REKLAMA
Pełna wersja
KRAJ Artykuł sponsorowany
2022.07.13 12:19 | aktualizacja: 2022.07.13 12:18

Jaki jest układ zębów w jamie ustnej?

Zęby to wbrew pozorom ważny element naszego ciała. Należy o nie dbać, regularnie chodzić do dentysty i upewniać się, z nimi wszystko w porządku. Dzisiaj sprawdzimy, jak prezentuje się układ zębów i jak one wyglądają.
Jaki jest układ zębów w jamie ustnej?

Układ zębów - z czego zbudowany jest ząb?

Każdy ząb, choć zewnętrznie nieco się różni od pozostałych, to z budowy wygląda podobnie. Patrząc od środka, prezentuje się to następująco:

 • Miazga - jest to miękka tkanka, którą znajdziemy w każdym zębie. Cały układ zębów ją posiada. Jest zbudowana z naczyń krwionośnych i nerwów. Właśnie dlatego, gdy pojawi się tam próchnica, lub gdy miazga zostanie odsłonięta, może występować ból.
 • Zębina - ta część znajduje się tuż pod szkliwem i chroni miękką miazgę. Znajduje się w niej wiele maleńkich kanalików. Jeśli zatem dojdzie do próchnica i ta przedostanie się przez szkliwo, może zaatakować bezpośrednio miazgę.
 • Szkliwo - zewnętrzna warstwa zęba. To jedno z najtwardszych miejsc w naszym organizmie. Jest to zmineralizowana tkanka, którą trudno zniszczyć. Dlatego podczas borowania konieczne jest używanie diamentowanych wierteł. Jednak próchnica może zniszczyć szkliwo, jeśli nie dbamy o odpowiednią higienę jamy ustnej.
 • Korzeń - to część, która znajduje się w dziąsłach i która utrzymuje ząb w odpowiednim miejscu. Stanowi 2/3 całości zęba i pozwala na jego stabilne położenie.
 • Brzeg dziąsła - jest to miejsce styku zęba i dziąsła. O tę okolicę należy dbać równie bardzo jak o cały układ zębów. I nie ma tutaj znaczenia numeracja zębów. Dlatego poza szczotkowaniem warto zdecydować się na nitkowanie, które pozwala docierać w każdy zakamarek. Dzięki temu ograniczamy wystąpienie płytki nazębnej oraz kamienia nazębnego. Przez to może dojść do choroby dziąsła czy stanu zapalnego
 • Korona - jest to zewnętrzna, widoczna część zęba. To właśnie korona wpływa na to, jaką funkcję będzie spełniał ząb. Przednie są ostre, przeznaczone do tego, by przecinać, odrywać kawałki jedzenia. Tylne mają płaskie korony i służą rozdrabnianiu pokarmu.

Układ zębów - jakie są rodzaje zębów?

Układ zębów ma to do siebie, że każdy ząb w nim spełnia określoną funkcję. Poniżej prezentujemy, jak konkretnie się przedstawia:

 • Siekacze - są to najbardziej widoczne zęby. Mają ostre zakończenie, przypominają trochę dłuto. I właśnie dzięki takiej budowie mogą pomagać podczas przegryzania pokarmu.
 • Kły - ich kształt jest bardziej stożkowaty. Podobnie jak kły u zwierząt służą temu, by przytrzymać i oderwać kawałki pokarmu.
 • Zęby przedtrzonowe - są to pierwsze zęby o płaskiej koronie. Posiadają jednak dwa guzki. W przeciwieństwie do kłów i siekaczy nie tylko pomagają w rozrywaniu jedzenia, ale także w jego rozgniataniu i rozcieraniu.
 • Zęby trzonowe - w ich przypadku na powierzchni są widoczne guzki. Dzięki temu możliwe jest rozdrabnianie pokarmu.

Po więcej wiedzy na temat zębów i stomatologii zajrzyj na: https://dentinfo.pl/

W ich przypadku numeracja zębów nie ma jeszcze aż tak wielkiego znaczenia. Choć trzeba przyznać, że konkretne liczby są przypisane do konkretnych rodzajów zębów.

Na czym polega numeracja zębów?

Żyjemy w świecie liczb. Wszystko podlega pewnym normom. Dlatego też jest numeracja zębów. Jednak dla niektórych może wydawać się skomplikowane zrozumienie tego, który ząb to 23, a który to 56. Dlatego poniżej zaprezentujemy, jak wygląda układ zębów i jak można zrozumieć ten zapis.

Zapis ten jest związany z uniwersalną klasyfikacją, z której korzysta wielu stomatologów. Dzieli się wtedy jamę na cztery ćwiartki, które numeru się następująco:

 • Zęby stałe
  • 1 - prawa górna ćwiartka
  • 2 - lewa górna ćwiartka
  • 3 - lewa dolna ćwiartka
  • 4 - prawa dolna ćwiartka
 • Zęby mleczne
  • 5 - prawa górna ćwiartka
  • 6 - lewa górna ćwiartka
  • 7 - lewa dolna ćwiartka
  • 8 - prawa dolna ćwiartka

Podczas numeracji zębów zaczyna się od określenia ćwiartki, a potem dodaje się numer zęba.

Przykładowo: 16 to ząb stały, pierwszy trzonowiec górny prawy

Ta numeracja zębów jest uniwersalna i korzysta się z niej na całym świecie. Dzięki temu klasyfikacja jest o wiele prostsza. Choć w USA nieco się to różni m.in. tym, że zęby mleczne oznacza się literami alfabetu (A-T)

Red.
Red. dodany 13 lipca 2022
 
Odsłon: 1483

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (0)

Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
w środę, godzina 13:28 Biłgoraj
Burmistrz nagrodził sportowców, artystów i społeczników [LISTA WYRÓŻNIONYCH]
W środę 21 lutego zorganizowano Podsumowanie roku w kulturze, sporcie i działalności społecznej. Wydarzenie odbyło się w Biłgorajskim Centrum Kultury. Burmistrz miasta nagrodził najlepszych sportowców, trenerów i działaczy sportowych, ale też artystów, twórców i animatorów kultury.
dzisiaj, 12:13 Lubelszczyzna
Nagrody dla sołtysów
dzisiaj, 16:35 Lubelszczyzna
153 tys. interwencji, 53 zabójstwa i 800 wypadków
9 lutego 2024 Tarnogród
Rolnicy protestują w Tarnogrodzie. Trasa wojewódzka zablokowana [NOWE ZDJĘCIA]
Zgodnie z zapowiedziami, w piątkowe przedpołudnie 9 lutego rozpoczął się ogólnopolski strajk rolników, który ma potrwać aż do marca. Odbywa się on też na terenie powiatu biłgorajskiego. Rolnicy już blokują drogę wojewódzką w Tarnogrodzie.
w sobotę, godzina 08:17 Józefów
Zmiana na stanowisku nadleśniczego
we wtorek, godzina 11:46 Region
Utrudnienia na DK nr 74. Trwa strajk rolników
10 lutego 2024 Biłgoraj
Bal ZSZiO na zakończenie sezonu studniówkowego [NOWE ZDJĘCIA]
Bal studniówkowy uczniów Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju odbył się w sobotę 10 lutego w Hotelu Janów w Borownicy. To ostatni z balów maturalnych organizowanych w tym roku przez biłgorajskie szkoły.
w środę, godzina 08:14 Powiat
Bez prądu w 13 miejscowościach
dzisiaj, 08:47 Biłgoraj
Można korzystać z powiatowych taksówek. Usługa jest bezpłatna
13 lutego 2024 Biłgoraj
Bal ósmych klas
Od belgijki uczniowie ostatnich klas Szkoły Podstawowej nr 1 w Biłgoraju rozpoczęli swój bal ósmoklasisty. Wydarzenie odbyło się we wtorkowe popołudnie 13 lutego, w sali gimnastycznej.
w niedzielę, godzina 12:16 Gmina Turobin
11 chętnych na przebudowę dawnej drogi wojewódzkiej
we wtorek, godzina 13:52 Frampol
Rolnicy protestują. Utrudnienia na rondzie we Frampolu
15 lutego 2024 Lubelszczyzna
Mrożone maliny i koncentrat pomidorowy z Ukrainy zatrzymane na granicy
Maliny nafaszerowane plastikiem i koncentrat pomidorowy o obniżonej kwasowości - te produkty nie dotrą do polskich konsumentów. Transport został zatrzymany na granicy z Ukrainą. Jak zapewnia wojewoda lubelski kontrole na granicy pracują przez całą dobę i sprawdzają jakość każdej przesyłki wjeżdżającej do kraju.
dzisiaj, 08:21 Kraj
Oszuści podszywają się pod komendanta policji
w piątek, godzina 11:58 Region
Utrudnienia na "krajówce". Trwają prace przygotowawcze
dzisiaj, 09:55 Powiat
Orlen będzie szukać gazu w powiecie
W marcu na terenie powiatu biłgorajskiego mają rozpocząć się prace geofizyczne, które mają na celu zbadanie struktur geologicznych związanych z występowaniem złóż węglowodorów. Badania na zlecenie Grupy ORLEN przeprowadzi Geofizyka Toruń S.A.
w niedzielę, godzina 16:22 Lubelszczyzna
Lista utrudnień podczas wtorkowego protestu rolników
we wtorek, godzina 08:24 Kick-boxing
Trzykrotny mistrz świata odwiedzi Biłgoraj
we wtorek, godzina 19:32 Lipiny Dolne
Mieszkaniec powiatu skończył 100 lat
We wtorek 20 lutego wyjątkowy jubileusz świętował mieszkaniec Lipin Dolnych, Pan Jan Matuszak. Tego dnia w kierunku dostojnego Jubilata płynęły liczne życzenia i gratulacje.
12 lutego 2024 Hedwiżyn
Jechał 127 km/h przez Hedwiżyn. Słono zapłaci
13 lutego 2024 Biłgoraj
Zderzenie pojazdów na skrzyżowaniu. Trzy osoby trafiły do szpitala [AKTUALIZACJA]
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika