REKLAMA
Pełna wersja
BIŁGORAJ
2021.03.16 10:34 | aktualizacja: 2021.03.16 11:17

Zmiana w zasadach rekrutacji dzieci do szkół i przedszkoli. Nie wszyscy będą przyjęci

W zbliżającym się roku szkolnym 2021/2022 zmienią się zasady przyjmowania dzieci do miejskich placówek w Biłgoraju. Zostaną przyjęte najpierw dzieci z rejonu, potem dzieci z miasta. Maluchy spoza terenu miasta znajdą dla siebie miejsce tylko w jednym przypadku. Taka decyzja została podjęta przez organ prowadzący.
Zmiana w zasadach rekrutacji dzieci do szkół i przedszkoli. Nie wszyscy będą przyjęci

Zmieniają się zasady, na jakich będą funkcjonować miejskie szkoły, przedszkola oraz żłobek. Zmiany obejmą rekrutację nowych dzieci do placówek. O co chodzi?

- Po wykonanym audycie zewnętrznym w biłgorajskich przedszkolach i szkołach burmistrz Janusz Rosłan polecił dyrektorom, żeby w pierwszej kolejności do samorządowych szkół i oddziałów przedszkolnych, dla których organem prowadzącym jest Burmistrz Miasta Biłgoraja, przyjmowane były dzieci z danego obwodu, następnie dzieci z obwodu innej szkoły na terenie miasta Biłgoraja. To oczywiście wynika z obowiązujących przepisów. Dopiero w następnej kolejności przyjmowane są dzieci z innych gmin - wyjaśnia w rozmowie z portalem bilgorajska.pl Paweł Jednacz, rzecznik Urzędu Miasta w Biłgoraju.

Co istotne kolejne dzieci (spoza terenu miast) będą mogły zostać przyjęte do placówki jedynie wtedy, gdy nie spowoduje to konieczności utworzenia nowego oddziału szkolnego lub przedszkolnego, czyli w przypadku posiadania wolnych miejsc w już utworzonych oddziałach (klasach).

Takie działanie nie będzie generować dodatkowych kosztów po stronie miasta. Każdy kolejny oddział to kilkaset tys. zł w skali roku.

- Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym oraz ustawą o finansach publicznych gmina nie może finansować zadań należących do innych gmin. Gdyby subwencja oświatowa w pełni pokrywała koszty kształcenia, wówczas nie byłoby problemu z przyjmowaniem do szkól miejskich dzieci spoza Biłgoraja. Tak niestety nie jest i różnicę wynikającą z faktycznie ponoszonych kosztów i wysokości subwencji musi pokryć budżet miasta - dodaje Paweł Jednacz.

Władze miasta nie wykluczają jednak możliwości przyjęcia dzieci z terenu innych gmin. - Jeżeli przyjęcie dziecka nie wiąże się z koniecznością utworzenia kolejnego oddziału, a zatem nie generuje dodatkowych kosztów, to bardzo chętnie dyrektorzy przyjmą dziecko spoza Biłgoraja do szkoły lub przedszkola. Oczywiście możliwe jest zawarcie porozumienia między samorządami, które określiłoby zasady współpracy w tym zakresie - mówi dalej rzecznik UM.

Przypomnijmy:

Subwencja oświatowa pokrywa jedynie około 75 proc. wszystkich kosztów ucznia. Pozostałą część pokrywa miasto z własnego budżetu. Wg stanu na wrzesień 2020 roku kwota subwencji wynosiła 20,5 mln zł, a z budżetu miasta "dopłacono" prawie 13 mln zł. Utworzenie nowego oddziału w szkole podstawowej to koszt około 300 tys. rocznie.

W ubiegłym tygodniu odbyło się w tej sprawie spotkanie z dyrektorami szkół, kolejne jest już zaplanowane. O dalszych decyzjach będziemy informować na bieżąco.

red.
red. dodany 16 marca 2021
 
Odsłon: 6968

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (2)

Ojciecpolakikatolik
Oceniano 12 razy  +2
Proszę pana Burmistrza to jest jawna dyskryminacja dzieci wiejskich ze względu na pochodzenie. Dlaczego dzieci z biednych wsi nie mogą się kształcić na równi z innymi uczniami w dobrej miejskiej szkole? To należy zgłosić do Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Rzecznika Praw Ucznia, bo jak dalej tak pójdzie to Jeszcze szkoły średnie nie będą przyjmować uczniów poza powiatem.
69
Oceniano 17 razy  +3
Janusz, to ma być polityka prorodzinna? Brakuje przedszkoli od lat, ile lat jesteś burmistrzem? Rok? Jak ktoś ma się zdecydować na dziecko jak potem musi z nim siedzieć w domi, bo nie ma gdzis go oddać pod opiekę w godzinach pracy.
Skarżysz się, że musisz dopłacać z budżetu miasta. To nie Twoje pieniądze tylko nasze, podobnie jak te w budżecie państwa. Ty jesteś tu na miejscu i masz zorganizować to tak, żeby przedszkola były. Tyle i tylko tyle. Jak subwencja jest za mała to zrób protest, poprowadź ludzi na Warszawe i rozwiąż ten problem, a Ty tylko ileś lat siedzisz i marudzisz zam8ast coś zrobić. Apele o dobre powietrze pomogły? Nie, dalej śmierdzi. Można śmiać się z ludzi, którzy modlą się o coś licząc, że to się wydarzy, ale tak na prawdę to skutek tego jest taki sam z tą różnicą, że modlitwa nic nie kosztuje, a Twój stołek tak.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
w niedzielę, godzina 20:07 Brodziaki
Piknik historyczny w Brodziakach
OSP w Brodziakach, GOK w Biłgoraju, GRH "Wir" z Biłgoraja oraz wójt gminy Biłgoraj zaprosili na kolejny już Piknik Historyczny w Brodziakach. Wydarzenie odbyło się w niedzielę 2 października.
dzisiaj, 08:18 Biłgoraj
Sytuacja Ani pogarsza się z każdą chwilą
w poniedziałek, godzina 14:49 Turobin
Mieszkaniec Turobina walczy o względy rolniczki w telewizyjnym show
24 września 2022 Gorajec
Wkrótce ciężarówki ominą Biłgoraj
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Gorajca w ciągu drogi krajowej nr 74. Droga powstanie w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic. Dzięki realizacji tej inwestycji ciężarówki ominą Biłgoraj.
w niedzielę, godzina 18:50 Biłgoraj
Udało się wygrać 100 tys. zł?
w niedzielę, godzina 13:20 Biłgoraj
34. raz biegali ulicami miasta
w sobotę, godzina 17:38 Łukowa
Łukowa gra dla Mirka
Stowarzyszenie Kobiet Gminy Łukowa zaprosiło na festyn charytatywny pod hasłem "Gramy dla Mirka". Wydarzenie odbyło się w sobotę 1 października na placu przy Szkole Podstawowej w Łukowej.
w sobotę, godzina 21:05 Aleksandrów
Mężczyzna przygnieciony przez drzewo. Zmarł na miejscu [AKTUALIZACJA]
dzisiaj, 07:53 Lubelszczyzna
Wojewoda o dystrybucji jodku potasu. "Preparaty znajdują się na poziomie magazynów gminnych"
27 września 2022 Biłgoraj
Podejrzany o pedofilię 59-latek zatrzymany w Biłgoraju
Na terenie Biłgoraja został zatrzymany 59-letni mężczyzna, który pisał niestosowne treści do osoby podającej się za 10-letnią dziewczynkę. Złapał się na haczyk zarzucony przez grupę "Dzieciak w sieci". Do zatrzymania podejrzanego o pedofilię doszło w minioną sobotę, w niedziele usłyszał zarzuty.
dzisiaj, 07:19 Biszcza
Trasa do Pomnika Lotników otwarta
w czwartek, godzina 10:25 Biłgoraj
Ponad sto osób chciało oddać krew dla Ani
w czwartek, godzina 16:24 Majdan Nowy
Zamordowani za chęć niesienia pomocy
Jan Gniduła, Katarzyna Kowal, Józef Kowal, Anastazja Łubiarz, Marianna Łubiarz, Katarzyna Margol oraz Kazimierz Szabat zostali zamordowani za pomoc Żydom w czasie okupacji niemieckiej. Dziś, w czwartkowe południe 29 września zostali "Zawołani po imieniu". Uroczyście odsłonięto pomnik poświęcony mieszkańcom gminy Księżpol.
w poniedziałek, godzina 08:53 Biłgoraj
Jubileusz 20-lecia biłgorajskiego UTW
w sobotę, godzina 12:43 Smólsko Duże
Zaginiony 65-latek odnaleziony. W poszukiwaniach wykorzystano drona z kamerą termowizyjną
20 września 2022 Biłgoraj
Mieszkanka Biłgoraja skończyła 100 lat
Takie uroczystości nie zdarzają się często. Pani Wera Paluch, mieszkanka Biłgoraja skończyła 100 lat. Z tej okazji burmistrz Janusz Rosłan i kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Mariola Kupryjaniuk złożyli Jubilatce najserdeczniejsze życzenia.
w poniedziałek, godzina 08:15 Łukowa
Ponad 41 tys. złotych zebrano dla Mirosława
w piątek, godzina 09:56 Wola Duża
Zasnął za kierownicą i uderzył w przepust
23 września 2022 Korczów
Ćwiczenia pod kryptonimem "Korczów 2022"
W piątek 23 września na terenie gminy Biłgoraj rozpoczęły się ćwiczenia pod kryptonimem "Korczów 2022", podczas których swoje umiejętności doskonalili strażacy, policjanci i terytorialsi.
23 września 2022 Biłgoraj
Dodatek na ogrzanie domu. Kto nie dostanie pieniędzy?
w poniedziałek, godzina 11:07 Tarnogród
Pokazy kulinarne w TOK
21 września 2022 Biłgoraj
Biłgoraj z drona
Bols Air Shoot zaprezentował film, na którym można obejrzeć Biłgoraj z lotu ptaka. Są Państwo ciekawi jak stolica powiatu wygląda z góry? Zachęcamy do obejrzenia.
24 września 2022 Biłgoraj
Spotkanie z Sumlińskim i Rolą. "Pandemię wymyślili żydowscy globaliści"
w środę, godzina 07:49 Biłgoraj
Powstała strona poświęcona pomocy dla Ani
20 września 2022 Biłgoraj
Kamień węgielny pod budowę Centrum Rehabilitacyjno-Sportowego wmurowany
Na placu przy Szkole Podstawowej nr 1 w Biłgoraju powstaje nowy obiekt - Centrum Rehabilitacyjno-Sportowe. Dziś, we wtorek 20 września, przy udziale władz samorządowych wmurowany został kamień węgielny pod inwestycję, która pochłonie ponad 15 mln zł.
w sobotę, godzina 08:17 Biłgoraj
Szkolili kierowców OSP
w poniedziałek, godzina 16:04 Biłgoraj
Wiatr nawet do 80km/h
w czwartek, godzina 14:54 Biłgoraj
"Czwórka" ma pół wieku
Szkoła Podstawowa nr 4 w Biłgoraju powstała w 1972 roku. Obchody jubileuszu 50-lecia, na które złożyła się msza święta oraz uroczysta akademia, zorganizowano w czwartek 29 września.
w środę, godzina 17:32 Biłgoraj
Drożej za przedszkole. Placówki darmowe dla dzieci z Ukrainy
w środę, godzina 08:13 Biłgoraj
Kuba Nizio w "Tak to leciało"
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika