REKLAMA
Pełna wersja
KRAJ Artykuł sponsorowany
2022.07.01 08:05 | aktualizacja: 2022.06.30 22:00

Kiedy należą się alimenty na rodziców?

W normalnych sytuacjach dzieci pomagają swoim starszym rodzicom, jeśli oni tej pomocy potrzebują. Opieka nad matką i ojcem może przybrać różne formy, także pomocy finansowej. Bywa bowiem tak, że rodzice (zwłaszcza schorowani, z niskimi emeryturami) mogą potrzebować dodatkowych pieniędzy, gdyż nie są w stanie samodzielnie zapewnić sobie bytu. W takiej sytuacji, o ile nie da się tego dogadać na spokojnie, konieczne może być wniesienie przez matkę czy ojca do sądu pozwu o alimenty. Czy jednak zawsze zostaną one przyznane? Czy dorosłe dzieci mogą bronić się przed takimi roszczeniami? Warto poznać ten temat, zwłaszcza że trudno przewidzieć, kogo może on dotyczyć.
Kiedy należą się alimenty na rodziców?

Alimenty na rodziców

Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym zobowiązanie do alimentacji dotyczy krewnych w linii prostej oraz rodzeństwa. Oznacza to, że obowiązek pomocy finansowej może dotyczyć rodziców, dziadków, ale też dzieci czy wnuków. Aby uzyskać alimenty na rodzica, należy wnieść pozew do sądu rodzinnego. Rodzice w tej sytuacji muszą wykazać tzw. niedostatek. Oznacza on niemożność samodzielnego utrzymania się. W tym zakresie mieści się zakup jedzenia, innych produktów (np. higienicznych czy odzieży), ale też opłacenie rachunków czy kosztów leczenia.
Przy wykazywaniu stanu niedostatku nie operuje się konkretnymi kwotami, które mają go udowodnić. Jest to bowiem subiektywny stan zależny od dane sytuacji. Sąd bada wszystkie okoliczności. Oczywiście bierze też pod uwagę możliwości zarobkowe i finansowe dziecka. Nie każdy zarabia tyle i ma takie warunki, by móc wspomagać także rodziców. Trudna sytuacja dorosłego dziecka może więc wykluczyć alimenty na rodziców.

Wysokość alimentów

Jak już wspomniano, każda sprawa o alimenty badana jest indywidualnie. Z tego względu nie ma żadnych widełek określających kwoty do zasądzenia na rodziców. W danej sytuacji sąd może określić zobowiązanie np. na 200 zł, w innej - np. na 1200 zł. Im dziecko zarabia mniej, a rodzic ma trudniejszą sytuację, tym wyższe alimenty prawdopodobnie zostaną orzeczone.
Wyroki sądów są różne. Mogą też oczywiście nie przychylać się do pozwu rodziców i odrzucać żądanie ustalenia alimentów. Zwłaszcza że sytuacja finansowa młodych rodzin (mających np. małe dzieci, kredyt do spłacenia itd.) też często pozostawia wiele do życzenia. Trudno pomagać innym (nawet jeśli są to rodzice), jeśli samych nas nie stać na podstawowe potrzeby.

Uchylenie się od alimentów na rodziców

Jest kilka sytuacji, w których pozwany syn lub córka mogą uchylać się od płacenia alimentów. Jak już wspomniano, może to być ich własna trudna sytuacja finansowa. Jeśli dochody pozwanego wystarczają wyłącznie na utrzymywanie się samodzielnie (bądź swojej rodziny), mimo dokładania wszelkich starań, jest to argument przeciwny wobec roszczenia. Warto jednak udowodnić ten stan odpowiednimi dokumentami (faktury, rachunki, wyciągi z konta) - tego będzie wymagał sąd. Z drugiej strony można też próbować wykazywać, że jednak rodzice nie mają takiej złej sytuacji, jak przedstawiają. Być może po prostu nie chcą podjąć pracy (jeśli jest możliwa) lub skrajnie źle gospodarują swoimi dochodami. Ten sposób argumentacji jest jednak dość ryzykowny i trudny do udowodnienia.
Dość pewnym sposobem jest za to argumentowanie oparte na zasadach życia społecznego. Często bowiem w przeszłości rodzice zachowywali się naprawdę nagannie wobec dzieci, od których teraz żądają pieniędzy. Jeśli więc dochodziło do zaniedbań (na różnych polach), problemów z nałogami, braku kontaktu czy krzywdzenia dzieci - nie powinno teraz zasądzać się na nich alimentów. Oczywiście takie okoliczności należy wykazać - np. zeznaniami świadków, dokumentami czy wyrokami. Odpowiednie dowody pozwolą obronić się przed roszczeniami rodziców.

Źródło: OdpowiedziPrawne.pl

Red.
Red. dodany 1 lipca 2022
 
Odsłon: 905

Waszym zdaniem (0)

Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
21 września 2023 Biłgoraj
Niszczenie i zasłanianie plakatów wyborczych. Wszystkie chwyty dozwolone?
Wybory parlamentarne odbędą się dokładnie za 23 dni. To ostatni chwile na przekonanie do siebie wyborców. A kandydaci robią to na różne sposoby. Niestety dochodzi też do sytuacji, które wykraczają poza dobre obyczaje, ale i przepisy prawa. Sami kandydaci informują o przypadkach niszczenia, czy zasłaniania plakatów wyborczych.
w poniedziałek, godzina 17:08 Korchów Pierwszy
Pomóżmy sprowadzić ciało Marka do domu
dzisiaj, 07:40 Biłgoraj
Plener malarski w Nadrzeczu
22 września 2023 Biłgoraj
To już 35 lat. Rozpoczęły się tegoroczne SzPŚiPA
W piątek 22 września ruszyły kolejne, 35. już Spotkania z Poezją Śpiewaną i Piosenką Autorska. Sala widowiskowa Biłgorajskiego Centrum Kultury wypełniona była po brzegi. Na kolejny koncert zapraszamy już jutro.
dzisiaj, 07:49 Babice
OSP Babice ma nowy wóz
w poniedziałek, godzina 08:45 Biłgoraj
Inwestycja za ponad 10 mln zł gotowa
w niedzielę, godzina 18:25 Brodziaki
Co się wydarzyło w Brodziakach? [NOWE ZDJĘCIA]
Rekonstrukcja historyczna, przedstawiająca wysiedlenie Brodziaków i rozbicie posterunku w Łukowej to tylko część atrakcji, które przygotowano dla uczestników tegorocznej edycji Pikniku Historycznego. Wydarzenie odbyło się w niedzielę 1 października w Brodziakach.
w niedzielę, godzina 08:29 Biłgoraj
Ruch w sprawie przebudowy trasy wojewódzkiej nr 858
w poniedziałek, godzina 15:23 Biłgoraj
Leśnicy rozdają sadzonki
w piątek, godzina 10:46 Biłgoraj
Akcja w lasach
Nadleśnictwo Biłgoraj poinformowało, że na terenie całego kraju jest prowadzona akcja, mająca charakter kontrolno - prewencyjny. Będzie ona trwać do 3 października.
w niedzielę, godzina 19:12 Gródki Pierwsze
W stawie znaleziono zwłoki mężczyzny
w niedzielę, godzina 14:10 Goraj
Muzyczna podróż ulicami Goraja i okolicznych miejscowości
dzisiaj, 08:13 Tarnogród
Minister rolnictwa w Tarnogrodzie
- Musimy pójść w kierunku systemu holenderskiego. Tam rolnik ma udział w produkcji, przetwórstwie i handlu, ale najtrudniej zmienić mentalność - powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus podczas spotkania z rolnikami w Tarnogrodzie w województwie lubelskim.
w niedzielę, godzina 09:21 Biłgoraj
Wywiadówka w sukniach ślubnych
w poniedziałek, godzina 08:20 Goraj
23 pary świętowały Złote Gody
dzisiaj, 08:10 Biłgoraj
Trzy medale dla karateków z Biłgoraja
Pod koniec września w Hali Sportowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie odbył się II Open Traditional Karate - Do World Cup. Wzięli w nim udział karatecy z Biłgoraja.
dzisiaj, 08:11 Markowicze
Inwestycja w bezpieczeństwo pieszych
w piątek, godzina 14:12 Biłgoraj
Wkrótce otwarcie pierwszej jadłodzielni w Biłgoraju
w niedzielę, godzina 14:06 Biłgoraj
Biegiem do Nadrzecza [NOWE ZDJĘCIA]
W niedzielę 1 października Ośrodek Sportu i Rekreacji w Biłgoraju i LKS zaprosili na kolejną edycję imprezy biegowej, czyli XXXV Biegu Ulicznego 10. Po Ziemi Biłgorajskiej. W wydarzeniu znów wzięło udział kilkuset uczestników. Bieg główny odbył się na trasie Biłgoraj - Nadrzecze.
22 września 2023 Biłgoraj
Poszukiwania 31-latka zakończone
w piątek, godzina 12:18 Biłgoraj
Będzie kolejna inwestycja drogowa w Biłgoraju
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika