REKLAMA
Pełna wersja
BIŁGORAJ
2021.04.10 21:51

81. rocznica zbrodni katyńskiej i 11. rocznica katastrofy smoleńskiej

W sobotnie popołudnie, 10 kwietnia w Biłgoraju upamiętniono polskich oficerów pomordowanych na terenie byłego ZSRR w 1940 r. oraz ofiary katastrofy smoleńskiej, w 11. rocznicę tego tragicznego wydarzenia. Z uwagi na pandemię i obowiązujące obostrzenia uroczystości miały symboliczny charakter.
81. rocznica zbrodni katyńskiej i 11. rocznica katastrofy smoleńskiej

Wiosną 1940 r., sowiecka policja polityczna na mocy uchwały Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r., wymordowała blisko 22 tys. obywateli Rzeczypospolitej. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych - oficerów i policjantów - z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez ZSRS wschodniej części Polski.

Postanowili zgładzić tysiące bezbronnych jeńców, ponieważ nie ulegli oni prowadzonej wobec nich propagandzie i pozostali żarliwymi patriotami, gotowymi walczyć z sowieckim okupantem o wolną Polskę.

W tym roku przypada przypada 81. tych tragicznych wydarzeń. W sobotę, 10 kwietnia w Biłgoraju zorganizowano uroczystości rocznicowe, które połączono z obchodami 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej.

Wydarzenie rozpoczęło się mszą św. odprawioną w kościele pw. św. Jerzego w Biłgoraju, której przewodniczył ks. proboszcz Roman Sawic.

- Chcieli oddać hołd tym, z których krwi wyrastamy, aby być przykładem dla młodego pokolenia, które będzie dzierżyło odpowiedzialność za przyszłe losy Polski - mówił kapłan, nawiązując do katastrofy smoleńskiej. 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku w katastrofie rządowego samolotu, zginęli członkowie delegacji polskiej na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, wśród których był prezydent Lech Kaczyński.

Po mszy świętej uczestnicy uroczystości, wśród których znaleźli się przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz stowarzyszeń i organizacji, udali się na cmentarz przy ul. Lubelskiej, gdzie pod Krzyżem Katyńskim złożono wieńce i zapalono znicze.

Red.
Red. dodany 10 kwietnia 2021
 
Odsłon: 2356

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (4)

JKlemens
Oceniano 12 razy  +6
Twarze zakryte, rozpoznaję z trudem ale Maryjana Jago i Stacha Schodzia rozpoznałem. Pierwszy sztandarowy były poborca podatkowy powiatowego wydziału finansowego. Gdy na wsi usłyszeli chłopi, że przybył z tytułami wykonawczymi /tak się wtedy nazywało tytuły egzekucyjne/ to dostawali gęsiej skórki. Zabierał wszystko-głowkę maszyny do szycia wdowie co miała na utrzymaniu chyba z 10 dzieci. Szarpał się z nią /wdową a nie maszyną/ aż ta upadła na podłogę. Raz trafił do dłużnika i ze strychu ściągnął rower marki Simson, który został sprowadzony do wsi w ramach reparacji wojennych przez tego chłopa bo był na robotach przymusowych w III Rzeszy. Potem na podwórzu wywiązała się szarpanina o ten rower i zdenerwowany chłopina przyłożył naszemu poborcy cegłą w plecy. Sprawy potem były w sądzie i okazało się, że ten chłopina wcale dłużnikiem nie był tylko jego imiennik o tym samym nazwisku i imieniu ale imię ojca było inne. Stach to też weteran i patriota. Ciekawe dlaczego jak był we władzach powiatu to wraz z PiS- lamską bandą oddał szpital w dzierżawę i teraz mieszkańcy muszą leczyć się w Leżajsku i Zamościu. A przecież władze powiatu ustawowo są zobowiązane do zapewnienia opieki medycznej mieszkańcom i za to biorą niemałe apanaże. Forsa tak ale zajmować się szpitalem nie. Teraz starosta z PiS co obiecywał,że zajmie się szpitalem do tej pory nie zrobił nic. Dla nich ważne, żeby wieniec kupić na rachunek starostwa i przed kamieniem składać pokłony. Poganie naszych czasów. Jednego dnia pod ołtarz a drugiego stać przed kamieniem i część mu oddawać. Jeden mój rozmówca mówił, że to są takie mózułmany a ja mu na to żeby nie obrażał mózułmanów bo ci spod kamienia na którym napisano Smoleńsk nie można do nich przyrównywać. Są od nich gorsi. Czy ktoś widział, żeby wyznawca Allacha oddawał część kamieniowi niezależnie co na nim wyryto?
Grzegorz z Chetyna
Oceniano 11 razy  +3
Policja widzi ich tak samo, jak tłumy wiernych w kościołach... :(
blondyn
Oceniano 12 razy  +10
Mam pytanie Czy dziś tj.10.04 Policja biłgorajska ma wolne /strajkuje czy jeszcze cos innego ma za zadanie??? Pytam bo od godz 21 na ulicach biłgorajski trwa szaleństwo... pisk opon, sciganie, jeżdżenie grupami samochodów, warkot, że trudno spokojnie siedzieć w domach. Jeżdzili w kółko ulicami miasta te same samochody, warkot i pisk opon...Grupy młodzieży na parkingach przy samochodach a podobno szczyt pandemii, zakaz gromadzeń. Czy naprawdę policja tego nie widzi, nie słyszy, nie ma żadnych patroli na ulicach miasta??? A takie śliczne nowe auta dostali.
Drakkar
Oceniano 8 razy  +2
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
25 kwietnia 2021 Biłgoraj
Przejazd przez tory w Woli Dużej zlikwidowany
Przejazd, z którego chętnie korzystali rowerzyści, przecinający torowisko w Woli Dużej, łączący tereny leśne, został zlikwidowany. Stało się to w marcu br. O powody tej decyzji zapytaliśmy Nadleśnictwo Biłgoraj.
w piątek, godzina 10:11 Bukownica
Wypadek w lesie. Nie żyje 66-latek
w piątek, godzina 08:55 Biłgoraj
Tymczasowy areszt dla 38-latka
29 kwietnia 2021 Biłgoraj
Mieszkańcy Biłgoraja walczą o las
Jeszcze w tym roku mają rozpocząć się działania związane z wycinką części lasu znajdującego się pomiędzy Biłgorajem a Wolą Małą. Mieszkańcy jednak nie odpuszczają i walczą o las. Poparli apel burmistrza o wstrzymanie prac. Założyli też profil na portalu społecznościowym "Biłgoraj broni swojego lasu".
w środę, godzina 08:11 Biszcza
Śmiertelny wypadek w Biszczy. Zginęło dwóch mężczyzn [AKTUALIZACJA]
w środę, godzina 14:23 Biłgoraj
Policja poszukuje zaginionej kobiety [AKTUALIZACJA]
30 kwietnia 2021 Biłgoraj
Nowy zastępca komendanta KP PSP w Biłgoraju
Lubelski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Grzegorz Alinowski w piątek 30 kwietnia wręczył akt powołania mł. bryg. Tomaszowi Koziołowi na stanowisko zastępcy komendanta powiatowego PSP w Biłgoraju.
1 maja 2021 Dyle
Wypadek w Dylach. Pięć osób trafiło do szpitali, kierowca był pijany
w piątek, godzina 10:31 Powiat
Burze z gradem i porywisty wiatr
29 kwietnia 2021 Biłgoraj
Samorządowcy odstąpili od realizacji budżetu obywatelskiego
Podczas kwietniowej sesji Rady Miasta Biłgoraja podjęto decyzję o odstąpieniu, po raz kolejny, od realizacji budżetu obywatelskiego. Tym razem zawieszono budżet na dłuższy czas.
w czwartek, godzina 09:57 Powiat
Kolejne alarmy bombowe w szkołach powiatu
w czwartek, godzina 09:13 Biszcza
Pożar hali magazynowej
w czwartek, godzina 10:40 Biłgoraj
Decyzja sądu w sprawie upadłości spółki Arion Szpitale
Sąd Rejonowy Lublin Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku, IX Wydział Gospodarczy dla spraw Upadłościowych i Restrukturyzacyjnych, postanowieniem z dnia 21 kwietnia 2021 roku, ogłosił upadłość Arion Szpitale Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ze skutkiem na dzień 12 marca 2018 roku. Postanowienie jest nieprawomocne.
w piątek, godzina 08:21 Tereszpol
Wojewoda lubelski odwiedził tereny dotknięte skutkami nawałnicy
w środę, godzina 09:23 Biłgoraj
Nadleśniczy odpowiada na pismo burmistrza w sprawie lasu
28 kwietnia 2021 Kraj
Nowe zasady już od 1 maja. Dzieci wracają do szkół, otwarte hotele i restauracje
W środowe przedpołudnie 28 kwietnia odbyła się konferencja prasowa z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, podczas której przekazane zostały informacje o dalszych krokach podejmowanych przez rząd związanych z luzowaniem obostrzeń. Wraca handel, a dzieci znów będą chodzić do szkół. Co jeszcze się zmienia?
w piątek, godzina 10:46 Lubelszczyzna
Najnowsze dane dot. zakażeń SARS-CoV-2
we wtorek, godzina 12:59 Powiat
Alarmy bombowe w ośmiu szkołach
w niedzielę, godzina 17:56 Tereszpol
Trwa usuwanie skutków wichury [AKTUALIZACJA]
Najprawdopodobniej trąba powietrzna przeszła nad gminą Tereszpol. W miejscowości Tereszpol Zygmunty silny wiatr uszkodził domy mieszkalne, stodoły i budynki gospodarcze, ogrodzenia posesji oraz zaparkowane przy domach samochody.
w czwartek, godzina 11:02 Lubelszczyzna
Rośnie liczba zakażonych koronawirusem. 23 przypadki śmiertelne na Lubelszczyźnie
we wtorek, godzina 10:02 Tarnogród
"Lot" motocyklem zakończył w szpitalu
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Fotowoltaika Biłgoraj