REKLAMA
Pełna wersja
KRAJ Artykuł sponsorowany
2022.07.13 12:19 | aktualizacja: 2022.07.13 12:18

Jaki jest układ zębów w jamie ustnej?

Zęby to wbrew pozorom ważny element naszego ciała. Należy o nie dbać, regularnie chodzić do dentysty i upewniać się, z nimi wszystko w porządku. Dzisiaj sprawdzimy, jak prezentuje się układ zębów i jak one wyglądają.
Jaki jest układ zębów w jamie ustnej?

Układ zębów - z czego zbudowany jest ząb?

Każdy ząb, choć zewnętrznie nieco się różni od pozostałych, to z budowy wygląda podobnie. Patrząc od środka, prezentuje się to następująco:

 • Miazga - jest to miękka tkanka, którą znajdziemy w każdym zębie. Cały układ zębów ją posiada. Jest zbudowana z naczyń krwionośnych i nerwów. Właśnie dlatego, gdy pojawi się tam próchnica, lub gdy miazga zostanie odsłonięta, może występować ból.
 • Zębina - ta część znajduje się tuż pod szkliwem i chroni miękką miazgę. Znajduje się w niej wiele maleńkich kanalików. Jeśli zatem dojdzie do próchnica i ta przedostanie się przez szkliwo, może zaatakować bezpośrednio miazgę.
 • Szkliwo - zewnętrzna warstwa zęba. To jedno z najtwardszych miejsc w naszym organizmie. Jest to zmineralizowana tkanka, którą trudno zniszczyć. Dlatego podczas borowania konieczne jest używanie diamentowanych wierteł. Jednak próchnica może zniszczyć szkliwo, jeśli nie dbamy o odpowiednią higienę jamy ustnej.
 • Korzeń - to część, która znajduje się w dziąsłach i która utrzymuje ząb w odpowiednim miejscu. Stanowi 2/3 całości zęba i pozwala na jego stabilne położenie.
 • Brzeg dziąsła - jest to miejsce styku zęba i dziąsła. O tę okolicę należy dbać równie bardzo jak o cały układ zębów. I nie ma tutaj znaczenia numeracja zębów. Dlatego poza szczotkowaniem warto zdecydować się na nitkowanie, które pozwala docierać w każdy zakamarek. Dzięki temu ograniczamy wystąpienie płytki nazębnej oraz kamienia nazębnego. Przez to może dojść do choroby dziąsła czy stanu zapalnego
 • Korona - jest to zewnętrzna, widoczna część zęba. To właśnie korona wpływa na to, jaką funkcję będzie spełniał ząb. Przednie są ostre, przeznaczone do tego, by przecinać, odrywać kawałki jedzenia. Tylne mają płaskie korony i służą rozdrabnianiu pokarmu.

Układ zębów - jakie są rodzaje zębów?

Układ zębów ma to do siebie, że każdy ząb w nim spełnia określoną funkcję. Poniżej prezentujemy, jak konkretnie się przedstawia:

 • Siekacze - są to najbardziej widoczne zęby. Mają ostre zakończenie, przypominają trochę dłuto. I właśnie dzięki takiej budowie mogą pomagać podczas przegryzania pokarmu.
 • Kły - ich kształt jest bardziej stożkowaty. Podobnie jak kły u zwierząt służą temu, by przytrzymać i oderwać kawałki pokarmu.
 • Zęby przedtrzonowe - są to pierwsze zęby o płaskiej koronie. Posiadają jednak dwa guzki. W przeciwieństwie do kłów i siekaczy nie tylko pomagają w rozrywaniu jedzenia, ale także w jego rozgniataniu i rozcieraniu.
 • Zęby trzonowe - w ich przypadku na powierzchni są widoczne guzki. Dzięki temu możliwe jest rozdrabnianie pokarmu.

Po więcej wiedzy na temat zębów i stomatologii zajrzyj na: https://dentinfo.pl/

W ich przypadku numeracja zębów nie ma jeszcze aż tak wielkiego znaczenia. Choć trzeba przyznać, że konkretne liczby są przypisane do konkretnych rodzajów zębów.

Na czym polega numeracja zębów?

Żyjemy w świecie liczb. Wszystko podlega pewnym normom. Dlatego też jest numeracja zębów. Jednak dla niektórych może wydawać się skomplikowane zrozumienie tego, który ząb to 23, a który to 56. Dlatego poniżej zaprezentujemy, jak wygląda układ zębów i jak można zrozumieć ten zapis.

Zapis ten jest związany z uniwersalną klasyfikacją, z której korzysta wielu stomatologów. Dzieli się wtedy jamę na cztery ćwiartki, które numeru się następująco:

 • Zęby stałe
  • 1 - prawa górna ćwiartka
  • 2 - lewa górna ćwiartka
  • 3 - lewa dolna ćwiartka
  • 4 - prawa dolna ćwiartka
 • Zęby mleczne
  • 5 - prawa górna ćwiartka
  • 6 - lewa górna ćwiartka
  • 7 - lewa dolna ćwiartka
  • 8 - prawa dolna ćwiartka

Podczas numeracji zębów zaczyna się od określenia ćwiartki, a potem dodaje się numer zęba.

Przykładowo: 16 to ząb stały, pierwszy trzonowiec górny prawy

Ta numeracja zębów jest uniwersalna i korzysta się z niej na całym świecie. Dzięki temu klasyfikacja jest o wiele prostsza. Choć w USA nieco się to różni m.in. tym, że zęby mleczne oznacza się literami alfabetu (A-T)

Red.
Red. dodany 13 lipca 2022
 
Odsłon: 1812

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (0)

Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
16 lipca 2024 Panasówka
Spór o planowaną atrakcję turystyczną na Roztoczu
Roztoczański Park Narodowy planuje budowę wieży widokowej na Wzgórzu Polak w Panasówce. Projekt, który jest częścią szerszej rozbudowy bazy edukacyjno-turystycznej parku, budzi zarówno entuzjazm, jak i sprzeciw wśród lokalnej społeczności. Koszt całego przedsięwzięcia to 50 milionów złotych, z czego 16 milionów złotych przeznaczono na budowę samej wieży. Planowany termin zakończenia inwestycji to 2028 rok.
we wtorek, godzina 13:04 Zastawie
W niedzielę szykuje się zabawa
w środę, godzina 08:38 Tereszpol
Zbliża się termin zbiórki odpadów wielkogabarytowych
w piątek, godzina 18:04 Tarnowola
Zderzenie osobówek na drodze wojewódzkiej [AKTUALIZACJA]
W piątkowe popołudnie na drodze wojewódzkiej nr 853 miedzy Aleksandrowem a Józefowem doszło do zderzenia dwóch osobówek. Na miejscu interweniowały służby ratunkowe. Podczas prowadzonych działań droga była zablokowana.
w środę, godzina 10:36 Wola Obszańska
Złodzieje tytoniu w powiecie
17 lipca 2024 Stary Lubliniec
Kierujący ciągnikiem poniesie konsekwencje
18 lipca 2024 Biłgoraj
Milionerzy w powiecie
W 2023 roku w województwie lubelskim zmniejszyła się liczba osób deklarujących dochód powyżej miliona złotych. Liczba milionerów spadła o 87 osób, z 1357 w 2022 roku do 1270 w 2023 roku. Najwięcej milionerów wybrało deklarację PIT-36L (1119 osób), a popularny PIT-37 wybrało 75 milionerów. Ilu milionerów rozliczyło się w biłgorajskiej skarbówce?
12 lipca 2024 Józefów
Wilki w józefowskich lasach
w niedzielę, godzina 14:20 Biłgoraj
Dziesięć miejscowości bez prądu, w tym Biłgoraj
13 lipca 2024 Józefów
Nowa siedziba nadleśnictwa coraz bliżej
Leśnicy z Józefowa doczekają się nowej siedziby. W ostatnich dniach czerwca ogłoszono przetarg na budowę budynku administracyjnego Nadleśnictwa Józefów wraz z towarzyszącą infrastrukturą.
we wtorek, godzina 12:34 Biszcza
Gmina szuka dyrektora dla nowo utworzonego żłobka
w sobotę, godzina 08:23 Wola Obszańska
Festyn na granicy województw
14 lipca 2024 Region
Przedstawiciele powiatu na odsłonięciu pomnika w Domostawie
W niedzielę 14 lipca w Domostawie odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego ofiary rzezi wołyńskiej. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz powiatu biłgorajskiego, m.in. prezydium Rady Powiatu.
w środę, godzina 10:44 Biłgoraj
Mieszkanka powiatu straciła spore pieniądze
w środę, godzina 10:13 Kraj
Jak uzyskać bon energetyczny? Sprawdź limity dochodowe i kwoty wsparcia
12 lipca 2024 Biłgoraj
Poseł Romanowski stracił immunitet
W piątek 12 lipca Sejm zdecydował o uchyleniu immunitetu posła Marcina Romanowskiego. Posłowie zgodzili się również by polityk trafił do tymczasowego aresztu.
we wtorek, godzina 11:31 Frampol
Rowerem na Porytowe Wzgórze
14 lipca 2024 Józefów
Gmina stawia na fotowoltaikę z magazynami energii
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika