Klimatyzator przenośny czy naścienny?
Aby poprawnie odpowiedzieć na to pytanie, musimy przeanalizować nasze potrzeby: metraż, budżet oraz typ budynku w jakim mieszkamy.
Większość klimatyzatorów przenośnych posiada moc chłodniczą ok. 3-4 kW. W praktyce przekłada się to na ok. 30-40 m2 powierzchni, którą sprzęt jest w stanie ochłodzić. Klimatyzacja naścienna pozwala uzyskać większą moc chłodzenia. Urządzenia o mocy 4 kW będą jednak znacznie droższe od ich przenośnych odpowiedników.
Pamiętajmy przy tym, iż moc chłodnicza to tylko jeden z parametrów. Wiele urządzeń, zarówno mobilnych, jak i stacjonarnych wyposażonych jest w moduły ogrzewania, suszenia czy wentylacji. Dlatego też szukając urządzenia całorocznego, warto zwrócić uwagę również na moc grzewczą (z reguły podobną lub niewiele mniejszą od mocy chłodniczej).
Szacując budżet na zakup klimatyzacji, warto wziąć pod uwagę nie tylko koszty zakupu, ale również eksploatacji. W przypadku urządzeń stacjonarnych musimy jeszcze liczyć się z usługą montażu, co nie tylko wydłuża czas realizacji zlecenia, ale przede wszystkim uszczupla nasz budżet o dodatkowe kilkaset złotych.
Z drugiej strony tańszy klimatyzator przenośny charakteryzuje się z reguły wyższym poborem prądu. Przyjmuje się, że stanowi on ok. 30% mocy chłodniczej urządzenia. Dlatego też, gdy klimatyzator przenośny posiada moc chłodniczą na poziomie 3 kW, jego pobór prądu będzie oscylował w granicach 0,9-1 kW. Większość klimatyzatorów naściennych wykaże się tu oszczędnością, pobierając jedynie ok. 0,7-0,8 kW.
Jeżeli mieszkamy w budynku wielorodzinnym, klimatyzator przenośny może być łatwiejszym rozwiązaniem. Nie wymaga on bowiem żadnych zgód ze strony zarządcy budynku, jak i innych mieszkańców bloku czy kamienicy.
W przypadku klimatyzatora naściennego, jest to urządzenie typu split. A co za tym idzie, jednostka zewnętrzna (skraplacz) umieszczona jest na elewacji budynku. Przed montażem, musimy więc przedstawić szkic instalacji, jak również uzyskać zgodę na ingerencję w elewację budynku. Warto zapytać także sąsiadów czy nie będzie im przeszkadzał hałas.
W przypadku klimatyzatorów przenośnych, najczęściej spotykanymi urządzeniami są tzw. monobloki, a więc urządzenia, gdzie zarówno parowacz, jak i skraplacz umieszczone są w jednej obudowie. Wszelki hałas zostaje więc w pomieszczeniu. Oczywiście ma to swoje dobre i złe strony - ok. 50 dB szumu może przeszkadzać niektórym domownikom. Z drugiej strony jednak jest to wartość porównywalna z codzienną rozmową. Klimatyzator przenośny marki Fersk należy do najcichszych klimatyzatorów przenośnych na rynku.
Poziom tolerancji natężenia hałasu na przykładzie klimatyzatora Fersk Vind.
Ceny klimatyzatorów przenośnych są uzależnione od kilku czynników, m.in. mocy chłodniczej, oferowanych funkcji, klasy energetycznej, współczynników COP i EER (odpowiadających za to ile energii grzewczej/chłodniczej zostanie uwolnione przy mniejszym poborze prądu). Wielofunkcyjny, bezobsługowy klimatyzator powietrza to koszt minimum 2-2,5 tysiąca złotych.
W tej cenie otrzymujemy z reguły urządzenia o imponującej mocy chłodniczej i przepływie powietrza, funkcji wentylacji, jak i suszenia i ogrzewania pomieszczeń, zdalnym sterowaniu i wysokiej klasie energetycznej. Warto mieć na uwadze fakt, iż wraz ze wzrostem popytu, rosną też często ceny urządzeń. Wydłuża się także czas oczekiwania na montaż (w przypadku klimatyzatorów naściennych). Dlatego też okres zimowo-wiosenny to świetny czas na poszukiwania swojej idealnej klimatyzacji. Więcej o klimatyzacji i kosztach z nią związanych przeczytasz w artykule: Klimatyzacja nie musi kosztować fortuny