REKLAMA
Pełna wersja
BIŁGORAJ
2022.11.28 15:48 | aktualizacja: 2022.11.28 15:58

"To wszystko było naprawdę..."

Muzeum Ziemi Biłgorajskiej zaprasza na wystawę "Wysiedlenia i pacyfikacje na Zamojszczyźnie w latach okupacji niemieckiej". Otwarcie ekspozycji, która została zorganizowana w 80. rocznicę akcji wysiedleńczej na Zamojszczyźnie, odbyło się w poniedziałek 28 listopada.
"To wszystko było naprawdę..."

Muzeum Ziemi Biłgorajskiej przygotowało dla zwiedzających wyjątkową wystawę, bo poruszającą niezwykle trudny temat wysiedleń i pacyfikacji na Zamojszczyźnie w latach okupacji niemieckiej. Otwarcie odbyło się w poniedziałkowe przedpołudnie 28 listopada.

O tym jak wielką tragedią były wysiedlenia i z czym musieli zmierzyć się nasi przodkowie mówił obecny na wydarzeniu starosta powiatu biłgorajskiego Andrzej Szarlip. - Akcje niejednokrotnie przeprowadzane były w nocy, Niemcy zastukali do drzwi kolbą karabinów, po czym było zaledwie kilka, czy kilkanaście minut na zabranie najpotrzebniejszych rzeczy. Potem była już tylko droga do obozu koncentracyjnego. To działo się właśnie tutaj, na Zamojszczyźnie, na terenie powiatu biłgorajskiego - mówił starosta i dodał: - Naszym obowiązkiem, obowiązkiem Polaków, którzy żyją w XXI w. jest pamięć o tych wydarzeniach, ale też szacunek do ludzi, którzy to przeżyli. Trzeba ciągle o tym mówić, przypominać, by już nigdy to się nie powtórzyło, a widzimy, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, jak blisko jest wojna.

Andrzej Szarlip dziękował dyrektorowi Muzeum Ziemi Biłgorajskiej za tę inicjatywę i za zaproszenie młodzieży, która w ten sposób przeżywa niezwykłą lekcję historii.

- Życzę, by oglądając tę ekspozycję wzbudzili Państwo w sobie takie przekonanie, że to wszystko było naprawdę i nie wydarzyło się dawno. Żyją jeszcze świadkowie tych wydarzeń - podsumował gospodarz powiatu.

Z zaproszenia skorzystała też przedstawiciel europoseł Beaty Mazurek . - Jednym z symboli niemieckich zbrodni popełnionych podczas II wojny światowej są przeprowadzone, z wyjątkowym okrucieństwem wysiedlenia ludności cywilnej. Rozkaz, by niszczyć wszystko co polskie wykonywany był z barbarzyństwem i niezwykłą gorliwością. Tragiczna historia to też dramat tysięcy dzieci oddzielonych od rodziców. Te historie do dziś wywierają ogromne wrażenia. To okrucieństwo było nie do pomyślenia - mówiła Aneta Żórawicz.

Wystawa została zorganizowana w 80. rocznicę rozpoczęcia akcji wysiedleńczej na Lubelszczyźnie. Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Nardowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

red.
red. dodany 28 listopada 2022
 
Odsłon: 3181

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (0)

Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
dzisiaj, 16:02 Biłgoraj
Niszczenie i zasłanianie plakatów wyborczych. Wszystkie chwyty dozwolone?
Wybory parlamentarne odbędą się dokładnie za 23 dni. To ostatni chwile na przekonanie do siebie wyborców. A kandydaci robią to na różne sposoby. Niestety dochodzi też do sytuacji, które wykraczają poza dobre obyczaje, ale i przepisy prawa. Sami kandydaci informują o przypadkach niszczenia, czy zasłaniania plakatów wyborczych.
dzisiaj, 10:21 Biłgoraj
Miała prawie 2 promile. Twierdziła, że wypiła tylko jedno piwo
14 września 2023 Biłgoraj
"Wydrapał" 200 tys. zł
10 września 2023 Lipiny Górne-Borowina
100-lecie Lasów Państwowych. Uroczystości w Lipinach
W tym roku Lasy Państwowe świętują 100-lecie istnienia. Z tej okazji odbywają się uroczystości, mające na celu podkreślenie wagi wydarzenia. W niedzielę 10 września świętowano w powiecie biłgorajskim.
we wtorek, godzina 19:22 Biłgoraj
Zbiórka na sprowadzenie ciała
dzisiaj, 10:58 Biłgoraj
Bezpłatne treningi na terenie OSiR
dzisiaj, 15:46 Biłgoraj
Promesy wręczone. Do powiatu trafiły miliony zł
W czwartkowe popołudnie 21 września, w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Biłgoraju odbędzie się wręczenie promes z Rządowego Funduszu Polski Ład - Program Inwestycji Strategicznych edycja VI skierowana do samorządów, w których działały PGR-y.
w środę, godzina 07:50 Lekkoatletyka
RCEZ na 3. miejscu w kraju
w piątek, godzina 09:48 Biłgoraj
Zmiana organizacji ruchu w Biłgoraju. Sypią się mandaty
w środę, godzina 16:09 Biłgoraj
"Jedynka" ma nowy sztandar
20 września to wyjątkowy dzień dla społeczności Szkoły Podstawowej nr 1 w Biłgoraju. W związku z beatyfikacją patrona, kardynała Stefana Wyszyńskiego, tego dnia odbyła się uroczystość nadania placówce nowego sztandaru.
w sobotę, godzina 09:04 Biłgoraj
Koncert przy fontannie. Zagrają młodzi muzycy z Biłgoraja
w niedzielę, godzina 08:43 Lubelszczyzna
Pociągi pojadą z Biłgoraja do Lublina - podpisano umowę na projekt linii
w poniedziałek, godzina 08:31 Region
Utrudnienia na DK nr 74 za Frampolem
Kierowcy podróżujący "krajówką" za Frampolem muszą przygotować się na utrudnienia. Rozpoczęły się prace związane z budową pierwszej w regionie drogi w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic.
we wtorek, godzina 15:40 Biłgoraj
Marcin Daniec wystąpi w Biłgoraju [NOWY TERMIN]
w środę, godzina 12:22 Wola Dereźniańska
Wielkie sprzątanie już w sobotę
w poniedziałek, godzina 16:41 Powiat
Miliony na renowację kościołów w powiecie
W poniedziałek 18 września, w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego odbyło się spotkanie dla przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego z terenu powiatu biłgorajskiego oraz beneficjentów dotacji, którzy otrzymali dofinansowanie w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Łącznie do naszego powiatu trafią środki w wysokości ponad 13 mln zł.
w środę, godzina 09:23 Biłgoraj
Będą zbierać baterie na ulicach Biłgoraja
8 września 2023 Biłgoraj
11 nauczycieli odebrało awanse zawodowe
w niedzielę, godzina 20:54 Biłgoraj
Koncert przy fontannie przyciągnął prawdziwe tłumy
W niedzielny wieczór 17 września grupa biłgorajskich muzyków zaprosiła na nietypowe wydarzenie. Zaproponowano koncert przy fontannie na placu Wolności. "Alejki" wypełniły się publicznością.
dzisiaj, 10:16 Osuchy
Dwie historyczne rocznice w Osuchach
w piątek, godzina 20:22 Olszanka
53-letni mężczyzna zmarł przygnieciony przez ciągnik
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika