Niezależnie od rodzaju kotła C.O. i używanego paliwa, należy sprawdzać instalację co najmniej raz do roku. Zazwyczaj jest to moment po zakończeniu sezonu grzewczego albo tuż przed jego rozpoczęciem - np. latem. Jest tak, ponieważ potrzeba odpowiedniej ilości czasu, aby wykonać wszystkie niezbędne czynności serwisowe - zimą jest na to za późno. W czasie przeglądu zwraca się szczególną uwagę na takie zabiegi techniczne, jak:
Zaniedbanie kontroli w przypadku pieca lub grzejników będzie powodowało straty ciepła. Konsekwencją jest ryzyko poważnej awarii, podwyższenie kosztów eksploatacji czy konieczność wymiany droższych komponentów instalacji C.O. Brak odpowiedniego przeglądu to pozorna oszczędność, która zwykle przynosi nieprzyjemne niespodzianki.
Ciepło, jakie jest oddawane poprzez grzejniki posiada określony zakres temperatur. To zależy od temperatury powierzchni do ogrzania oraz temperatury samego pomieszczenia. Jeśli między nimi jest duża różnica, to moc grzewcza ulega zwiększeniu.
Kolejnym czynnikiem, który wpływa na pracę w instalacji, jest natężenie przepływu wody w całym systemie. Można nim sterować poprzez zawory w grzejnikach pokojowych, ale także przez zawór z głowicą termostatyczną.
Dostosowanie pracy kaloryferów można przeprowadzić poprzez tzw. regulację wstępną. Polega to na nastawieniu zaworów termostatycznych w taki sposób, aby w całym systemie grzewczym panowała podobna temperatura.
Okazuje się, że im bliżej znajduje się grzejnik od źródła ciepła, tym jest cieplejszy. I odwrotnie - im dalej tym jest zimniejszy, ponieważ ciepło musi pokonać długą drogę oraz pewien opór. Tę różnicę można skutecznie zniwelować, zmieniając wstępną nastawę zaworu. W każdym grzejniku stosuje się inny rodzaj nastawy - zależnie od jego odległości od głównego źródła ciepła.
Warto pamiętać, że w grzejnikach pokojowych zawory zużywają się proporcjonalnie do czasu ich eksploatacji. Dotyczy to także termostatów i innych elementów instalacji C.O. Skutkiem jest spadek możliwości regulacji systemu ogrzewania oraz większe zużycie energii i większe rachunki.
W przypadku zużycia zaworów należy je bezwzględnie wymieniać, co pomoże znacznie wydłużyć żywotność całego systemu grzewczego. Jednocześnie sprawia, że można ograniczyć częstotliwość awarii w instalacji C.O. Na rynku można spotkać wiele rodzajów zaworów, które można z powodzeniem zastosować do własnych potrzeb: