Podstawą lekkiej, zdrowej diety są produkty łatwostrawne, czyli takie, które nie przeciążają układu pokarmowego. Należą do nich przede wszystkim: surowe warzywa, owoce gotowane lub bardzo dojrzałe, produkty zbożowe (jasne, czerstwe pieczywo, ryż biały, jasne makarony, płatki owsiane), chude mięso i wędliny (kurczak i indyk bez skóry, chuda polędwica), ryby morskie chude (mintaj, sandacz, sola), zdrowe tłuszcze (olej rzepakowy, oliwa z oliwek), jaja gotowane na miękko, niskotłuszczowe mleko i produkty mleczne (jogurt naturalny, chude sery).
Dieta lekkostrawna, jak sama nazwa wskazuje, wyklucza wszystkie produkty tłuste, ciężkostrawne, wysoko przetworzone i ostre. Osoby, które zmagają się z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, powinny całkowicie wyeliminować z jadłospisu także produkty zawierające duże ilości błonnika pokarmowego (pieczywo żytnie i razowe, grube kasze, ryż brązowy, makaron razowy, warzywa kapustne, owoce suszone i marynowane).
Z diety lekkostrawnej trzeba wyeliminować takie przyprawy jak: ocet, pieprz, musztarda, chrzan, ostra papryka i ziele angielskie. Nie oznacza to jednak, że łatwostrawny jadłospis musi być nudny i mdły. Zamiast ostrych przypraw, warto stosować mieszanki ziół. Podniosą one walory smakowe posiłku i dodadzą mu aromatu. W diecie lekkostrawnej można stosować: tymianek, rozmaryn, lubczyk, majeranek, kminek, bazylię, a także cynamon, wanilię, sok z cytryny, melisę i anyż.
W lekkostrawnej diecie kluczowe jest nie tylko to, co jesz, ale również jak przyrządzasz posiłek. Zapomnij o smażeniu na głębokim tłuszczu. Zdrowe, lekkie posiłki powinny być gotowane w wodzie lub na parze. Dozwolone jest także pieczenie w folii, rękawie lub pergaminie - pod warunkiem, że nie ma tam ani grama tłuszczu. Tłuszcz (olej roślinny czy oliwę z oliwek) można dodać do potrawy dopiero po jej przyrządzeniu ("na zimno"). Z warzyw i owoców warto usuwać skórki i pestki. Potem należy je rozdrobnić (na przykład zmiksować), aby zmniejszyć podaż błonnika pokarmowego.
Dieta lekkostrawna obejmuje pięć posiłków (śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja) jedzonych w równych odstępach czasowych (co 3-4 godziny). Porcje powinny być niewielkie i spożywane bez pośpiechu. Zanim zaczniesz samodzielnie układać lekkostrawny jadłospis, warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. Specjalista doradzi, z jakich produktów komponować dania, aby codzienne menu było smaczne i różnorodne. Polecamy także skorzystanie z usług cateringu dietetycznego. Wiele firm cateringowych ma w ofercie lekkostrawne diety pudełkowe, które pozwalają kompleksowo dbać o układ pokarmowy i dostarczanie organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych.