Faktoring można określić jako wykupywanie faktur z odłożonym okresem płatności. Faktycznie faktoring ma taki przebieg: firma przedstawia swojemu odbiorcy fakturę z opóźnionym czasem zapłaty i jednocześnie staje się oczywistym, iż musi czekać na gotówkę. Tutaj z rozwiązaniem przychodzi firma faktoringowa, która płaci wartość faktury i ona staje się wierzycielem klienta i należność przenosi się na nią. Jeżeli ta definicja wydaje się zbyt ogólna, zobacz więcej informacji co to jest faktoring.
Można wybierać między dwoma podstawowymi typy faktoringu: pełnym i niepełnym. W tym pierwszym przedsiębiorca chroniony jest przed niewypłacalnymi odbiorcami, którzy nie mają zamiaru zapłacić rachunku w wyznaczonym okresie. W momencie niewypłacalności partnera, przedsiębiorstwo sprzedające nie doznaje straty, ponieważ konsekwencje przejdą na faktora. W wypadku faktoringu niepełnego następuje regres, to znaczy nieuiszczona faktura wraca znowuż na firmę, a pieniądze muszą zostać zwrócone instytucji finansowej.
Usługi faktoringowe są wciąż jeszcze u nas mało znane, ale konkurencja instytucji finansowych jest już jednak coraz większa. Na rynku poza bankami jest już wiele niezależnych firm faktoringowych. To w samej rzeczy one stają się wierzycielami firm korzystających finalnie z kredytu kupieckiego. Wszystko wskazuje więc na to, iż z czasem faktoring stanie się coraz tańszym i popularniejszym sposobem finansowania.
Ze względu na swoją złożoność, dla małych spółek i jednoosobowych działalności gospodarczych usługa ta może dawać wrażenie drogiej. Dlatego zawsze wymaga to przeprowadzania indywidualnej kalkulacji, ponieważ na koszty faktoringu wpływa wiele czynników. Należy mieć przy tym na uwadze, że przedsiębiorstwa nie stać na przerwy w pracy i czekanie na gotówkę. Wykorzystanie faktoringu to podejście dające spółce płynność finansową, a zatem - opcję wypracowania dochodu.
Za każdą wystawioną przez firmę fakturę, faktor momentalnie wypłaca gotówkę, w rzeczy samej pomniejszoną o procentowo wyliczoną opłatę i potencjalne koszty administracyjne. W tej chwili te pieniądze, bez dalszego czekania stają się w pełni dostępnym zasobem przedsiębiorstwa.
Rozpoczęcie finansowania poprzedzone jest podpisaniem umowy między przedsiębiorcą a faktorem. Zanim to się stanie, bank analizuje zdolność kredytową firmy, ale oczekiwania banku są w tym wypadku niższe niż w przy wystąpienia o kredyt obrotowy. Łatwiej jest uzyskać faktoring w niezależnej firmie faktoringowej. Tu rozpoczęcie usługi może być zdecydowanie szybsze, parafowanie umowy możliwe jest nawet w kilka dni. Ponadto nie trzeba prezentować żadnych materialnych form zabezpieczenia. Aby, dowiedzieć się więcej na ten temat odwiedź serwis FAKTROINGoferty.pl.
Ostatecznie faktoring może uzyskać każdy przedsiębiorca - nawet posiadacz małej indywidualnej działalności gospodarczej. Od chwili sygnowania umowy, wszystkie faktury z odłożonym czasem zapłaty mogą być przekazywane do firmy faktoringowej celem ich finansowania.