnie z własnym gustem, dlatego decydując się na odpływ liniowy zyskujesz jeszcze większą kontrolę nad wyglądem Twojego wnętrza. Możesz na przykład zdecydować się na odpływ, który kolorystycznie będzie zgrywał się z płytkami lub sięgnąć po model, który będzie przykuwał wzrok np. światłem LED, które będzie włączać się po kontakcie z wodą.
Odpływ liniowy może mieć różną wielkość i kształt. Najczęściej stosuje się prosty lub w kształcie l itery L. Można również sięgnąć po łukowy, który idealnie sprawdza się w przypadku zaokrąglonych kabin. Panuje duża dowolność również przy umieszczaniu korytka. Często umieszcza się je przy ścianie, jednak czasami znajduje się również w centralnej części prysznica lub przy jego wyjściu.
Kupując sprzęt zwróć uwagę na jego wysokość, gdyż finalnie będzie to miało kolosalny wpływa na to, czy zmieści się on w Twojej podłodze. Co istotne, wejście kanalizacyjne powinno być zamontowane z co najmniej 1,5% spadkiem w kierunku pionu kanalizacyjnego. Z kolei podłoga winna mieć spadek ok. 2,5% ułatwiający odprowadzanie wody w kierunku odpływu.