REKLAMA
Pełna wersja
POWIAT Świąteczne symbole
2010.12.24 12:24

Tradycja rzecz święta

Co roku, już od wielu lat, na święta Bożego Narodzenia, ubieramy choinkę, przy wigilijnym stole zostawiamy puste miejsce dla niespodziewanego gościa, kładziemy sianko pod obrus, dzielimy się opłatkiem i idziemy na pasterkę. Ale czy wiemy co oznaczają te symbole?

Nie zawsze choinka była nieodłącznym elementem Świąt Bożego Narodzenia. W Polsce drzewko ubiera się dopiero od początków XIX wieku, ale obecnie jest synonimem tego niezwykłego czasu. Poza pięknym wyglądem, choinka to miejsce, gdzie domownicy znajdują swoje świąteczne prezenty, ale ma też inne, zapewne dużo ważniejsze znaczenie. Z zielonym drzewkiem wiążą się bowiem także wierzenia, nie tylko ludowe. Według nich choinka to połączenie dwóch światów - lasu i domu, przy czym las to magiczne miejsce. Iglaste drzewko gospodarz "kradł" z innego świata w wigilijny poranek, co miało przynieść szczęście mieszkańcom domu. Do tej pory wielu ludzi wierzy, że choinka powinna być prosta, ponieważ zapewni to spokojne życie, a kłujące igły odstraszą złe duchy. Światełka na ustawionym w widocznym miejscu drzewku są nie tylko symbolem odrodzenia duszy, mają również wskazywać drogę zmarłym i chronić przed chorobami.
- Niegdyś zamiast kolorowych bombek i kokard na choince wieszano własnoręcznie zrobione ciastka tj. pierniki oraz orzechy, wydmuszki, ozdoby ze słomy, czy źdźbeł trawy - mówi pani Teresa z Bukownicy.
Do tej pory porządna bożonarodzeniowa choinka powinna być ozdobiona długim łańcuche m, który jest symbolem rodzinnego szczęścia i długiego życia.
Bardzo popularnym w polskich domach jest zwyczaj zostawiania pustego nakrycia przy wigilijnym stole. Jest to symbol oczekiwania na wędrowca. Symbolizuje ono również tych, którzy już od nas odeszli, w ten sposób wyrażamy pamięć o nich lub też tych, którzy w te święta nie mogą być z nami przy stole.
Kolejnym bożonarodzeniowym zwyczajem jest wkładania sianka pod obrus. Sianko to jest symbolem żłóbka, w którym narodziło się Dzieciątko. Jednak zwyczaj ten pochodzi już z czasów pogańskich i zapewniało dobrobyt. Wykorzystywane było także do wróżb, które polegało na wyciąganiu źdźbeł, żeby sprawdzić jaki będzie przyszły rok. Źdźbło zielone oznaczało zdrowie, suche złe samopoczucie, natomiast, gdy komuś udało wyciągnąć się źdźbło z kłosem oznaczało to, że niczego mu w przyszłym roku nie zabraknie i będzie żył w dostatku.
Najbardziej wzruszającym momentem w całej Wigilii jest dzielenie się opłatkiem. Wtedy składamy sobie życzenia, aby nadchodzący rok był lepszy od tego, który właśnie mija. Sam opłatek jest symbolem chleba oraz miłości, przebaczenia, pojednania, przyjaźni. Łamiąc się nim zapominamy o wszystkich kłótniach i o tym co nas dzieli, aby można było zasiąść do wspólnego stołu. Warto wspomnieć, że tradycja ta sięga wczesnych wieków chrześcijańskich i nie była świątecznym zwyczajem. Był to symbol zjednoczenia członków kościoła. O północy w kościele ma miejsce Pasterka, czyli uroczysta Msza Święta, pierwsza w Boże Narodzenie, która jest upamiętnieniem oczekiwania i modlitwy pasterzy, którzy zmierzali do Betlejem. Jest to bardzo stary zwyczaj, który w Polsce jest od co najmniej tysiąca lat.
Te i wiele innych symboli i tradycji towarzyszy nam podczas świąt Bożego Narodzenia. I chociaż znane nam są one od wielu lat, nie wszyscy wiemy, czego są symbolem i jakie ma korzenie.

Ks
Ks dodany 24 grudnia 2010
 
Odsłon: 5121

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (0)

Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
w środę, godzina 12:36 Biłgoraj
Tu będzie plac budowy
W środę 20 listopada przekazano plac budowy pod inwestycję obejmującą modernizację ulicy Knappa oraz budowę drogi I.B. Singera w Biłgoraju. Zgodnie z umową na realizację zadania wykonawca ma 11 miesięcy od dnia podpisania umowy.
dzisiaj, 08:29 Dyle
Gminny Dzień Pracownika Socjalnego
w piątek, godzina 09:57 Stary Lipowiec
Remont drogi zakończony
16 listopada 2024 Biłgoraj
Jubileuszowy Wieczór Darczyńcy [NOWE ZDJĘCIA]
W sobotę 16 listopada odbyła się kolejna edycja Wieczoru Darczyńcy, organizowanego przez fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej. Tegoroczne wydarzenie miało wyjątkowy charakter, ponieważ wpisało się w obchody 25-lecia działalności fundacji.
w piątek, godzina 20:16 Biłgoraj
Biznes Ziemi Biłgorajskiej w jednym miejscu
w sobotę, godzina 20:33 Bukowina
Zderzenie dwóch samochodów w Bukowinie
w piątek, godzina 09:12 Biłgoraj
Będzie zmiana stawek podatkowych?
Rada Miasta Biłgoraja przygotowuje się do wprowadzenia zmian w podatkach od nieruchomości. Nowe stawki zostały określone w projekcie uchwały, która ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku. Poniżej przedstawiamy szczegóły planowanych zmian.
w piątek, godzina 19:34 Biłgoraj
Współpraca, która zmienia lokalną rzeczywistość
17 listopada 2024 Powiat
11 miejscowości bez prądu, w tym Biłgoraj i Tarnogród
w sobotę, godzina 10:14 Biłgoraj
Radni zdecydują o podwyżkach opłat za śmieci
Na najbliższej sesji Rady Miasta Biłgoraja, która odbędzie się 27 listopada, radni podejmą decyzję dotyczącą zmiany wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Proponowana podwyżka jest związana z rosnącymi kosztami utrzymania systemu gospodarki odpadami oraz spadkiem liczby mieszkańców objętych opłatą. Nowe stawki mają wejść w życie 1 stycznia 2025 roku.
w sobotę, godzina 17:42 Biłgoraj
Karting wraca do Biłgoraja
w sobotę, godzina 11:31 Biłgoraj
Nowe wiaty oddane do użytku
we wtorek, godzina 11:18 Lubelszczyzna
Pierwszy przypadek wścieklizny u psa w województwie
Do dzisiaj w województwie lubelskim potwierdzono 20 ognisk wścieklizny. Po raz pierwszy chorobę stwierdzono u psa. Służby przypominają, że obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia.
w czwartek, godzina 12:46 Biłgoraj
Spotkanie przedsiębiorców Ziemi Biłgorajskiej
w piątek, godzina 08:04 Aleksandrów
Wyróżnienia dla pracowników socjalnych z Aleksandrowa
w środę, godzina 13:55 Biłgoraj
Biłgorajski basen odzyska dawny blask
Kryta pływalnia, jeden z symboli Biłgoraja, wkrótce przejdzie kompleksową modernizację. W środę, 20 listopada, przedstawiciele Zarządu Powiatu podpisali umowę z wykonawcą na realizację II etapu remontu obiektu, który będzie służył zarówno mieszkańcom, jak i lokalnym stowarzyszeniom sportowym.
17 listopada 2024 Bukowa
Tragiczny pożar w gminie Biłgoraj. Nie żyje mężczyzna
w piątek, godzina 11:07 Biłgoraj
Punkt paszportowy wróci do Biłgoraja?
we wtorek, godzina 15:28 Babice
Upamiętnienie biskupa z Babic
We wtorek, 19 listopada przy szkole w Babicach odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia kamienia upamiętniającego biskupa płk. Mateusza Siemaszko, duchownego i żołnierza, który zapisał się w historii Polski.
w czwartek, godzina 10:04 Biłgoraj
Odznaczenia i awanse strażaków [LISTA WYRÓŻNIONYCH]
15 listopada 2024 Biłgoraj
Nowy kierownik w Biłgoraju
Gazetka Lidl - Zobacz aktualne promocje i nowe gazetki na stronie Moja Gazetka
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Reklama Kontakt
Wnioski Czyste Powietrze | Audyty Energetyczne | Kalkulator mocy pompy ciepła | Fotowoltaika - montaż i wycena | Porównywarka Fotowoltaiki | Kalkulator mocy instalacji fotowoltaicznej