W większości restauracji na zapleczu znajdziemy nieelektryczne, nie indukcyjne, ale właśnie tradycyjne kuchenki gazowe. Przygotowywane na nich dania mają wyjątkowy smak, który podkreślają nawet najwybitniejsi szefowie kuchni. Wiedzą oni doskonale o tym, że na sukces ich potraw składa się dziesiątki czynników, w tym rodzaj sprzętu AGD, na którym gotują. Dlatego też z niezwykłą starannością dobierają wyposażenie zaplecza, sugerując się m.in. wielkością lokalu oraz rodzajem serwowanych w nim dań.
Na tym etapie trzeba zastanowić się i dokładnie zmierzyć zaplecze kuchenne, aby ustalić, jaką przestrzeń mamy do dyspozycji. Czy wystarczy miejsca na dużą kuchnię z 6 palnikami, czy trzeba zadowolić się kuchenką nadstawną. Nawet, jeśli w przyszłości okaże się, że kuchenka jest za mała, będziesz mógł dokupić kolejną, rozbudowując tym samym ciąg gastronomiczny.
Należy pamiętać, że wielkość płyty gazowej https://iguanasklep.pl/producenci/smeg-3/plyty-kuchenne-1/plyty-gazowe często idzie w parze z wyposażeniem dodatkowym. Np. w przypadku dużych modeli jest to zazwyczaj piekarnik. Wielu szefów decyduje się jednak na zakup tych dwóch urządzeń oddzielnie, co daje im większą kontrolę nad parametrami każdego z nich.
Palniki mają różne średnice, co pozwala na bardziej efektywne i oszczędne gotowanie. Np. mały garnek ustawisz na adekwatnym palniku, z kolei duży gar rosołu czy sosu na dużym palniku lub dwóch, które ze sobą sąsiadują. Istotne jest tutaj zachowanie przez garnek stabilności - zalanie płyty byłoby niebezpieczne, a usunięcie płynu trudne.
Najcięższe garnki wypełnione aromatycznymi potrawami wspierają się na rusztach żeliwnych. Te mają różne konstrukcje - mogą być oddzielne dla każdego palnika lub scalone w jeden element ustawiony na całej szerokości płyty gazowej.
Wreszcie układ palników. Przykładowy wygląda tak - duży palnik po lewej stronie, mniejsze (dwa, trzy lub cztery) po prawej stronie. Czasem duży palnik znajduje się na środku, bo pozwala grzać na nim potrawę nawet w bardzo dużym garze.