REKLAMA
Pełna wersja
BIŁGORAJ
2022.11.28 15:48 | aktualizacja: 2022.11.28 15:58

"To wszystko było naprawdę..."

Muzeum Ziemi Biłgorajskiej zaprasza na wystawę "Wysiedlenia i pacyfikacje na Zamojszczyźnie w latach okupacji niemieckiej". Otwarcie ekspozycji, która została zorganizowana w 80. rocznicę akcji wysiedleńczej na Zamojszczyźnie, odbyło się w poniedziałek 28 listopada.
"To wszystko było naprawdę..."

Muzeum Ziemi Biłgorajskiej przygotowało dla zwiedzających wyjątkową wystawę, bo poruszającą niezwykle trudny temat wysiedleń i pacyfikacji na Zamojszczyźnie w latach okupacji niemieckiej. Otwarcie odbyło się w poniedziałkowe przedpołudnie 28 listopada.

O tym jak wielką tragedią były wysiedlenia i z czym musieli zmierzyć się nasi przodkowie mówił obecny na wydarzeniu starosta powiatu biłgorajskiego Andrzej Szarlip. - Akcje niejednokrotnie przeprowadzane były w nocy, Niemcy zastukali do drzwi kolbą karabinów, po czym było zaledwie kilka, czy kilkanaście minut na zabranie najpotrzebniejszych rzeczy. Potem była już tylko droga do obozu koncentracyjnego. To działo się właśnie tutaj, na Zamojszczyźnie, na terenie powiatu biłgorajskiego - mówił starosta i dodał: - Naszym obowiązkiem, obowiązkiem Polaków, którzy żyją w XXI w. jest pamięć o tych wydarzeniach, ale też szacunek do ludzi, którzy to przeżyli. Trzeba ciągle o tym mówić, przypominać, by już nigdy to się nie powtórzyło, a widzimy, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, jak blisko jest wojna.

Andrzej Szarlip dziękował dyrektorowi Muzeum Ziemi Biłgorajskiej za tę inicjatywę i za zaproszenie młodzieży, która w ten sposób przeżywa niezwykłą lekcję historii.

- Życzę, by oglądając tę ekspozycję wzbudzili Państwo w sobie takie przekonanie, że to wszystko było naprawdę i nie wydarzyło się dawno. Żyją jeszcze świadkowie tych wydarzeń - podsumował gospodarz powiatu.

Z zaproszenia skorzystała też przedstawiciel europoseł Beaty Mazurek . - Jednym z symboli niemieckich zbrodni popełnionych podczas II wojny światowej są przeprowadzone, z wyjątkowym okrucieństwem wysiedlenia ludności cywilnej. Rozkaz, by niszczyć wszystko co polskie wykonywany był z barbarzyństwem i niezwykłą gorliwością. Tragiczna historia to też dramat tysięcy dzieci oddzielonych od rodziców. Te historie do dziś wywierają ogromne wrażenia. To okrucieństwo było nie do pomyślenia - mówiła Aneta Żórawicz.

Wystawa została zorganizowana w 80. rocznicę rozpoczęcia akcji wysiedleńczej na Lubelszczyźnie. Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Nardowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

red.
red. dodany 28 listopada 2022
 
Odsłon: 3408

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (0)

Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
w poniedziałek, godzina 11:35 Biłgoraj
Kto zasiądzie w Radzie Powiatu?
Już wiadomo kto przez pięć najbliższych lat będzie zasiadał w Radzie Powiatu Biłgorajskiego. O mandat radnego ubiegało się 149 kandydatów reprezentujących 5 komitetów wyborczych.
w czwartek, godzina 14:07 Księżpol
Od poniedziałku kontrola szamb
dzisiaj, 16:32 Biłgoraj
Miłośnicy klasyków rozpoczynają sezon [NOWE ZDJĘCIA]
w poniedziałek, godzina 11:15 Biłgoraj
Znamy skład Rady Miasta Biłgoraja
Podczas niedzielnych mieszkańcy Biłgoraja wybrali 21 radnych, którzy przez najbliższych 5 lat będą decydować o przyszłości miasta. Znamy oficjalne wyniki.
w czwartek, godzina 08:32 Księżpol
Mieszkanka powiatu w konkursie Miss Polonia 2024
w środę, godzina 08:50 Frampol
Utrudnienia na DW nr 835. Rusza remont
w poniedziałek, godzina 10:45 Biłgoraj
Oficjalne wyniki wyborów na burmistrza Biłgoraja
Znamy wyniki wyborów na burmistrza Biłgoraja. W drugiej turze, podobnie jak w 2018 roku, zmierzą się dotychczasowy włodarz Janusz Rosłan i Wojciech Gleń.
w piątek, godzina 09:16 Biłgoraj
Drzewka czekają na chętnych
w czwartek, godzina 12:16 Biłgoraj
Kompleks boisk sportowych za 4,5 mln zł otwarty [NOWE ZDJĘCIA]
w środę, godzina 08:34 Roztocze
Powstaje dokumentacja projektowa nowych atrakcji turystycznych na Roztoczu
Roztoczański Park Narodowy rozstrzygnął przetarg na wykonanie pełnobranżowej dokumentacji projektowej dwóch nowych atrakcji turystycznych. Inwestycje, które mają być zrealizowane, mają na celu nie tylko wzbogacenie oferty turystycznej regionu, ale także podnoszenie świadomości ekologicznej oraz zachęcenie turystów do odkrywania i cieszenia się przyrodą.
w piątek, godzina 07:46 Biłgoraj
Drugie miejsce biłgorajskiego "Medyka"
w czwartek, godzina 08:14 Biłgoraj
90-letni most do remontu. Będą objazdy
w poniedziałek, godzina 07:13 Biłgoraj
Wyniki wyborów na wójta gminy Biłgoraj. Znamy skład nowej rady
Znane są już oficjalne wyniki wyborów w gminie Biłgoraj. O fotel wójta ubiegało się trzech kandydatów. Kto uzyskał najwięcej głosów?
dzisiaj, 11:22 Tarnogród
Nastolatka z powiatu w Parlamencie Młodych
w niedzielę, godzina 13:45 Biłgoraj
Jaka frekwencja w powiecie? [AKTUALIZACJA]
w poniedziałek, godzina 08:32 Biłgoraj
Wyniki wyborów z 66% obwodów w Biłgoraju. Będzie druga tura?
Trwa liczenie głosów oddanych w niedzielnym głosowaniu. Według wyników z 66,67% obwodów wybory na burmistrza Biłgoraja nie zostały rozstrzygnięte. Kto ma szansę na udział w drugiej turze?
w niedzielę, godzina 08:07 Biłgoraj
Zgłoszenie o pożarze kościoła i szpitala
w piątek, godzina 11:59 Biłgoraj
Decydujemy o przyszłości miasta. Spotkania z kandydatami na burmistrza
we wtorek, godzina 13:37 Biłgoraj
Do sądu wpłynął akt oskarżenia ws. afery banerowej
Jak informuje radca prawny Marek Błaszczak, pełnomocnik burmistrza Janusza Rosłana, do sądu w Biłgoraju wpłynął akt oskarżenia ws. afery banerowej.
dzisiaj, 09:12 Biłgoraj
Starosta wyróżniony medalem 550-lecia Województwa Lubelskiego
1 kwietnia 2024 Region
Plac budowy na "krajówce"
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika