Do dużych pomieszczeń polecane są narożne kanapy rozkładane, które zapewniają nie tylko dużą przestrzeń do siedzenia, ale również przestronne miejsce do spania. Na rynku dostępne są zarówno narożniki prawe, jak i lewe, dzięki czemu możemy ustawić mebel w zależności od naszych potrzeb. Ciekawą i bardzo praktyczną propozycją są również sofy modułowe, które dają nam możliwość zmiany układu mebli.
Przed zakupem kanapy warto określić potrzeby, które mebel z funkcją spania ma spełniać. Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie będzie jej podstawowe przeznaczenie. To istotna kwestia, szczególnie w małym mieszkaniach, gdzie użytkownicy walczą o każdy metr kwadratowy. W niewielkich przestrzeniach zastosowanie znajdą meble 2w1, które pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca. Kanapa z funkcją spania będzie nie tylko siedziskiem, ale również zapewni spokojny sen nocą.
Po pierwsze musimy określić, jak dużej kanapy potrzebujemy, aby pasowała ona idealnie do pomieszczenia, w którym zagości na dłużej. Dobrym rozwiązaniem jest szczegółowy pomiar mebla złożonego i rozłożonego. Ważne, aby sprawdzić, czy gabaryty kanapy pozwolą nam swobodnie poruszać się po pomieszczeniu. Zdarzają się sytuacje, że rozłożenie kanapy w niewielkim wnętrzu będzie wymagać przestawienia innych mebli. Trzeba również zwrócić uwagę na ilość osób, które mebel po rozłożeniu pomieści.
W sprzedaży do dyspozycji kupujących są kanapy z różnymi mechanizmami rozkładania. Sposób rozkładania wpływa znacząco na to, jak wiele miejsca kanapa zajmie. Wyróżnia się pięć podstawowych systemów rozkładania:
• wózek z wysuwanym modułem,
• system DL z funkcją wysuwania siedziska i składania oparcia,
• delfin z wyciąganą szufladą i wyjmowanym z niej materacem,
• system włoski z osobnym materacem do spania, chowanym pod siedziskiem,
• system klik-klak - na wzór dawnych wersalek.
Wypełnienie, z kolei, odpowiada za twardość lub miękkość siedzenia. Do wyboru są wypełnienia w postaci sprężyn, pianki elastycznej lub naturalnego pierza. Kanapa, która ma służyć okazjonalnie do spania, powinna posiadać miękkie wypełnienie. Jeśli natomiast ma funkcjonować jako miejsce codziennego wieczornego wypoczynku, musi być bardziej elastyczna i twardsza. Pożądanym rozwiązaniem w przypadku wygodnej kanapy do codziennego spania jest wbudowany pojemnik na pościel.
Jakość wykończenia ma ogromne znaczenie. Obicie kanapy powinno być przyjemne w dotyku i miękkie, a dodatkowo wytrzymałe i plamoodporne. Dzięki temu mebel jest w stanie zachować dobry wygląd przez długie lata. W przypadku pomieszczenia, które jest mocno nasłonecznione, warto wybrać tkaninę odporną na promienie UV i w taki sposób zapobiec jej odbarwianiu. W sprzedaży dostępne są również specjalne impregnaty do tapicerki, którymi spryskuje się kanapę i uzyskuje powłokę, chroniącą przed zabrudzeniami.
Jak podkreśla producent mebli tapicerowanych, wybór kanapy do spania nie powinien być uzależniony od mody, opinii ekspertów, ale podyktowany własną wygodą. Najważniejszą zasadą, którą powinniśmy się kierować podczas zakupu kanapy z funkcją spania, jest to, aby przetestować ją pod każdym względem w salonie meblowym, zanim ją kupimy.