- Zespół śpiewaczo - obrzędowy “Jarzębina" z Bukowej utworzony w 1974r. zachwyca wielogłosowym śpiewem oraz niezwykłym kunsztem teatralnym. Na scenie doskonale prezentuje się w stylizowanym stroju sitarskim. Od 45 lat rozsławia Gminę Biłgoraj, zdobywając zaszczytne nagrody i wyróżnienia na konkursach, przeglądach i festiwalach. W swoim repertuarze ma zarówno tradycyjne pieśni i przyśpiewki biłgorajskie, piosenki ludowe, partyzanckie, patriotyczne, jak i religijne, w tym bogactwo kolęd i pastorałek. Stworzył kilkanaście spektakli obrzędowych, które odniosły sukces, zachwycając komisje i widownie Ogólnopolskich Sejmików Teatrów Wsi Polskiej. Dorobek artystyczny Zespołu to przede wszystkim efekt wieloletniej pracy, pasji, ogromnego zaangażowania i umiłowania folkloru jego członków - mówiła witając goście dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju Celina Skromak.
Uroczyste obchody jubileuszu zespołu zostały zorganizowane w sobotnie popołudnie, 23 listopada, w remizie OSP w Bukowej.
Zespół “Jarzębina" to pasjonaci, wspaniali artyści i utalentowani śpiewacy, którzy od wielu lat wspólnie tworzą udane kreacje sceniczne, zachowując od zapomnienia skarby kulturowe oparte na tradycjach i obrzędach wsi Bukowa, a publiczności dostarczając wiele radości i niezapomnianych wzruszeń.
- Na scenie wspaniali artyści, w życiu skromni ludzie, którzy w natłoku codziennych obowiązków zawsze znajdują czas, żeby się spotkać, przygotować do występu i w efekcie stworzyć kolejne niezwykłe i niezapomniane wydarzenia sceniczne - dodała dyrektor Skromak.
W swoim dorobku artystycznym zespół ma kilkanaście spektakli teatralnych, które w większości znalazły swój finał i święciły triumfy na scenie Ogólnopolskich Sejmików Teatralnych w Tarnogrodzie. Pierwszym wysoko ocenionym widowiskiem obrzędowym była "Wigilia", potem była jeszcze "Wigilia bukowska". W tematyce tradycji świątecznych utrzymany jest kolejny spektakl, którym była sztuka "Na św. Szczepana". Z kolei tradycje wielkopostne wiernie odtworzyło widowisko "Przed Palmową Niedzielą". Obrzędy weselne, zwyczaje związane ze swataniem młodych, ożenkiem, przybliżają sztuki "Zaloty", "Wianczyny", "Rózgowiny" i "Zapościelarze". Natomiast codzienne zajęcia jakimi było pasienie krów humorystycznie pokazuje spektakl "Lesie ty mój lesie", a tradycyjne rzemiosła zaprezentowane zostały w widowiskach "Gromniczna", " Łubiarze", "Powroziarze" i "Do terminu". Stworzyli też dramat "Krzywda" i odmienny w charakterze spektakl pt. "Powrót rezerwistów". "Jarzębina" wzięła też udział w realizacji widowiska Wspólnoty GOK "Wszystkie nasze dzienne sprawy". Spektakle te oprócz sejmików tarnogrodzkich prezentowane były również na scenach w wielu miastach polskich. Spektakl "Gromniczna" został nagrany i wyemitowany przez Program II TVP, a widowisko "Wigilia" było prezentowane w Teatrze Narodowym w Warszawie. Największym osiągnięciem zespołu był udział w "Wigilii Lubelskiej" prezentowanej w Brukseli. Zespół zdobył dwukrotnie Nagrodę Polskiego Radia w Warszawie: w 1994r. "Za pielęgnowanie narodowych tradycji i krzewienie kultury, a w 1999r. "Za wierność i kunszt w przekazywaniu tradycji". W 1994r. w Rzeszowie został uhonorowany drugą nagrodą na IX Międzywojewódzkim Konkursie "Ludowe obrzędy i zwyczaje", a na 100-lecie Towarzystwa Kultury Teatralnej otrzymał Dyplom Honorowy "w uznaniu wybitnych dokonań artystycznych".
- Zespół "Jarzębina" wychował w swoich szeregach kolejny powód do dumy. Męski Zespół Śpiewaczy z Bukowej, który z godnością kultywuje regionalne tradycje śpiewacze, odnosząc ogólnopolskie sukcesy i zdobywając kolejne nagrody i wyróżnienia. I tak się składa, że jako samodzielny zespół Panowie zaistnieli w 2014 r. i dzisiaj to dziecko "Jarzębiny" kończy właśnie 5 lat działalności - wyjaśniała Celina Skromak.
Obecnie skład zespołu tworzą: Maria Jargieło, Cecylia Zygmunt, Weronika Małysza, Czesława Myszak, Zofia Myszak, Wanda Małysza, Dorota Malec, Dorota Świąder, Anna Jargieło, Krzysztof Malec, Henryk Głowa, Józef Małysza, Stanisław Portka, Tadeusz Małysza, Piotr Ostrowski.