REKLAMA
Pełna wersja
BIŁGORAJ
2023.02.01 13:30

Gorąca dyskusja w sprawie DPS-ów

Podczas sesji Rady Powiatu, która odbyła się we wtorek 31 stycznia radni dyskutowali m.in. na temat podwyżek dla pracowników domów pomocy społecznej.
Gorąca dyskusja w sprawie DPS-ów

We wtorek 31 stycznia odbyła się XLVII sesja Rady Powiatu. Jednym z punktów obrad było zatwierdzenie planu kontroli Komisji Rewizyjnej na 2023 rok. W imieniu Klubu Radnych Biłgorajszczyzna Jerzy Krasoń wnioskował o dodanie do planu pracy komisji rewizyjnej kontroli z wykonania planu finansowego za 2022 rok obejmującej stan zatrudnienia, liczbę mieszkańców, analizę warunków lokalowych oraz możliwości działania w DPS dla Kombatantów w Biłgoraju.

- Poprawka o kontrolę w DPS dla kombatantów jest pokłosiem tego, że pod koniec ubiegłego roku dołożyliśmy do budżetu DPS milion złotych - mówił radny Krasoń i dodał, że uważa za celowe przeprowadzenie kontroli dla pełnego zobrazowania i ustalenia przyczyn braków w budżecie DPS-u, wszystko to po to, aby taka sytuacja w przyszłości nie miała miejsca.

- Zaniepokoiło mnie to że radni, może przez przypadek, dowiadują się pod koniec października, że w budżecie DPS-u zabraknie około miliona złotych tak, aby zakończyć rok - dodał radny Dec.

W sesji wzięło udział 19 radnych. 7 radnych poparło wniosek, 8 było przeciw kontroli w Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów. Tym samym wniosek radnych Biłgorajszczyzny został odrzucony.

Temat DPS-ów podjęła również radna Ewa Maciocha, która poprosiła o wyjaśnienie kwestii podwyżek płac dla pracowników tych jednostek. Jak mówiła Ewa Maciocha z uzasadnienia uchwały wynika, że 10-procentowe podwyżki zostaną przyznane pracownikom pod warunkiem zrealizowania przez DPS-y zaplanowanego dochodu.

- Na czym polega zrealizowanie dochodu przez domy pomocy społecznej i czy w 2022 roku dochód został wypracowany - pytała radna Maciocha.

- Kreowanie budżetów wszystkich jednostek polega na tym, że jest zaplanowana strona dochodowa i wydatkowa. Jeżeli dochody nie są realizowane trudno mówić o pokryciu zaplanowanych wydatków. Chyba, że budżet zostanie uzupełniony o środki finansowe m.in. uchwałą Rady Powiatu, zmieniającą uchwałę budżetową na dany rok i zwiększającą środki finansowe tam, gdzie ten deficyt się pojawia - tłumaczył wicestarosta Tomasz Rogala i wyjaśnił, że w Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów zakładane dochody nie zostały wypracowane z uwagi na niedostateczną liczbę mieszkańców, dlatego na koniec roku zostały zwiększone środki budżetowe.

- Jeżeli w 2022 roku w DPS dla Kombatantów nie został wypracowany dochód jest duże prawdopodobieństwo, że dochód nie będzie wypracowany w tym roku - mówiła Ewa Maciocha.

- Jako Rada Powiatu, na podstawie planów budżetowych złożonych przez dyrektorów placówek, uchwaliliśmy budżet powiatu ze wskazaniem, że wydatki będą na określonym poziomie, wskazanym przez dyrektorów i uwzględniającym wzrost wynagrodzeń. Jeżeli nie byłoby założenia, że wzrost wynagrodzeń nastąpi, zarówno przez dyrektorów jak i nie byłoby woli wszystkich radnych, którzy głosowali nad budżetem, plan nie uwzględniałby wzrostu wynagrodzeń - podsumował wicestarosta Rogala i wyraził nadzieję na wypracowanie założonego planu i realizację podwyżek oraz zaangażowanie samorządów gminnych w kierowanie podopiecznych do placówek.

Na zakończenie Tomasz Rogala przyznał, że na chwilę obecną już wiadomo, że liczba mieszkańców DPS dla Kombatantów nie jest tą, w oparciu o którą planowany był budżet na 2023 rok i bez zmian systemowych realizacja planów będzie utrudniona. Dodał, że problem jest szerszy, dlatego Rada Powiatu skierowała petycję do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, związaną ze zmianą sposobu finansowania jednostek pomocy społecznej.

Red.
Red. dodany 1 lutego 2023
 
Odsłon: 3166

Czytaj podobne

tagi: dps, budżet

Waszym zdaniem (1)

Krzysztof
Oceniano 7 razy  +7
Pani Ewo,Panie Tomaszu chyba nie trzeba komentować Państwa zachowania.Ten kto nie chce kontroli Domu Kombatanta ma oczywiście coś za uszami.Byloby czysto nikt by nie głosował przeciw.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
8 kwietnia 2024 Biłgoraj
Kto zasiądzie w Radzie Powiatu?
Już wiadomo kto przez pięć najbliższych lat będzie zasiadał w Radzie Powiatu Biłgorajskiego. O mandat radnego ubiegało się 149 kandydatów reprezentujących 5 komitetów wyborczych.
w czwartek, godzina 14:07 Księżpol
Od poniedziałku kontrola szamb
dzisiaj, 08:22 Biłgoraj
Pierwszy rajd rowerowy w tym sezonie
8 kwietnia 2024 Biłgoraj
Znamy skład Rady Miasta Biłgoraja
Podczas niedzielnych mieszkańcy Biłgoraja wybrali 21 radnych, którzy przez najbliższych 5 lat będą decydować o przyszłości miasta. Znamy oficjalne wyniki.
we wtorek, godzina 06:47 Biłgoraj
Napad na lombard
dzisiaj, 07:48 Biłgoraj
Recytują najlepiej w powiecie
8 kwietnia 2024 Biłgoraj
Oficjalne wyniki wyborów na burmistrza Biłgoraja
Znamy wyniki wyborów na burmistrza Biłgoraja. W drugiej turze, podobnie jak w 2018 roku, zmierzą się dotychczasowy włodarz Janusz Rosłan i Wojciech Gleń.
we wtorek, godzina 12:53 Biłgoraj
Tak zmieni się skwer
w poniedziałek, godzina 07:53 Biłgoraj
Pożegnanie radnych
8 kwietnia 2024 Biłgoraj
Wyniki wyborów na wójta gminy Biłgoraj. Znamy skład nowej rady
Znane są już oficjalne wyniki wyborów w gminie Biłgoraj. O fotel wójta ubiegało się trzech kandydatów. Kto uzyskał najwięcej głosów?
w czwartek, godzina 08:32 Księżpol
Mieszkanka powiatu w konkursie Miss Polonia 2024
10 kwietnia 2024 Frampol
Utrudnienia na DW nr 835. Rusza remont
10 kwietnia 2024 Roztocze
Powstaje dokumentacja projektowa nowych atrakcji turystycznych na Roztoczu
Roztoczański Park Narodowy rozstrzygnął przetarg na wykonanie pełnobranżowej dokumentacji projektowej dwóch nowych atrakcji turystycznych. Inwestycje, które mają być zrealizowane, mają na celu nie tylko wzbogacenie oferty turystycznej regionu, ale także podnoszenie świadomości ekologicznej oraz zachęcenie turystów do odkrywania i cieszenia się przyrodą.
w poniedziałek, godzina 22:08 Biłgoraj
Spotkanie otwarte z Wojciechem Gleniem
we wtorek, godzina 08:16 Obsza
Oni będą reprezentować powiat
8 kwietnia 2024 Biłgoraj
Wyniki wyborów z 66% obwodów w Biłgoraju. Będzie druga tura?
Trwa liczenie głosów oddanych w niedzielnym głosowaniu. Według wyników z 66,67% obwodów wybory na burmistrza Biłgoraja nie zostały rozstrzygnięte. Kto ma szansę na udział w drugiej turze?
w niedzielę, godzina 18:05 Bidaczów Stary
31 strażaków gasiło pożar wiaty
w niedzielę, godzina 10:56 Biłgoraj
Wraca sezon na garażówki. Miejskie targowisko przy ulicy Jagiełły będzie tętnić życiem
9 kwietnia 2024 Biłgoraj
Do sądu wpłynął akt oskarżenia ws. afery banerowej
Jak informuje radca prawny Marek Błaszczak, pełnomocnik burmistrza Janusza Rosłana, do sądu w Biłgoraju wpłynął akt oskarżenia ws. afery banerowej.
we wtorek, godzina 21:06 Biłgoraj
49 uczestników, 105 godzin warsztatów i 13 inicjatyw obywatelskich
w sobotę, godzina 16:32 Biłgoraj
Miłośnicy klasyków rozpoczynają sezon [NOWE ZDJĘCIA]
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika