Wynika to przede wszystkim z rosnących cen paliw i coraz większej świadomości ekologicznej. Stąd również zwiększone zainteresowanie ogrzewaniem i grzejnikami na podczerwień. Dowiedz się o nich więcej.
Ogrzewanie na podczerwień do wytwarzania ciepła wykorzystuje promieniowanie. Jest ono dostarczane w postaci fal podczerwieni i rozprowadzane równomiernie po całym pomieszczeniu.
Grzejnik na podczerwień to potoczna nazwa dla promienników podczerwieni lub paneli na podczerwień. Są one wyposażone w grzałki, które rozprzestrzeniają ciepło po danym pomieszczeniu.
Działają one na podobnej zasadzie, co słońce. Ciepło z takiego grzejnika jest absorbowane przez przedmioty, powierzchnie i osoby, a następnie oddawane do otoczenia. W przypadku tradycyjnych grzejników funkcjonuje to inaczej - ogrzewają one powietrze, co jest znacznie mniej wydajne.
Ogrzewanie na podczerwień jest ekologiczne i energooszczędne. Nie jest jeszcze ono tak popularne, jak tradycyjne ogrzewanie elektryczne, ale wbrew pozorom możemy się z nim spotkać w wielu miejscach - np. w saunie czy gabinetach medycznych. Wiele mówi się bowiem o korzystnym wpływie promieniowania na zdrowie.
Ogrzewanie na podczerwień oznacza w praktyce:
Miej jednak na uwadze, że ogrzewanie na podczerwień to opłacalna inwestycja wtedy, jeśli budynek jest prawidłowo ocieplony. W przypadku, gdy ciepło będzie ulatniać się przez ściany czy dach, koszty mogą okazać się zbyt wysokie.