Formowanie wtryskowe to technologia, która pozwala osiągnąć doskonałą jakość i powtarzalność kształtów. Tworzywo sztuczne zostaje ogrzane i doprowadzone do płynnej postaci, a następnie przelewane do uprzednio przygotowanej formy, w której zastyga pod wpływem działania niskiej lub wysokiej temperatury (w zależności od tego, czy wykorzystany materiał jest termoutwardzalny, czy termoplastyczny). Po utwardzeniu kształtka jest wypychana z formy, a następnie oczyszczana i polerowana. Opakowania spożywcze (np. pojemnik na lody czy kuweta do lodów) powstałe za pomocą tej metody nadają się do recyklingu. Mogą więc w przyszłości zostać przetworzone i ponownie wykorzystane. Za pomocą technologii formowania wtryskowego powstają także pokrywki z tworzywa sztucznego, które skutecznie zabezpieczają produkty przed wylaniem, rozsypaniem, działaniem warunków atmosferycznych oraz zanieczyszczeniami.
Z technologii formowania wtryskowego chętnie korzystają producenci opakowań z branży mleczarskiej. Z polipropylenu lub polistyrenu powstają m.in. pojemniki do nabiału (w tym jogurtów i serków). Opakowania charakteryzują się wysoką jakością wykonania. Wraz z odpowiednio zaprojektowaną etykietą są w stanie skutecznie wyróżnić produkt na sklepowej półce. Po tę technologię chętnie sięgają marki oferujące produkty z segmentu premium.
Producenci mrożonych deserów muszą w szczególny sposób zadbać o bezpieczeństwo swoich produktów. Produkty takie jak pojemnik na lody lub kuweta na lody muszą być odporne na działanie wilgoci oraz niskich temperatur. Lekkie, ale trwałe tworzywo sztuczne idealnie nadaje się do transportowania i przechowywania łatwo psujących się produktów.
W technologii formowania wtryskowego powstają także wiadra o różnych kształtach i pojemnościach przeznaczone zarówno dla branży spożywczej, jak i chemicznej. Wiadro z praktyczną rączką oraz szczelną pokrywą zaplombowaną do czasu pierwszego otwarcia pozwala na bezpieczny i wygodny transport oraz magazynowanie takich produktów jak przetwory, karmy dla zwierząt, słodycze, produkty sypkie, chemia budowlana, ogrodnicza czy gospodarcza.
Z wysokiej jakości tworzywa sztucznego powstają także pojemniki wykorzystywane w branży farmaceutycznej m.in. do pakowania leków i suplementów diety w formie tabletek, kapsułek, płynów czy proszków. Sposób ich przechowywania może wpłynąć na właściwości substancji aktywnych zawartych w preparatach, dlatego producent musi zadbać o dobór właściwego opakowania i zawarcie odpowiednich informacji dla konsumenta w ulotce.
Opakowania powstałe za pomocą technologii formowania wtryskowego wykorzystują także firmy produkujące kosmetyki m.in. do twarzy, ciała i włosów.