Od pewnego czasu tworzone są różnorakie rankingi i zestawienia miast z najgorszym powietrzem. Na nasze nieszczęście, w wielu z tych rankingów polskie miasta znajdują się na samym szczycie. Oto krótka lista najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce, zanim jednak do niej przejdziemy, odpowiedzmy sobie na pytanie, czym w ogóle jest smog i skąd się on bierze?
Smog to potoczne określenie używane w odniesieniu do zauważalnej gołym okiem mieszaniny mgły oraz utrzymujących się w powietrzu spalin, pyłów i przeróżnych innych substancji mających szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Jak więc widzimy smog to mieszanka niejednorodna, ale niesamowicie szkodliwa, badając jego strukturę odnajdziemy tam m.in.:
W najbardziej zanieczyszczonych miastach poziom dopuszczalnych norm wspomnianych substancji przekroczony zostaje o nawet kilka tysięcy procent.
Smog ma wiele źródeł jednak najczęściej powstaje w procesie spalania. Należy podkreślić udział tak zwanej niskiej emisji, czyli emisji produktów spalania na wysokości nieprzekraczającej 40 metrów.
Wpływ na produkcję smogu mają przede wszystkim wszelkiego rodzaju instalacje grzewcze niskiej jakości. Ponadto spora część polskich gospodarstw domowych korzysta ze słabej jakości opału, jednocześnie bardzo często spalając w piecach różnego rodzaju odpady komunalne - stare opony, ubrania, czy zwykłe śmieci. Jest to przyczyna nawet 70% obecnych dzisiaj zanieczyszczeń powietrza.
Kolejnym emiterem smogu jest przemysł energetyczny. W 2015 roku produkcja energii odpowiadała za aż 42% światowej emisji dwutlenku węgla do atmosfery! Polskie elektrownie węglowe również przyczyniły się do tego procederu - prawie 80% energii elektrycznej wytwarzanej w Polsce pochodzi z elektrowni węglowych.
Od lat kraj nad Wisłą przoduje w niechlubnych rankingach najbardziej zanieczyszczonych miast świata. Jeśli chodzi o Europę zdecydowanie jesteśmy niekwestionowanymi liderami w tej dziedzinie, co więcej, możemy stawać w szranki nawet z gigantycznymi miastami przemysłowymi z Indii czy Chin.
Pomiary wykonane w pierwszej połowie stycznia 2021 roku nie napawają optymizmem. Jak zatem prezentowały się poziomy przekroczenia norm?
Warto nadmienić, że w 2021 roku miasto Wrocław zdobyło zaszczytne pierwsze miejsce na liście najbardziej zanieczyszczonych miast świata, pokonując takie molochy jak indyjskie Delhi. Nie zapominajmy również o Krakowie, który już od lat nosi miano polskiej stolicy smogu.
Analizując listę należy zwrócić uwagę na fakt, że dwa najwyższe pomiary zostały odnotowane w małych miejscowościach, co oznacza, że problem smogu może dotknąć każdego z nas, wyprowadzka z wielkich aglomeracji nie jest więc sposobem na ucieczkę przed tym problemem.
Konkluzja będzie szara i gorzka - dokładnie taka jak nasze zimowe powietrze. Musimy wreszcie na poważnie zająć się tym tematem. Choroby płuc każdego roku zbierają obfite żniwa, z roku na rok coraz większe. Skutki smogu już dzisiaj odczuwają najmłodsi, aż strach pomyśleć co może dziać się z ich zdrowiem gdy na działanie tak szkodliwych substancji będą wystawione bez przerwy. Przez kilkadziesiąt lat.
Potrzebne są szeroko zakrojone działania uświadamiające i powszechne akcje wymiany instalacji grzewczych w domach. Na całe szczęście nasza świadomość w tym temacie jest coraz wyższa, a szkodliwe działania coraz częściej są zgłaszane odpowiednim służbom i piętnowane społecznie.
EkoHub to serwis z eko poradami, dzięki którym możemy lepiej dbać o środowisko.
Więcej przydatnych informacji o tematyce budowlanej znajdziesz w serwisie ebudowa.pl.