Wysoce zjadliwa grypa ptaków jest bardzo zaraźliwą i zakaźną chorobą, na którą chorują wszystkie gatunki ptaków, podlega ona ustawowemu obowiązkowi zwalczania. Szybka likwidacja choroby zależy od natychmiastowego podjęcia szeregu restrykcji związanych z ograniczeniem przemieszczania zwierząt i ludzi oraz radykalnych kroków zmierzających do eliminacji zagrożenia, w tym chorych ptaków.
Straty związane z wystąpieniem zjadliwej grypy ptaków wynikają z upadków i likwidacji chorego, zakażonego i podejrzanego a zakażenie drobiu oraz międzynarodowych restrykcji handlowych o charakterze zakazu handlu drobiem i produktami pochodzącymi od drobiu.
W związku z powyższą sytuacją wojewoda lubelski wydał Rozporządzenie Nr 1 z dnia 16 stycznia 2O23r. w sprawie wprowadzenia środków zmniejszających ryzyko wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w gospodarstwach utrzymujących drób na terenie powiatu krasnostawskiego, biłgorajskiego, lubelskiego, świdnickiego oraz zamojskiego.
Powyższe rozporządzenie wprowadza na w/w obszarach restrykcje związane z nakazem utrzymywania drobiu lub innych ptaków w odosobnieniu, w kurnikach lub innych zamkniętych obiektach w sposób uniemożliwiający kontakt z drobiem oraz z dzikimi ptakami. Wprowadza również nakaz karmienia i pojenia drobiu i ptaków utrzymywanych przez człowieka w zamkniętych pomieszczeniach lub osłoniętych miejscach w sposób zabezpieczający paszę i wodę przed dostępem dzikich ptaków oraz ich odchodami.