Przy zakupie baterii do aparatów słuchowych musimy wziąć pod uwagę wiele czynników. To zdecydowanie utrudnia wybór tych idealnych. Dlatego warto pamiętać, że w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na oznaczenie oraz dać czas baterii na aktywację. Nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że nie można ich wkładać od razu urządzenia, tylko należy zaczekać, aż zostaną aktywowane. Dlatego warto odczekać minutę po zerwaniu nalepki zabezpieczającej baterię, aby ułatwić sobie życie.
Oznaczenie baterii odbywa się za pomocą kolorów. Z reguły są to żółty (dla baterii typu 10), pomarańczowy (dla baterii typu 13), brązowy (dla baterii typu 312) oraz niebieski (dla baterii typu 675). Liczy umieszczone w nawiasach powyżej określają właśnie typ baterii, obsługiwany przez aparat słuchowy. Do aparatów zausznych stosuje się baterie oznaczone liczbami - 13, 312, do wewnątrzusznych - 10, 312, a do aparatów starszych lub nowych wykorzystujących większą ilość energii - 675. Doskonałej jakości baterie do aparatów słuchowych można znaleźć na https://goenergia.pl/k/baterie/do-aparatow-sluchowych/akcesoria-do-aparatow-sluchowych/. Należy jednak pamiętać, że na ich czas działania baterii ma wpływ wiele innych czynników. Zalicza się do nich rozmiar baterii, rodzaj aparatu, w którym się znajduje, wilgotność i temperatura powietrza.
Jest szereg innych czynników, które należy brać pod uwagę. Przede wszystkim najlepiej kupować baterie do aparatów słuchowych od renomowanych producentów. Wówczas zyskujemy pewność, że są sprawdzone i dokładnie przetestowane. Dzięki temu będą dłużej trwałe niż baterie innych marek. Nie możemy też zapominać o ich pojemności, która jest wyrażona w miliamperogodzinach (mAh). Im wyższa pojemność baterii, tym większa będzie ich trwałość. Dlatego ten czynnik też należy brać pod uwagę przy zakupie.
Warto pamiętać, że trwałość baterii możemy przedłużyć lub osłabić. Trzeba tylko pamiętać o odpowiednim użytkowaniu! Przede wszystkim należy je odpowiednio zakładać. Baterie do aparatów słuchowych nieco się różnią od tych zwykłych. Główna różnica polega na tym, że trzeba je aktywować, zanim zostaną włożone do urządzenia. Jak to zrobić? Wystarczy zdjąć nalepkę ochroną, a następnie odczekać ok. 1 minuty. W tym czasie bateria się aktywuje i zyskujemy pewność, że będzie działać prawidłowo. Dopiero po tym czasie można włożyć je do aparatu. W tej sytuacji procedura wygląda identycznie jak w przypadku zwykłych baterii. Należy się upewnić, że plus i minus będą po dobrej stronie. Jeżeli wszystkie kroki zostaną odpowiednio przeprowadzone, a aparat nie działa, to należy się upewnić, że komora jest czysta. Zabrudzenie może negatywnie wpływać na pracę baterii.