Kalkulator OC to nowoczesne narzędzie, dostępne w internecie, które umożliwia zakup polisy online bez wychodzenia z domu. Do wyboru masz kalkulatory na stronach poszczególnych ubezpieczycieli, ale możesz także skorzystać z narzędzia dostępnego na stronie porównywarek ubezpieczeń. Wówczas w jednym miejscu otrzymasz oferty przygotowane przez różne towarzystwa ubezpieczeniowe.
Kalkulator OC i AC, jak ten na stronie porównywarki Mubi (https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/kalkulator-oc-ac/), pozwoli Ci wyliczyć składkę ubezpieczeniową w kilka minut. Co musisz zrobić, aby kupić OC przez internet, za pośrednictwem takiego kalkulatora?
Z kalkulatora ubezpieczeń możesz skorzystać w każdej chwili, zawsze, kiedy tego potrzebujesz. Jeśli planujesz zmienić ubezpieczyciela i już na kilka tygodni przed końcem obecnej polisy wiesz, że będziesz szukał bardziej korzystnych dla Ciebie ofert, możesz sprawdzić w porównywarce, jakie ceny obowiązują w poszczególnych ubezpieczalniach. Co więcej, możesz nawet kupić taką polisę z wyprzedzeniem.
UWAGA!
Najlepszym rozwiązaniem jest zakup ubezpieczenia komunikacyjnego na kilka, kilkanaście dni przed końcem obecnej polisy. Wówczas ceny będą najbardziej miarodajne.
Musisz wiedzieć, że wykonanie kalkulacji składki w kalkulatorze ubezpieczeń nie jest zobowiązujące. Oznacza to, że możesz wykonać wyliczenie orientacyjnie, a na zakup zdecydować się później lub wcale. Z tego właśnie powodu po takie narzędzia często sięgają osoby, które planują zakup samochodu. Z racji tego, że jednym z czynników, od których zależy cena ubezpieczenia, jest marka i inne parametry samochodu, warto zorientować się, jakie koszty związane z ubezpieczeniem komunikacyjnym będą Cię dotyczyły, jeśli zdecydujesz się na dany model.
Poza tym istnieje szereg sytuacji, w których spotkanie z agentem lub wizyta w placówce nie jest możliwa. W jakich patowych sytuacjach kalkulator może okazać się nieoceniony?
Wyobraź sobie, że przebywasz na wakacjach za granicą i na urlopie spędzisz jeszcze tydzień. Skorzystałeś z oferty linii lotniczych, ale zdajesz sobie sprawę, że nawet samochód, który jest zaparkowany w garażu i nikt go nie używa, musi mieć aktualną polisę OC. Twoja kończy się zanim zdążysz wrócić do Polski.
Nie musisz prosić o zakup ubezpieczenia znajomych czy bliskich. Leżąc na plaży lub jedząc obiad w restauracji, możesz wywiązać się z obowiązku posiadania ubezpieczenia. Jeśli masz ze sobą tablet, laptop lub telefon komórkowy z dostępem do internetu, możesz kupić polisę niemal z każdego miejsca na świecie.
Podczas kolacji wigilijnej przypomniałeś sobie, że następnego dnia kończy Ci się polisa? W Boże Narodzenie oddziały ubezpieczeniowe są nieczynne. Nie kupisz więc OC czy AC stacjonarnie. Z kolei jeśli będziesz zwlekał z zakupem nowego ubezpieczenia i odłożysz sprawę nawet o dwa dni - do końca świąt, możesz narazić się na karę, którą nakłada UFG na kierowców, którzy mają przerwę w ochronie ubezpieczeniowej.
Po kolacji spokojnie możesz usiąść na kilka minut do komputera i sprawdzić, które TU ma dla Ciebie najbardziej korzystną ofertę. Wybraną polisę możesz od razu kupić przez internet.
O tym, jak kupić polisę w dni wolne od pracy, przeczytasz w artykule Jak kupić ubezpieczenie samochodu w niedzielę i święta?.
Wyobraź sobie, że o 23:30 zdajesz sobie sprawę, że za pół godziny kończy Ci się polisa. A żeby zawrzeć nową w oddziale, musiałbyś pojechać nieubezpieczonym samochodem na drugi koniec miasta, narażając się na mandat i karę od UFG.
Nie musisz jednak tego robić. Pół godziny wystarczy na wypełnienie formularza w kalkulatorze OC/AC, zapoznanie się z dostępnymi ofertami i zakup polisy online. A rano będziesz mógł pojechać do pracy bez obawy o konsekwencje jazdy bez OC.
W czasie pandemii wiele osób stara się ograniczać kontakty z innymi ludźmi. Niektórzy nawet nie mogą wyjść z domu, bo nałożono na nich kwarantannę.
Jeśli w czasie izolacji kończy Ci się ubezpieczenie, możesz nabyć nową polisę za pośrednictwem kalkulatora ubezpieczeń, który jest dostępny online i kupić ubezpieczenie bez wychodzenia z domu.
Jeśli masz wykupione całoroczne OC, nie zalegasz z ratami lub nie kupiłeś ostatnio używanego pojazdu i nie korzystasz z polisy otrzymanej od zbywcy auta, Twoje OC odnowi się automatycznie na kolejny rok. W ekstremalnej sytuacji możesz zwyczajnie pozostać przy współpracy z obecnym TU. Niektóre oferty przedłużenia umowy ubezpieczeniowej są jednak mało korzystne. Jeśli zaproponowana przez dotychczasowego ubezpieczyciela składka Ci nie odpowiada, Twoje OC wygasa lub chcesz kupić nie tylko OC, ale także autocasco lub inne dobrowolne rodzaje ochrony, musisz rozejrzeć się za nowym ubezpieczeniem.
Musisz pamiętać, że posiadanie ważnego ubezpieczenia OC jest obowiązkiem każdego właściciela samochodu. Za jego brak grozi nie tylko mandat, ale także kara finansowa nałożona przez UFG, a w razie spowodowania wypadku o wiele większa odpowiedzialność finansowa, bo odszkodowanie, które należy się poszkodowanym może sięgać setek tysięcy złotych.