Kierowca, która chce się szybko pozbyć samochodu, staje przed sporym wyzwaniem. Może oddać pojazd do komisu, choć inni kierowcy coraz rzadziej zaglądają do takich punktów. Nie jest to też najszybsze rozwiązanie. Może też próbować zamieszczać ogłoszenia w Internecie. Taka opcja pozwoli wprawdzie na osiągnięcie pełnej wartości rynkowej, może się jednak zdarzyć, że potencjalny kupiec dostrzeże na żywo choćby najdrobniejszą rysę, o której nie było mowy w ogłoszeniu, a następnie umieści o tym informację na forach internetowych. Taka reklama może skutecznie uniemożliwić poszukiwanie nabywcy. Zamieszczanie ogłoszeń i robienie zdjęć do ofert zajmuje też czas, a rzadko się zdarza, by pierwszy potencjalny klient od razu zdecydował się na zakup.
Niektóre skupy przyjmują wyłącznie samochody sprawne, czego nie dowiemy się z zachęcających reklam w Internecie. Trudno się temu dziwić - zaraz po odkupieniu pojazdu skup podejmuje następny krok, czyli próbuje go sprzedać. Niektóre skupy jednak przyjmują także samochody w gorszej kondycji. Przykładowo, szczeciński skup samochodowyskup.pl przyjmuje także samochody powypadkowe, wraki, rozbite, spalone, zalane i przeznaczone do kasji, a nawet z zajęciami komorniczymi. Odkupuje pojazdy stare, co jest rzadkością - większość skupów odkupuje tylko samochody nie starsze niż 20-30 lat.
Skup, tak jak wspominaliśmy, dokonuje w pierwszej kolejności wyceny pojazdu. Bierze pod uwagę rozmaite czynniki, między innymi stan techniczny, stan wizualny, wyposażenie, historię serwisowania czy model, markę i rok produkcji. Istotne są tu też informacje, które będą miały wpływ na sprzedaż pojazdu, czyli czy samochód jest sprowadzany zza granicy, czy miał poważny wypadek, czy jest ładny kolor lakieru; w ten sposób ocenia się wiele innych podobnych kryteriów. Najlepiej wyceniane są samochody marek premium, nawet, jeśli są w złym stanie technicznym. Wyższej ceny można też się spodziewać za samochód, którego właściciel był osobą niepalącą oraz za samochody o niskim, ale wiarygodnym przebiegu. Na rynku jest też mniej samochodów dostawczych, dlatego można się za nie spodziewać wyższych stawek. Każdy skup dokonuje wyceny na podstawie podobnych czynników, choć mogą istnieć pewne różnice. Wybierając skup nie czerpmy informacji z reklam, a z opinii dawnych klientów. Dzięki temu będziemy zawczasu wiedzieli, jakie kryteria skup bierze pod uwagę i na jakie stawki możemy się przygotować.
Po ustaleniu stawki (często na drodze negocjacji z właścicielem samochodu) następuje sporządzenie umowy kupna-sprzedaży. Pracownicy niektórych skupów sami odbierają auto z podjazdu już byłego właściciela, do innych trzeba dojechać - sprawdź to zawczasu, by uniknąć nieprzyjemności i konieczności zamawiania lawety, jeśli Twoje auto nie nadaje się do eksploatacji. Następnie skup jeszcze raz przygląda się samochodowi, tym razem uważniej, i ustala jego nową cenę, by sprzedać go z choćby niewielkim zyskiem. Z kolei skup kupujący wrak na ogół przeznacza go na części i weryfikuje, które nadają się do dalszego użytku i które można sprzedać.
Korzystanie ze skupów jest sprawdzonym sposobem na to, by pozbyć się niechcianego samochodu i zarobić na przykład na zakup nowego. Taka transakcja przebiega wyjątkowo szybko - wystarczy parę dni, by sprzedać auto, a zyskać gotówkę.