Dobre plecaki rowerowe powinny być przede wszystkim wykonane z trwałego i solidnego materiału, ponieważ jeżdżąc rowerem np. po ścieżkach leśnych, plecak jest narażony na uszkodzenia przez zahaczające gałęzie. Warto zainwestować także w pokrowiec przeciwdeszczowy, który osłoni plecach w razie przelotnego deszczyku czy intensywnej ulewy. Optymalna pojemność plecaka rowerowego to od 5 do 30 litrów, większe modele zdecydowanie utrudniają jazdę. Funkcjonalnym rozwiązaniem w takich plecakach jest łatwo dostępny schowek na telefon, a także odpowiednio wyściełana przegródka na okulary lub gogle.
Plecak rowerowy powinien być lekki, ale zaopatrzony w ergonomiczny system nośny, który w czasie jazdy umożliwia stabilne przyleganie do pleców. Szelki oraz pas biodrowy i piersiowy powinny być wyprofilowane i posiadać regulację, aby była możliwość dopasowania ich do konkretnej sylwetki. Podczas dużego wysiłku fizycznego, jakim jest jazda na rowerze, trzeba cały czas nawadniać organizm. Niektóre plecaki mają specjalne uchwyty na bukłak z wodą, a także haczyki do zaczepienia prowadzącej do niego rurki na jednej z szelek plecaka.
Konkretne różnice między plecakami zależą od tego, do czego będą one wykorzystywane. Plecaki turystyczne to duże plecaki przeznaczone na dłuższe wyprawy, piesze wędrówki czy górskie wspinaczki. 3 rzeczy, których nie wiesz o plecakach turystycznych:
Plecaki sportowe mają prostą konstrukcję i niską wagę, wykorzystywane są na co dzień do pracy i na trening. Specjalistyczne plecaki sportowe są przeznaczone dla osób uprawiających konkretne dyscypliny sportowe. Mają specjalne udogodnienia, takie jak pasek do mocowania deskorolki czy wentylowaną kieszeń na przepocone ubrania po treningu piłki nożnej. Do plecaków sportowych zaliczane są również plecaki rowerowe.
Wybierając się na dłuższą wyprawę rowerową, trzeba zabrać ze sobą także pompkę rowerową, dętkę na wymianę i podstawowy zestaw narzędzi. W przypadku większego ciężaru dobrym rozwiązaniem jest rozłożenie go równomiernie, wykorzystując dodatkowo małe sakiewki i torebki, które są przytwierdzane do ramy, kierownicy lub bagażnika rowerowego. Najważniejszy jest jednak komfort i swoboda rowerzysty w trakcie prowadzenia jednośladu. Dlatego można zaopatrzyć się w specjalną, większą torbę rowerową. Montowana jest ona z tyłu roweru na bagażniku, więc nie utrudnia jazdy. Potrzeby każdego rowerzysty są inne, dlatego wybór konkretnego modelu plecaka lub torby rowerowej powinien być sprawą indywidualną.