REKLAMA
Pełna wersja
KRAJ Artykuł sponsorowany
2022.01.12 09:10 | aktualizacja: 2022.01.12 09:09

Fotowoltaika dla firm i opłata mocowa 2021 - ile zapłacimy za prąd?

Na językach zarówno specjalistów z branży energetyczne, jak i samych płatników, znalazła się ostatnio tzw. opłata mocowa. Znajdziemy ją w swoich rozliczeniach za energię elektryczną za rok 2021. Choć naliczona opłata wydaje się całkowicie nowa, była rozważana już od wielu lat. Czym jest opłata mocowa oraz jak obciąży kieszenie zarówno prywatnych inwestorów jak i polskich przedsiębiorców?
Fotowoltaika dla firm i opłata mocowa 2021 - ile zapłacimy za prąd?

Co to jest opłata mocowa? Na co kierowane są środki?

Z analizy firmy fotowoltaicznej Brewa.pl wynika, że opłata mocowa jest tematem, który pojawił się już w 2017 r. Dopiero jednak w 2021 r. realnie naliczono pierwsze dodatki na rozliczeniach płatników. Do tej pory na fakturze widniała opłata za wykorzystane kilowatogodziny oraz dodatkowo naliczane opłaty dystrybutorskie i oczywiście podatki. Opłata mocowa wywołała u zainteresowanych niemałe zaskoczenie, dla mniej wnikliwych jednak przeszła zupełnie niezauważona.

Nazwa "opłata mocowa" niewiele zdradza. Jej celem jest zebranie przez Państwo dodatkowych środków na inwestycje w krajową energetykę. Opłata mocowa ma więc być źródłem finansowania działań rozwojowych, np. budowy nowych elektrowni oraz rozbudowy lub rewitalizacji istniejących obiektów. Z kieszeni płatników prywatnych i firm płyną zatem ekstra środki na innowacje w polską energetykę. Ile dokładamy do tego projektu?

Opłata mocowa - ile zapłaci klient indywidualny?

Informacja jest szczególnie istotna dla takich płatników jak choćby gospodarstwa domowe w zabudowie jednorodzinnej, czyli znacząca grupa. Podwyżki opłat za prąd zostały opracowane w odniesieniu do rocznego zużycia energii przez dane gospodarstwo domowe. Płatników klasyfikuje się do grup, które podzielono w zależności od całkowitego rocznego zużycia energii elektrycznej.

Według klasyfikacji opłata mocowa wynosi (brutto): 2,30 zł (zużycie poniżej 500 kWh), 5,51 zł (zużycie 500 - 1 200 kWh), 9,19 zł (1 200 - 2 800 kWh) oraz 12,97 zł (zużycie powyżej 2 800 kWh). Opłata mocowa naliczana jest w skali miesięcznej, zatem najoszczędniejsza grupa płatników poniesie dodatkowy roczny koszt rzędu 27,60 zł, podczas gdy zużywający najwięcej zapłacą rocznie 154,44 zł.

Opłata mocowa i fotowoltaika dla firm - ile zapłacą polscy przedsiębiorcy?

W przypadku przedsiębiorstw, opłata mocowa dla firm naliczana jest w inny sposób. Ważne jest to, ile dane przedsiębiorstwo zużywa energii elektrycznej w tzw. godzinach szczytu, przypadających na 7:00 - 21:59. Okazuje się, że to około 45% całego czasu w tygodniu, a przecież zdecydowana większość polskich firm działa za dnia. Aktualnie opłata mocowa dla firm wynosi 76,20 zł za MWh. Dla małych i średnich firm może to stanowić znikomy dodatek, jednakże wiele sektorów polskiej gospodarki, zależnych od zasilania np. maszyn, może spodziewać się odczuwalnego obciążenia rocznego budżetu.

W obecnej sytuacji eksperci z Brewa.pl polecają zwrócić uwagę na możliwości, jakie niesie fotowoltaika dla firm. Dzięki programom dofinansowującym projekt można zyskać własne źródło energii, ekologiczne oraz samowystarczalne, odporne na wahania taryf oraz dodatki, jak np. omawiana opłata mocowa.

Red.
Red. dodany 12 stycznia 2022
 
Odsłon: 1024

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (1)

JKlemens
Oceniano 3 razy  +3
Jeszcze ze dwa lata porządzi Wielki Kurdupel z Nowogrodzkiej i przedsiębiorcy będą montować kieraty. Starsi Polacy wiedzą jak wygląda to urządzenie. Po konie można pojechać do Andrzeja do Plutycz lub do Pokaniewa. Taki koń nażre się trawy lub siana i może cały dzień napędzać kierat. Z kieratu napęd przenosi się na maszynę za pomocą wału kardana albo można pod kierat podpiąć prądnice. Wtedy takiemu przedsiębiorcy Sasin ksywa Dziobaty może na wacka skoczyć z tymi jego opłatami mocowymi. I tak trzymać!!! Alleluja i do przodu jak mawia szemrany oszust z Torunia.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
we wtorek, godzina 16:28 Biłgoraj
Biłgorajskie obchody Dnia Strażaka [LISTA WYRÓŻNIONYCH]
We wtorek 30 maja, w Biłgorajskiej Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej odbyły się uroczystości z okazji Dnia Strażaka. Były Odznaczenia i życzenia satysfakcji ze służby.
dzisiaj, 10:32 Obsza
Grill z okazji Dnia Dziecka z promilami w tle
dzisiaj, 10:59 Biłgoraj
Piękni i Młodzi oraz Playboys kręcili teledysk na biłgorajskim autodromie
w sobotę, godzina 20:51 Biłgoraj
Dni Biłgoraja. Koncerty na scenie letniej BCK
W tym roku Dni Biłgoraja odbywają się pod hasłem "W krainie Słowian". Wydarzenie rozpoczęło się w sobotę 27 maja. Można było wziąć udział w jarmarku, a wieczorem rozpoczęły się koncerty. Na scenie BCK wystąpili Head Vision, Kuba Nizio, Diana Kotuła, czy Lubelska Federacja Bardów.
dzisiaj, 14:27 Biszcza
Pożar, wypadek i poszukiwania w Biszczy
w czwartek, godzina 10:21 Biłgoraj
39-latek aresztowany za groźby wobec sąsiadów
24 maja 2023 Biłgoraj
Podatki w górę?
Podczas środowych obrad Rady Miasta Biłgoraja, po raz kolejny wrócono do tematu podwyżki stawek podatkowych od nieruchomości. Tym razem udało się uchwalić nowe kwoty?
dzisiaj, 08:17 Biłgoraj
Plac zabaw w centrum miasta zmieni wygląd
w czwartek, godzina 08:28 Goraj
Dyrektor powołana na kolejną kadencję
24 maja 2023 Biłgoraj
Głosowanie nad absolutorium i wotum zaufania dla burmistrza
Częścią środowych obrad Rady Miasta Biłgoraja (24 maja) było głosowanie w sprawie udzielenia burmistrzowi absolutorium, czyli stwierdzenia prawidłowości podjętych działań finansowych w poprzednim roku. Radni musieli też podjąć decyzję co do udzielenia włodarzowi wotum zaufania.
we wtorek, godzina 09:36 Szyszków
Pijany kierowca forda wjechał w budynek
w czwartek, godzina 07:10 Osuchy
Inwestycja za 13 mln zł ruszyła pełna parą
w niedzielę, godzina 22:04 Biłgoraj
Dni Biłgoraja za nami
W drugi dzień świętowania organizatorzy zaprosili na plac przy BCK. Na scenie letniej zaprezentowały się lokalne zespoły, ale wystąpił tez teatr z Dąbrowicy. Na zakończenie wystąpiła zwyciężczyni Voice of Poland Ola Nizio.
dzisiaj, 07:50 Biłgoraj
55 500 zł dla 12 grantobiorców
w czwartek, godzina 08:53 Biłgoraj
Powstał w '82 roku. W sobotę jubileusz 40-lecia istnienia
w sobotę, godzina 11:47 Biłgoraj
Przyjaźń ponad granicami
Biłgoraj współpracuje z miastami partnerskimi od prawie 30 lat. To sposób na wsparcie i wymianę doświadczeń. Okazją do podsumowań są konferencje miast partnerskich, które odbywają się każdego roku przy okazji Dni Biłgoraja. Tegoroczne spotkanie miało miejsce w sobotnie przedpołudnie 27 maja i zorganizowane zostało w sali konferencyjnej Urzędu Miasta. Podczas wydarzenia, z okazji 25-lecia współpracy odnowiono umowę z litewskim Kelme.
we wtorek, godzina 10:19 Aleksandrów
Pożar domu w Aleksandrowie
w czwartek, godzina 15:28 Biłgoraj
Piąty Dzień Dziecka i Rodziny w Wiosce Dziecięcej SOS
25 maja 2023 Biłgoraj
Będzie chodnik na ul. Bagiennej? Awantura na spotkaniu z mieszkańcami
W czwartkowe popołudnie 25 maja odbyło się spotkanie w sprawie przebudowy ul. Bagiennej. Władze miasta mają w planach wykonanie ciągu pieszego i drogi dla rowerzystów. Już na początku rozgorzała prawdziwa awantura.
w środę, godzina 09:56 Józefów
Wybrano wykonawcę przebudowy dróg
19 maja 2023 Biłgoraj
Budynek zniknął
we wtorek, godzina 11:47 Biłgoraj
Międzygminne porozumienie podpisane
Partnerstwo "Gminy Powiatu Biłgorajskiego dla Rozwoju Gospodarczego" to projekt, który ma pomóc w rozwoju gmin. Porozumienie w tej sprawie zostało podpisane podczas spotkania, które odbyło się we wtorkowe przedpołudnie 30 maja, w Urzędzie Miasta w Biłgoraju. Zaprezentowano też projekt Strategii IIT.
w środę, godzina 14:43 Biłgoraj
Prezes KRUS w Biłgoraju
w środę, godzina 14:21 Biłgoraj
"Dzielnicowy Roku" po pierwszym etapie
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika