Dekarz, przedstawiciel sektora budowlanego, jeszcze zanim stanie się pracownikiem norweskiego przedsiębiorstwa, jest w stanie oszacować swoje minimalne zarobki oraz stwierdzić czy oraz ile będzie w stanie zaoszczędzić, zmieniając pracodawcę polskiego na norweskiego. Jak to możliwe? W Norwegii nie ma mowy o uznaniowości zarobków. Nie obowiązuje tu także uogólniona płaca minimalna. W poszczególnych sektorach gospodarki obowiązują inne godzinowe stawki minimalne, których wysokość negocjowana jest rokrocznie między przedstawicielami pracodawców a związkami zawodowymi. Wynegocjowane stawki obowiązują zarówno pracowników wykwalifikowanych, jak i niewykwalifikowanych.
W roku 2021 minimalne stawki godzinowe w sektorze budowlanym kształtują się następująco:
Doświadczony dekarz w Norwegii może zarobić nawet 100 PLN za godzinę pracy. Warto pamiętać, że pracownik zatrudniony na stałe zarabia więcej niż pracownik sezonowy, a sektor budowlany oraz stoczniowy mają najkorzystniejsze stawki minimalne. Za pracę w nadgodzinach należy się dodatek do pensji (stawka godzinowa +50%, w przypadku nadgodzin w niedziele, święta, bądź nadgodziny między 21:00 a 6:00, należy się stawka dwa razy wyższa). Dopuszczalna liczba nadgodzin także regulowana jest przepisami prawa (w ciągu siedmiu dni to 10 godzin, w ciągu czterech tygodni to 25 godzin, w ciągu 52 tygodni to 200 godzin).
...bowiem zgodnie z prawem koszty dojazdu, zakwaterowania oraz wyżywienia ma obowiązek pokryć firma, która przenosi pracownika na budowę poza miejsce zamieszkania. Także po stronie pracodawcy leży obowiązek zapewnienia pracownikowi odzieży roboczej (ochronnej) oraz sprzętu niezbędnego do wykonywania zadań zawodowych. A jakie to najczęściej zadania? Do głównych obowiązków dekarzy w Norwegii należą:
Znajomość języka norweskiego i/lub angielskiego zawsze jest dla cudzoziemca na norweskim rynku pracy dodatkowym atutem, a w niektórych wypadkach nawet kartą przetargową w staraniach o awans czy lepszą posadę. Znajomość języka obcego może być dodatkową zaletą, dzięki której pracownik może osiągnąć jeszcze większą stawkę godzinową. Jednak większość agencji pośrednictwa pracy z zagranicą nie wymaga znajomości języka norweskiego czy angielskiego, można więc starać się o pracę mówiąc wyłącznie po polsku, a już będąc w Norwegii zapisać się na kurs. Często na kurs językowy kieruje nas sam pracodawca.
A czy można w ogóle przejść cały proces rekrutacyjny, jeśli nie zna się ani specyfiki norweskiego rynku pracy, ani języka obcego, który umożliwia załatwienie wszelkich kwestii formalno-prawnych w urzędach? Można, pod warunkiem jednak, że podejmiemy współpracę z dobrą agencją pośrednictwa pracy za granicą. W agencji takiej obsługa całego procesu rekrutacji oraz opieka nad pracownikiem na miejscu odbywa się po polsku (przy wszystkim pomagają Polacy). Oznacza to, że każdy zrekrutowany pracownik ma w Norwegii polskiego lub polskojęzycznego koordynatora, którego zadaniem jest zorganizowanie zakwaterowania, pomoc w komunikowaniu się z Norwegami, w tym także z wszystkimi instytucjami i urzędami, które trzeba odwiedzić, żeby nostryfikować (przejść procedurę zatwierdzenia) dokumenty potwierdzające umiejętności zawodowe.
Dobrze wykształcony dekarz, mający duże doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie zdobyte na specyficznym z uwagi na tradycje budowania, dobór materiałów czy nawet względy klimatyczne norweskim rynku pracy, ma szanse na taką samą ścieżkę awansu jak rodowity Norweg (z dekarza na brygadzistę, następnie team leadera i driftsleadera).
Warto wiedzieć, że od 1 września 2021 roku można kształcić się w Polsce w całkowicie nowym zawodzie, wyodrębnionym na liście Ministerstwa Edukacji i Nauki, zawodzie o nazwie technik dekarstwa. Osoba taka będzie miała wykształcenie średnie, a w toku nauki zdobędzie wiedzę pozwalającą nie tylko na właściwe wykonanie konstrukcji i pokryć dachowych, ale i m.in. wykonywanie kosztorysów, zarządzanie brygadą pracowników, logistyką materiałów i narzędzi na budowie. W niedalekiej przyszłości, technik dekarstwa, w odróżnieniu od dekarza, będzie mógł także dokonywać wpisów do dziennika budowy. Otwiera to całkiem nowe perspektywy zawodowe zarówno dla pracowników wiążących swoją przyszłość z polskim, jak i norweskim rynkiem pracy.
Atrakcyjna praca dla zainteresowanych stanowiskiem dekarza w Norwegii jest w teraz w zasięgu ręki. Dobra agencja pośrednictwa pracy za granicą gwarantuje jasne zasady współpracy i pełną transparentność wszystkich procesów związanych z zatrudnieniem oraz pomaga przyszłym pracownikom w załatwieniu wszelkich formalności przed i w trakcie wyjazdu.
W przygotowaniu tekstu pomógł specjalista ds. zatrudnienia Artur Jemioł z JobbAssistanse. Aktualne oferty pracy dla dekarza w Norwegii można znaleźć: https://jobbassistanse.com/oferty-pracy-w-norwegii/dekarz/.