- W okresie ostatniej doby od godz. 7:30 w dniu 23 czerwca stanowisko kierowania KP PSP w Biłgoraju odnotowało 50 zdarzeń, przy których wymagana była interwencja strażaków. Na terenie miasta Biłgoraja doszło do podtopienia i zalania 27 posesji w tym budynków mieszkalnych - przekazał kpt. Albert Kloc z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Biłgoraju.
Najwięcej zgłoszeń odnotowano na ulicy Zamojskiej (8 - budynki mieszkalne i posesje), kolejne zgłoszenia wpływały w odstępach od kilku do kilkunastu minut m.in. z ulicy Chłodnej, Łubiarskiej, Radzięckiej, Krzeszowskiej i innych rejonów miasta Biłgoraja oraz powiatu biłgorajskiego (m.in. z Aleksandrowa, Babic, Łukowej, Korczowa, Kolonii Sól, Soli, Lipin Dolnych, Różańca I, Zagródek). Liczba wpływających zgłoszeń z minuty na minutę wzrastała. Ok. godz. 9:30 p.o. komendanta powiatowego PSP w Biłgoraju st. bryg. Mirosław Bury z uwagi na sytuację pogodową, polecił jednostkom PSP i OSP w KSRG utworzenie tymczasowych punktów kontrolnych stanu cieków wodnych na terenie całego powiatu i bieżące odczytywanie poziomu stanu wody na ciekach wodnych. O godz. 13:00 w związku z zaistniałą sytuacją pogodową i licznymi podtopieniami posesji i budynków burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan zwołał posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w którym udział wzięli również przedstawiciele instytucji i służb funkcjonujących na terenie miasta.
W trakcie spotkania poruszono temat obecnej sytuacji pogodowej i hydrologicznej powiatu i związanych z nią zagrożeń dla Biłgoraja i powiatu biłgorajskiego oraz podjęto decyzję o rozpoczęciu działań prewencyjnych związanych z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym ulic Romanowskiego, Rolnej i Łubiarskiej zlokalizowanych w pobliżu zalewu Bojary, które 30 lipca 2011 r. ucierpiały na skutek przerwania wału zaporowego zbiornika retencyjnego. Działania przeciwpowodziowe jednostek PSP i OSP polegały m.in. na zabezpieczaniu budynków workami z piaskiem, wypompowywaniu wody z zalanych posesji oraz budynków, sprawieniu rękawa przeciwpowodziowego na dł. 500 m wzdłuż opaski odwadniającej zalewu i były wspierane przez Wojska Obrony Terytorialnej, Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego Starosty Biłgorajskiego, wójtów, burmistrzów gmin, na których wystąpiły zdarzenia. Do działań w rejonie zalewu zostały zadysponowane także jednostki PSP spoza powiatu biłgorajskiego tj.:
- samochód dowodzenia i łączności SDŁ z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie,
- kontener przeciwpowodziowy z KP PSP w Kraśniku.
- zastęp z KP PSP w Puławach.
Podczas działań w miejscowości Babice ewakuowano 3 osoby z zalanej posesji.
- Na terenie powiatu biłgorajskiego działania związane z usuwaniem podtopień zostały zakończone w godz. wieczornych 23 czerwca, natomiast działania prewencyjne w rejonie zalewu prowadzone były przez całą noc i kontynuowane dnia następnego. Obecnie na terenie powiatu biłgorajskiego dalej prowadzone są działania związane z wypompowywaniem wody z obiektów i terenów oraz prowadzony jest stały monitoring zagrożenia powodziowego na terenie powiatu - podsumowuje Albert Kloc.
Grzegorz z Chetyna | Oceniano 11 razy -5
Więc tak wygląda susza?
|