REKLAMA
Pełna wersja
JÓZEFÓW
2023.02.25 08:10 | aktualizacja: 2023.01.26 09:46

Wczesnośredniowieczne militaria znalezione w józefowskich lasach

Wojewódzki Konserwator Zabytków przekazał informacje o kolejnych znaleziskach archeologicznych na terenie powiatu biłgorajskiego. Po przeprowadzeniu stosownej procedury zabytki zostaną przekazane do Muzeum w Biłgoraju.
Wczesnośredniowieczne militaria znalezione w józefowskich lasach

Tym razem Ireneusz Nieśpiał, podczas poszukiwań prowadzonych na podstawie pozwolenia konserwatorskiego na terenie Leśnictwa Tarnowola w Lasach Państwowych Nadleśnictwa Józefów odkrył wczesnośredniowieczne militaria.

Pierwszą grupę znalezisk stanowią 3 żelazne groty dwuzadziorowych strzał do łuku z tulejami, datowanych na X-XI wiek. Ich długość waha się od 5,5cm do 7cm, średnice tulei na drzewce strzał wynoszą od 0,7cm do 1,1cm, a rozstaw zadziorów wynosi od 1,6cm do 2cm. Stan zachowania znalezisk jest słaby, są przerdzewiałe, z licznymi wykruszeniami, brak bowiem jednego zadzioru w pierwszym grocie oraz widoczny ubytek ostrza w innym grocie.

Kolejnym znaleziskiem datowanym na ten sam okres jest żelazny, liściowaty grot włóczni, z tuleją do osadzenia na drzewcu. Długość grota wynosi 30cm, największa szerokość ostrza to 4cm, a średnica tulei sięga 2cm. Stan zachowania znaleziska, mimo rdzy jest dość dobry.

Następne znalezisko to żelazny, czterograniasty bełt do kuszy datowany z okresu średniowiecza, datowany wstępnie na XIV-XV wiek. Jego długość to 7,5cm, szerokość 1,4cm, średnica tulei 1,3cm. Bełt jest bardzo skorodowany. Rdza doprowadziła do wykruszń końcówki ostrza i tulei.

Ostatnim z prezentowanych znalezisk jest żelazna ostroga, zachowana w całości ale bardzo przerdzewiała i nieco zdeformowana. Posiada łukowate ramiona i prostokątne zakończenia do przybijania do obuwia. Długość ramion z zaczepami wynosi ok. 10cm, a ich wysokość dochodzi do 5,5cm. Bodziec gwiaździsty o średnicy ok. 2,5cm. Wstępnie ostrogę można datować na późne średniowiecze, najwcześniej na XV-XVI wiek.

Prezentowane znaleziska, po przeprowadzeniu stosownej procedury zostaną przekazane do Muzeum w Biłgoraju.

WKZ Lublin/red.
WKZ Lublin/red. dodany 25 lutego 2023
 
Odsłon: 2016

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (0)

Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
w poniedziałek, godzina 11:35 Biłgoraj
Kto zasiądzie w Radzie Powiatu?
Już wiadomo kto przez pięć najbliższych lat będzie zasiadał w Radzie Powiatu Biłgorajskiego. O mandat radnego ubiegało się 149 kandydatów reprezentujących 5 komitetów wyborczych.
w czwartek, godzina 14:07 Księżpol
Od poniedziałku kontrola szamb
w czwartek, godzina 08:32 Księżpol
Mieszkanka powiatu w konkursie Miss Polonia 2024
w poniedziałek, godzina 11:15 Biłgoraj
Znamy skład Rady Miasta Biłgoraja
Podczas niedzielnych mieszkańcy Biłgoraja wybrali 21 radnych, którzy przez najbliższych 5 lat będą decydować o przyszłości miasta. Znamy oficjalne wyniki.
dzisiaj, 11:22 Tarnogród
Nastolatka z powiatu w Parlamencie Młodych
w środę, godzina 08:50 Frampol
Utrudnienia na DW nr 835. Rusza remont
w poniedziałek, godzina 10:45 Biłgoraj
Oficjalne wyniki wyborów na burmistrza Biłgoraja
Znamy wyniki wyborów na burmistrza Biłgoraja. W drugiej turze, podobnie jak w 2018 roku, zmierzą się dotychczasowy włodarz Janusz Rosłan i Wojciech Gleń.
w czwartek, godzina 12:16 Biłgoraj
Kompleks boisk sportowych za 4,5 mln zł otwarty [NOWE ZDJĘCIA]
w piątek, godzina 07:46 Biłgoraj
Drugie miejsce biłgorajskiego "Medyka"
w środę, godzina 08:34 Roztocze
Powstaje dokumentacja projektowa nowych atrakcji turystycznych na Roztoczu
Roztoczański Park Narodowy rozstrzygnął przetarg na wykonanie pełnobranżowej dokumentacji projektowej dwóch nowych atrakcji turystycznych. Inwestycje, które mają być zrealizowane, mają na celu nie tylko wzbogacenie oferty turystycznej regionu, ale także podnoszenie świadomości ekologicznej oraz zachęcenie turystów do odkrywania i cieszenia się przyrodą.
w piątek, godzina 09:16 Biłgoraj
Drzewka czekają na chętnych
w czwartek, godzina 08:14 Biłgoraj
90-letni most do remontu. Będą objazdy
w poniedziałek, godzina 07:13 Biłgoraj
Wyniki wyborów na wójta gminy Biłgoraj. Znamy skład nowej rady
Znane są już oficjalne wyniki wyborów w gminie Biłgoraj. O fotel wójta ubiegało się trzech kandydatów. Kto uzyskał najwięcej głosów?
dzisiaj, 09:12 Biłgoraj
Starosta wyróżniony medalem 550-lecia Województwa Lubelskiego
w niedzielę, godzina 13:45 Biłgoraj
Jaka frekwencja w powiecie? [AKTUALIZACJA]
w poniedziałek, godzina 08:32 Biłgoraj
Wyniki wyborów z 66% obwodów w Biłgoraju. Będzie druga tura?
Trwa liczenie głosów oddanych w niedzielnym głosowaniu. Według wyników z 66,67% obwodów wybory na burmistrza Biłgoraja nie zostały rozstrzygnięte. Kto ma szansę na udział w drugiej turze?
dzisiaj, 09:52 Obsza
Przygotowania do Złotych Godów
dzisiaj, 08:49 Korczów
Najlepsi z bezpieczeństwa w ruchu drogowym
we wtorek, godzina 13:37 Biłgoraj
Do sądu wpłynął akt oskarżenia ws. afery banerowej
Jak informuje radca prawny Marek Błaszczak, pełnomocnik burmistrza Janusza Rosłana, do sądu w Biłgoraju wpłynął akt oskarżenia ws. afery banerowej.
w piątek, godzina 11:59 Biłgoraj
Decydujemy o przyszłości miasta. Spotkania z kandydatami na burmistrza
w niedzielę, godzina 08:07 Biłgoraj
Zgłoszenie o pożarze kościoła i szpitala
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika