Świadectwo charakterystyki energetycznej, popularnie nazywane jest paszportem energetycznym. Ukazuje ono zapotrzebowania budynku na energię na cele centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej, wentylacji i klimatyzacji, a w budynku użyteczności publicznej lub przemysłowym także oświetlenia.
Właściciel otrzymanego certyfikatu będzie zatem świadom, czy jego budynek jest energooszczędny i czy spełnia wymagane standardy europejskie.
Określa też źródła pochodzenia energii i emisję dwutlenku węgla przez budynek (nawet w przypadku gdy budynek wyposażony jest w ogrzewanie elektryczne). Należy pamiętać, że pomimo ogrzewania domu prądem (np. grzejnikami elektrycznymi), jesteśmy współodpowiedzialni za emisję dwutlenku węgla do atmosfery przez elektrownie energetyczne.
Wynik obliczeń prezentowany jest jako wartość w stosunku do jednego metra kwadratowego, przez czas jednego roku { kWh/(m2/rok) }.
Ustawa Prawa Budowlanego, w art. 5.1., ust.3 i 4, reguluje obowiązek wykonania charakterystyki energetycznej dla:
Charakterystyka energetyczna, określająca wielkość energii wyrażoną w kWh/m2/rok niezbędnej do zaspokojenia różnych potrzeb związanych z użytkowaniem budynku. Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku ważne jest 10 lat.
Z wykonania świadectwo charakterystyki energetycznej zwolnione są następujące typy budynków:
podlegające ochronie prawnej (na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami)
używane jako miejsce kultu, a także przeznaczone do działalności religijnej
przeznaczone do użytkowania na czas krótszy niż 2 lata
niemieszkalne wykorzystywane w gospodarstwie rolnym
gospodarcze i przemysłowe, których zapotrzebowanie na energię nie przekraczającym wartości 50 kWh/(m2 x rok)
mieszkalne przeznaczone do użytkowania, nie dłużej niż 4 miesiące w roku (np. letniskowe)
wolnostojące o powierzchni użytkowej mniejszej niż 50 m2
Obecnie Świadectwo Charakterystyki Energetycznej wymagane jest w wielu programach dofinansowań termomodernizacyjnych dla istniejących budynków np. na wymianę źródła ciepła (montaż pompy ciepła).
Polski rząd podjął decyzję, że świadectwa charakterystyki energetycznej dla wszystkich budynków (nawet tych starszych) będą obowiązkowe od kwietnia 2023.
Aby móc wykonywać Świadectwo Energetyczne Budynku należy zdać egzamin państwowy i zostać wpisanym do centralnego rejestru uprawnionych certyfikatorów energetycznych, dlatego wykonanie certyfikatu budynku należy zlecić uprawnionej do tego osobie.
Dodatkowo taka osoba musi posiadać aktualne ubezpieczenie OC na wykonywaną działalność, a każdy wykonany certyfikatu musi zostać zgłoszony w Centralnym Rejestrze Charakterystyki Energetycznej Budynków, który to nadaje indywidualny numer każdemu wykonanemu Świadectwu Charakterystyki Energetycznej.
Audyt energetyczny to profesjonalna ekspertyza, która dotyczy podejmowania i realizacji przedsięwzięć, których celem jest zmniejszenie kosztów ogrzewania obiektów budowlanych lub zwiększenie efektywności ekologicznej w użytkowanych budynkach.
Audyt opracowywany jest aby wdrożyć konkretne zmiany i rozwiązania (techniczne, formalne i organizacyjne), a także określić ich opłacalność. Audyt obejmuje także doradztwo w zakresie planowania, podejmowania i realizacji inwestycji, których zamiarem jest ograniczenie zużycia energii. Obiektywna i niezależna ekspertyza pomaga stwierdzić, które prace termomodernizacyjne są opłacalne oraz jakie rozwiązania i produkty techniczne są najkorzystniejsze.
Prawidłowo wykonany audyt energetyczny budynku powinien zawierać elementy takie, jak:
inwentaryzacja systemu centralnego grzewczego i ciepłej wody użytkowej
ocena aktualnych właściwości cieplnych obiektu
charakterystyka energetyczna aktualnego obiektu
określenie, w jaki sposób można przeprowadzić termomodernizację obiektu
ocena opłacalności każdej z proponowanych metod
wskazanie, która z metod jest optymalna dla audytowanego budynku.
Dokładne dane dotyczące zakresu i formy audytu energetycznego określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 17 marca 2009 r. (Dz. U. z 2009 r. Nr 43, poz. 346).
Wykonanie audytu energetycznego jest procesem skomplikowanym zawierającym wiele niezbędnych obliczeń, jednakże jego efekt daje wymierne korzyści i solidne podstawy do podjęcia w pełni świadomej decyzji dotyczącej termomodernizacji budynku.
W Biłgoraju uprawnienia do wykonywania Świadectw Energetycznych oraz Audytów Energetycznych posiada firma:
Hurtownia Materiałów Elektrycznych i Elektromontaż - Kazimierz Ordecki
ul. Batalionów Chłopskich 6
23-400 Biłgoraj
Tel. 084 686-51-06
Osoba kontaktowa: Piotr Ordecki (tel. 084 686-51-06 wewn. 25)
Nasza firma posiada odpowiednie uprawnienia do przeprowadzania Świadectw Charakterystyki Energetycznej oraz Audytów Energetycznych dla przedsięwzięć termomodernizacyjnych realizowanych w trybie ustawy, oraz audytu energetycznego z wyliczeniem EFEKTU EKOLOGICZNEGO dla przedsięwzięć finansowanych przez WFOŚiGW, FUNDUSZE EUROPEJSKIE lub BGK (Bank Gospodarstwa Krajowego).