REKLAMA
Pełna wersja
GROMADA
2023.01.23 12:10

Noworoczne spotkanie ludowców

W piątkowe popołudnie 20 stycznia zorganizowano spotkanie działaczy i sympatyków Polskiego Stronnictwa Ludowego. Była to doskonała okazja do porozmawiania o najważniejszych aktualnie kwestiach społecznych, a także wymiany doświadczeń i poglądów.
Noworoczne spotkanie ludowców

Gości, którzy licznie pojawili się w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Gromadzie powitał gospodarz wydarzenia Wiesław Różyński.

- Cieszę się, że możemy spotkać się w tak wielkim ponad 100-osobowym gronie. Odwiedzają nas cenieni w regionie samorządowcy, więc mamy doskonałą okazję, aby z nimi porozmawiać i wysłuchać ich doświadczeń. Każde takie spotkanie sprawia, że na wielu płaszczyznach możemy później korzystać z tej nabytej wiedzy i jestem przekonany, że nie inaczej będzie dzisiaj - mówił Wiesław Różyński.

Szeroko na temat problemów społecznych i pomysłu na ich rozwiązywanie wypowiedział się Wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

- Posiadamy trzy podstawowe założenia, które skupiają wszystkie pokolenia. Przede wszystkim chcemy rozwiązać problem z dostępnością mieszkań dla młodych ludzi. Aktualnie mamy jeden z najniższych wskaźników urodzeń od czasów zakończenia II Wojny Światowej. Młodzi ludzie nie mają możliwości, aby skupić się na rodzinie, by móc zakupić mieszkanie, bo ceny na rynku są horrendalne. Chcemy również promować ludzi pracowitych. Obecnie sporo osób podejmuje drugą pracę. Słyszałem osobiście o chociażby nauczycielach, którzy mają trzy, lub cztery etaty. Naszym celem jest sprawienie, aby druga praca się opłacała. Dlatego proponujemy wprowadzenie, aby w momencie podjęcia kolejnej formy zatrudnienia nie była od niej odprowadzana żadna składka i pełna pula pieniędzy zostawała w kieszeni Kowalskiego - mówił Krzysztof Hetman.

- Nasz program "Uczciwa Polska" chce wprowadzić dla najstarszych obywateli możliwość współdziedziczenia emerytur. Dziś często się zdarza, że po utracie najbliższej osoby ciężko jest się seniorowi utrzymać. Dlatego wychodzimy z propozycją, aby taka osoba mogła dokonać wyboru z której emerytury chce czerpać świadczenie w 100%, a dodatkowo z drugiej tej teoretycznie niższej by nadal wpływało na jego konto 50% docelowej kwoty. Przy wzroście cen na artykułu spożywcze, czy leki taka propozycja jest w pełni rozsądna i konieczna, by poprawić komfort funkcjonowania naszego najstarszego pokolenia - dodał europoseł Hetman.

O codziennych problemach z jakimi borykają się rolnicy mówił Henryk Szczupak.

- Jako rolnik mogę szczerze powiedzieć, że jesteśmy w ostatnich latach notorycznie oszukiwani i głęboko wierzę, że nastąpi tego kres. Dzisiaj dochodzi do paradoksów, że w trakcie dnia potrafię dostać trzy różne ceny od firm, które skupują i przetwarzają zboże czy kukurydze. Niestety schemat jest podobny i ceny za każdym razem są coraz niższe. Nie daje mi to możliwość długofalowego planu funkcjonowania. Przykładowo, abym w pełni pokrył koszty utrzymania sprzętu, zbioru i wysuszenia kukurydzy powinienem za suchą kukurydzę, mającą 14,5% wilgotności dostawać 1350 złotych. Podkreślam, że przy takiej kwocie nie zarabiam ani złotówki. A jaki jest obecnie koszt na rynku? 1000 złotych. Do czego to może doprowadzić? - pytał retorycznie Henryk Szczupak.

- Znamy te trudności z naszej ziemi hrubieszowskiej. Zamojszczyzna od zawsze stała rolnictwem, więc na co dzień spotykamy się z tymi problemami, które dotykają wielu naszych rolników. Mam ogromną wiarą, że 2023 rok zapoczątkuje zmiany i zarówno polski rolnik jak i zwykły obywatel w końcu zacznie się czuć szanowany we własnym kraju. Wielokrotnie na własnej skórze czujemy, że różne programy czy inwestycje omijają nasze ziemie tylko przez to, że na co dzień mamy inne poglądy polityczne. Tak nie powinno być! - mówił przewodniczący Rady Gminy Horodło Paweł Kłosiński.

Wójt gminy Dołhobyczów Grzegorz Drewnik z kolei akcentował jakie znaczenie w trudnych sytuacjach ma kapitał ludzki.

- Największym naszym narodowym skarbem jesteśmy my sami. Widziałem to dobitnie na przykładzie wybuchu wojny na Ukrainie i napływu tych biednych ludzi uciekających do Polski. W Dołhobyczowie i w pobliskim Horodle z bliska widziałem pracę punktów recepcyjnych. Z całą odpowiedzialnością powiem, że gdyby nie zaangażowanie ludzi, strażaków ochotników i praca Kół Gospodyń Wiejskich, to nasze państwo nie podołałoby temu wyzwaniu. Wielokrotnie obiecywano nam wsparcie i pomoc. Niestety w dużej mierze na słowach się skończyło, ale mam ogromną nadzieję, że ten rok, a zwłaszcza jego druga połowa będzie przełomowa - mówił Grzegorz Drewnik.

- W tych trudnych czasach niezwykle istotny jest optymizm. Słuchając Was cieszę się, że go posiadacie i tak otwarcie się nim dzielicie. Wierzę, że obustronny szacunek będzie nam nadal towarzyszył w życiu codziennym, a w tym roku zrealizujemy wiele naszych marzeń. Tego Wam życzę - zakończył Wiesław Różyński.

PSL Biłgoraj/red.
PSL Biłgoraj/red. dodany 23 stycznia 2023
 
Odsłon: 3003

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (1)

JKlemens
Oceniano 2 razy  +2
Trzeba wam przypomnieć wsiowe biznesmeni jak to wypowiadaliście się w telewizji, że ,, wieś cała głosuje na PiS" a jak było głosowanie na Prezydenta Polski to wy byście Dudka-Długopisa w tyłek cmokali. Jak on wykrakał, że ,,gender to nie są ludzie' To rechotaliście jak by wam resztki mózgu i przyzwoitości wyparowały. Co kukurydza tania, pieniędzy nie ma na wyjazdy do zakopanego, czy na benzynę do samochodu, żeby przychówek zawieść 100 km , żeby zobaczył Mcdonalda? Chcielibyście zamknąć granicę dla tanszego zboża ale sami to sprowadzacie z Niemiec czy Francji rolniczy złom bo jest tańszy od tego nowego produkowanego w Polsce. I o polskiego robotnika się nie martwicie, że może wylądować na bruku. Ma taki 10 ha ale kupuje traktor za 150 tyś bo polski podatnik dokłada się do zakupu dokładając się na dotację. PiS wam nie pasuje? Przecież wy tego z Nowogrodzkiej o nikczemnym wzroście to byście uznali cudotwórcę i świętego.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
15 marca 2023 Biłgoraj
Powiat ogłosił konkursy na stanowiska dyrektorów RCEZ i ZSBiO
Zarząd Powiatu podjął uchwały w sprawie ogłoszenia konkursów na stanowiska dyrektorów dwóch szkół ponadpodstawowych. Kandydaci mogą składać dokumenty do 29 marca, do godz. 9.
w środę, godzina 12:09 Biłgoraj
Policja poszukuje zaginionego 14-latka
w środę, godzina 14:53 Biłgoraj
Nowe kierownictwo Nadleśnictwa Biłgoraj
14 marca 2023 Osuchy
Podpisano umowę na budowę Muzeum Partyzantów Polskich
Wkrótce rozpoczną się prace przy przebudowie budynku dawnej szkoły w Osuchach, gdzie ma powstać muzeum poświęcone partyzantom i żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego. Inwestycja kosztować będzie ponad 12 mln zł. Umowa z wykonawcą została podpisana we wtorek 14 marca.
w środę, godzina 10:38 Wola Obszańska
Włamanie i kradzież w gminie Obsza
w środę, godzina 11:30 Potok Górny
Kompletnie pijany 62-latek za kierownicą jeepa
13 marca 2023 Biłgoraj
Radni przyjęli uchwałę w obronie św. Jana Pawła II
W poniedziałkowe popołudnie 13 marca odbyła się sesja Rady Powiatu. Podczas obrad radni przez aklamację przyjęli uchwałę, w której wyrazili swoje stanowisko w sprawie ataków na św. Jana Pawła II.
we wtorek, godzina 12:18 Biłgoraj
Zawodowy strzał w 10!
we wtorek, godzina 10:27 Biłgoraj
Andrzej Borowiec nowym szefem lubelskich lasów
w piątek, godzina 11:48 Potok Górny
Tragiczny finał poszukiwań
W czwartek 16 marca policja otrzymała zgłoszenie dotyczące zaginięcia 68-letniego mężczyzny. Zdarzenie miało miejsce na terenie gminy Potok Górny. Poszukiwania zakończyły się po godzinie, odnaleziono ciało mężczyzny.
w środę, godzina 08:06 Biłgoraj
Uczniowie LO im. ONZ gościli ósmoklasistów
w poniedziałek, godzina 09:12 Biłgoraj
Przebudowa trasy 858. W czwartek spotkanie informacyjne
11 marca 2023 Biłgoraj
Sportowy Dzień Kobiet [NOWE ZDJĘCIA]
Ośrodek Sportu i Rekreacji w Biłgoraju zaprosił wszystkie panie do wspólnego świętowania Dnia Kobiet. Były wspólne ćwiczenia, ale też konkursy z nagrodami. Gościem specjalnym wydarzenia była Małgorzata Mączyńska.
w niedzielę, godzina 11:49 Pisklaki
Kilkadziesiąt osób wzięło udział w akcji sprzątania Tanwi
10 marca 2023 Biłgoraj
Ten budynek zniknie?
13 marca 2023 Biłgoraj
Awantura o szlaban
W połowie ubiegłego roku pojawił się pomysł, by przy wjeździe od strony ul. Aptecznej ustawić szlaban, który miałby ograniczyć przejazd drogą wewnętrzną. Wnioskujący o takie rozwiązanie mieszkańcy dwóch bloków uzasadniali to dużym natężeniem ruchu. Awantura dotycząca tego szlabanu wybuchła podczas zebrania rady osiedla. Przetarg już rozstrzygnięto, ale rada osiedla będzie składać wniosek o to, by rogatki nie ustawiać.
w środę, godzina 10:14 Biłgoraj
Skatepark już dostępny?
we wtorek, godzina 07:45 Biłgoraj
Kolejna okazja, by otrzymać sadzonkę
10 marca 2023 Biłgoraj
Co dalej z petycją w obronie lasów biłgorajskich?
Mieszkańcy Biłgoraja nadal walczą o ograniczenie wycinki lasów w okolicach miasta. Podkreślają, że w Planie Urządzania Lasu na lata 2020 - 2029 zaplanowano wykonanie rębni zupełnych na powierzchni 1640 ha, czyli w ciągu obecnej dziesięciolatki zaplanowano do wycięcia o 72 ha powierzchni więcej, niż w ciągu poprzednich 20 lat.
10 marca 2023 Biłgoraj
Poznaliśmy laureatów Biłgorajskich Sit Przedsiębiorczości
w sobotę, godzina 11:00 Ciosmy
Mężczyzna poszkodowany podczas wycinki drzew
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika