Starosta biłgorajski i burmistrz Frampola zaprosili na tegoroczne Dożynki Powiatowo-Gminne, które zorganizowano w niedzielę, 25 sierpnia. Barwny korowód, który tworzyły delegacje 12 gmin z terenu powiatu, na czele z Orkiestrą Dętą z Potoka Górnego przeszedł na stadion we Frampolu. Funkcje starostów pełnili Teodora Rapa ze Smorynia i Tomasz Gawda z Chłopkowa.
W samo południe pod przewodnictwem ks. Andrzeja Stefanka, proboszcza tutejszej parafii została odprawiona msza święta. Słowo Boże wygłosił duszpasterz rolników ks. proboszcz Józef Bednarski, a oprawę muzyczną nabożeństwa zapewniła Orkiestrą Dętą z Potoka Górnego oraz chór parafii pw. św. Jana Nepomucena i Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury we Frampolu. Eucharystia połączona była z poświęceniem chleba, wypieczonego z tegorocznych zbóż i wieńców dożynkowych przygotowanych przez przedstawicieli poszczególnych gmin.
Wszystkich zgromadzonych powitali organizatorzy: burmistrz Józef Rudy oraz starosta Andrzej Szalip. - Dzisiejszą dożynkową uroczystością, wespół ze starostą Andrzejem Szarlipem, współgospodarzem dożynek powiatu biłgorajskiego, składamy wyrazy szacunku dla ciężkiej pracy rolników oraz wyrażamy wdzięczność za ich codzienne zmagania - mówił burmistrz Józef Rudy i dodał, że dożynki to w polskiej tradycji czas radości i podziękowań - Bogu za plony, a ludziom za trud. - Otrzymanym od starostów dożynkowym chlebem podzieliliśmy się wszyscy i niech towarzyszy temu refleksja nad tym, jak ważna jest ludzka solidarność i współdziałanie, aby było z czego ten dożynkowy chleb upiec i aby go sprawiedliwie podzielić - mówił burmistrz Rudy.
- Dożynki są jednym z najpiękniejszych i najbardziej radosnych polskich świąt, to uroczystość kończąca żniwa, głęboko zakorzeniona w naszej kulturze, której istotą jest radość z zebranych plonów. Uroczystość dożynek to święto polskiej wsi, przypominające o ciężkiej pracy rolnika, zasługującego na najwyższy szacunek i uznanie. To święto radości i wdzięczności za zebrane plony, z których korzysta całe społeczeństwo - mówił starosta Andrzej Szalip.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: wiceprezes Rady Ministrów Jacek Sasin, poseł Lucjan Cichosz, senator Jerzy Chruścikowski, europoseł Beata Mazurek, przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego Michał Mulawa, członkowie Zarządu Powiatu, burmistrzowie, wójtowie, radni wszystkich szczebli, dyrektorzy szkół i jednostek podległych samorządowi powiatu oraz przedstawiciele służb mundurowych i organizacji rolniczych.
Część oficjalną zakończyły wystąpienia okolicznościowe zaproszonych gości oraz podziękowania gospodarzy dla delegacji wieńcowych, po czym zaproszono uczestników wydarzenia na część artystyczną, która rozpoczęła się występem Zespołu Tańca Ludowego Tanew działającego w Młodzieżowym Domu Kultury w Biłgoraju, a zakończy koncertami zaplanowanymi do późnych godzin nocnych.
dziadek | Oceniano 24 razy +14
Pisowcy pomylili chyba dożynki z kampanią wyborczą. Cała okolica rozklejona jakimś Sasinem... wstydu za grosz, aby do koryta...
|
dziadek | Oceniano 24 razy +14
Pisowcy pomylili chyba dożynki z kampanią wyborczą. Cała okolica rozklejona jakimś Sasinem... wstydu za grosz, aby do koryta...
|
Drakkar | Oceniano 13 razy +1
|