REKLAMA
Pełna wersja
KRAJ Artykuł sponsorowany
2022.01.12 09:10 | aktualizacja: 2022.01.12 09:09

Fotowoltaika dla firm i opłata mocowa 2021 - ile zapłacimy za prąd?

Na językach zarówno specjalistów z branży energetyczne, jak i samych płatników, znalazła się ostatnio tzw. opłata mocowa. Znajdziemy ją w swoich rozliczeniach za energię elektryczną za rok 2021. Choć naliczona opłata wydaje się całkowicie nowa, była rozważana już od wielu lat. Czym jest opłata mocowa oraz jak obciąży kieszenie zarówno prywatnych inwestorów jak i polskich przedsiębiorców?
Fotowoltaika dla firm i opłata mocowa 2021 - ile zapłacimy za prąd?

Co to jest opłata mocowa? Na co kierowane są środki?

Z analizy firmy fotowoltaicznej Brewa.pl wynika, że opłata mocowa jest tematem, który pojawił się już w 2017 r. Dopiero jednak w 2021 r. realnie naliczono pierwsze dodatki na rozliczeniach płatników. Do tej pory na fakturze widniała opłata za wykorzystane kilowatogodziny oraz dodatkowo naliczane opłaty dystrybutorskie i oczywiście podatki. Opłata mocowa wywołała u zainteresowanych niemałe zaskoczenie, dla mniej wnikliwych jednak przeszła zupełnie niezauważona.

Nazwa "opłata mocowa" niewiele zdradza. Jej celem jest zebranie przez Państwo dodatkowych środków na inwestycje w krajową energetykę. Opłata mocowa ma więc być źródłem finansowania działań rozwojowych, np. budowy nowych elektrowni oraz rozbudowy lub rewitalizacji istniejących obiektów. Z kieszeni płatników prywatnych i firm płyną zatem ekstra środki na innowacje w polską energetykę. Ile dokładamy do tego projektu?

Opłata mocowa - ile zapłaci klient indywidualny?

Informacja jest szczególnie istotna dla takich płatników jak choćby gospodarstwa domowe w zabudowie jednorodzinnej, czyli znacząca grupa. Podwyżki opłat za prąd zostały opracowane w odniesieniu do rocznego zużycia energii przez dane gospodarstwo domowe. Płatników klasyfikuje się do grup, które podzielono w zależności od całkowitego rocznego zużycia energii elektrycznej.

Według klasyfikacji opłata mocowa wynosi (brutto): 2,30 zł (zużycie poniżej 500 kWh), 5,51 zł (zużycie 500 - 1 200 kWh), 9,19 zł (1 200 - 2 800 kWh) oraz 12,97 zł (zużycie powyżej 2 800 kWh). Opłata mocowa naliczana jest w skali miesięcznej, zatem najoszczędniejsza grupa płatników poniesie dodatkowy roczny koszt rzędu 27,60 zł, podczas gdy zużywający najwięcej zapłacą rocznie 154,44 zł.

Opłata mocowa i fotowoltaika dla firm - ile zapłacą polscy przedsiębiorcy?

W przypadku przedsiębiorstw, opłata mocowa dla firm naliczana jest w inny sposób. Ważne jest to, ile dane przedsiębiorstwo zużywa energii elektrycznej w tzw. godzinach szczytu, przypadających na 7:00 - 21:59. Okazuje się, że to około 45% całego czasu w tygodniu, a przecież zdecydowana większość polskich firm działa za dnia. Aktualnie opłata mocowa dla firm wynosi 76,20 zł za MWh. Dla małych i średnich firm może to stanowić znikomy dodatek, jednakże wiele sektorów polskiej gospodarki, zależnych od zasilania np. maszyn, może spodziewać się odczuwalnego obciążenia rocznego budżetu.

W obecnej sytuacji eksperci z Brewa.pl polecają zwrócić uwagę na możliwości, jakie niesie fotowoltaika dla firm. Dzięki programom dofinansowującym projekt można zyskać własne źródło energii, ekologiczne oraz samowystarczalne, odporne na wahania taryf oraz dodatki, jak np. omawiana opłata mocowa.

Red.
Red. dodany 12 stycznia 2022
 
Odsłon: 694

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (1)

JKlemens
Oceniano 3 razy  +3
Jeszcze ze dwa lata porządzi Wielki Kurdupel z Nowogrodzkiej i przedsiębiorcy będą montować kieraty. Starsi Polacy wiedzą jak wygląda to urządzenie. Po konie można pojechać do Andrzeja do Plutycz lub do Pokaniewa. Taki koń nażre się trawy lub siana i może cały dzień napędzać kierat. Z kieratu napęd przenosi się na maszynę za pomocą wału kardana albo można pod kierat podpiąć prądnice. Wtedy takiemu przedsiębiorcy Sasin ksywa Dziobaty może na wacka skoczyć z tymi jego opłatami mocowymi. I tak trzymać!!! Alleluja i do przodu jak mawia szemrany oszust z Torunia.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
w niedzielę, godzina 09:26 Biłgoraj
Nowy dyrektor MDK poszukiwany
Zarząd Powiatu podjął decyzję o ogłoszeniu konkursu na dyrektora biłgorajskiego MDK. Jakie kryteria musi spełni kandydat ubiegający się o to stanowisko?
we wtorek, godzina 08:30 Biłgoraj
Wracają przymrozki, potem burze
we wtorek, godzina 08:47 Potok Górny
Nie będzie wody, ale tylko w dni robocze
w niedzielę, godzina 20:02 Aleksandrów
30-lecie gminy Aleksandrów
30 lat temu powstała gmina Aleksandrów. Uroczyste obchody jubileuszu z udziałem władz samorządowych, zaproszonych gości i mieszkańców gminy zorganizowano w niedzielne popołudnie 15 maja na Polanie Dąbrowa.
dzisiaj, 15:50 Powiat
Oferta powiatu na Forum Eksportu 2022
we wtorek, godzina 11:11 Radzięcin
Dzień Strażaka w gminie Frampol
w niedzielę, godzina 17:35 Roztocze
Ultraroztocze 2022
Blisko 1000 zawodników z całego kraju wystartowało w tegorocznej, szóstej edycji "Ultraroztocza", która odbyła się w dniach 13-15 maja na terenie Roztocza Środkowego.
w piątek, godzina 10:41 Babice
Zderzenie osobówki z ciągnikiem. Pasażerka zmarła w szpitalu
10 maja 2022 Powiat
Nawet 5 tys. zł kary dla niezarejestrowanych zbieraczy runa leśnego
3 maja 2022 Aleksandrów
100-lecie OSP w Aleksandrowie Drugim
Ochotnicza Straż Pożarna w Aleksandrowie Drugim działa od 1921 roku. Uroczyste obchody jubileuszu 100-lecia powstania jednostki zorganizowano we wtorek 3 maja.
dzisiaj, 08:16 Obsza
Wystąpią na festiwalu w Kazimierzu
4 maja 2022 Biłgoraj
Podłożone ładunki wybuchowe
6 maja 2022 Księżpol
Jubileusz "Biłgorajczyka" i koncert zespołu "Śląsk"
W piątkowe popołudnie 6 maja, w Majdanie Starym zorganizowano koncert znanego w całym kraju zespołu "Śląsk". Koncert odbył się w ramach obchodów jubileuszu 80-lecia Jana Kowala "Biłgorajczyka". Na wydarzenie zaprosili jubilat wspólnie z wójtem gminy Księżpol i Gminnym Ośrodkiem Kultury w Księżpolu.
dzisiaj, 10:54 Region
Pandemia się skończyła, co teraz ze świadczeniami postojowymi?
dzisiaj, 09:17 Biłgoraj
Jubileusz 30-lecia Państwowej Straży Pożarnej w Biłgoraju
8 maja 2022 Górecko Kościelne
Pierwsza pielgrzymka samorządowców powiatu biłgorajskiego
Starosta biłgorajski Andrzej Szarlip i proboszcz parafii w Górecku Kościelnym ks. Jarosław Kędra zaprosili do Sanktuarium św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Górecku Kościelnym na I Pielgrzymkę Samorządowców i Sołtysów Powiatu Biłgorajskiego. Wydarzenie odbyło się w niedzielne południe 8 maja.
w sobotę, godzina 08:23 Biłgoraj
Leśna remiza w Leśnictwie Wola
dzisiaj, 07:08 Biłgoraj
Zespół The FoxCats wystąpił w Biłgoraju
4 maja 2022 Biłgoraj
Rusza maturalny maraton
Już dziś (4 maja) rozpoczynają się tegoroczne matury. Uczniowie ostatnich klas szkół średnich zmagania z egzaminem dojrzałości zaczęli tradycyjnie od testów z języka polskiego. Jutro czekaja ich przeprawa z matematyką.
dzisiaj, 07:41 Biłgoraj
Uczniowie ONZ-etu finalistami Olimpiady Biologicznej
w poniedziałek, godzina 10:20 Biłgoraj
Pijany kierowca próbował wręczyć policjantom łapówkę
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika Biłgoraj