We wtorek 31 stycznia odbyła się XLVII sesja Rady Powiatu. Jednym z punktów obrad było zatwierdzenie planu kontroli Komisji Rewizyjnej na 2023 rok. W imieniu Klubu Radnych Biłgorajszczyzna Jerzy Krasoń wnioskował o dodanie do planu pracy komisji rewizyjnej kontroli z wykonania planu finansowego za 2022 rok obejmującej stan zatrudnienia, liczbę mieszkańców, analizę warunków lokalowych oraz możliwości działania w DPS dla Kombatantów w Biłgoraju.
- Poprawka o kontrolę w DPS dla kombatantów jest pokłosiem tego, że pod koniec ubiegłego roku dołożyliśmy do budżetu DPS milion złotych - mówił radny Krasoń i dodał, że uważa za celowe przeprowadzenie kontroli dla pełnego zobrazowania i ustalenia przyczyn braków w budżecie DPS-u, wszystko to po to, aby taka sytuacja w przyszłości nie miała miejsca.
- Zaniepokoiło mnie to że radni, może przez przypadek, dowiadują się pod koniec października, że w budżecie DPS-u zabraknie około miliona złotych tak, aby zakończyć rok - dodał radny Dec.
W sesji wzięło udział 19 radnych. 7 radnych poparło wniosek, 8 było przeciw kontroli w Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów. Tym samym wniosek radnych Biłgorajszczyzny został odrzucony.
Temat DPS-ów podjęła również radna Ewa Maciocha, która poprosiła o wyjaśnienie kwestii podwyżek płac dla pracowników tych jednostek. Jak mówiła Ewa Maciocha z uzasadnienia uchwały wynika, że 10-procentowe podwyżki zostaną przyznane pracownikom pod warunkiem zrealizowania przez DPS-y zaplanowanego dochodu.
- Na czym polega zrealizowanie dochodu przez domy pomocy społecznej i czy w 2022 roku dochód został wypracowany - pytała radna Maciocha.
- Kreowanie budżetów wszystkich jednostek polega na tym, że jest zaplanowana strona dochodowa i wydatkowa. Jeżeli dochody nie są realizowane trudno mówić o pokryciu zaplanowanych wydatków. Chyba, że budżet zostanie uzupełniony o środki finansowe m.in. uchwałą Rady Powiatu, zmieniającą uchwałę budżetową na dany rok i zwiększającą środki finansowe tam, gdzie ten deficyt się pojawia - tłumaczył wicestarosta Tomasz Rogala i wyjaśnił, że w Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów zakładane dochody nie zostały wypracowane z uwagi na niedostateczną liczbę mieszkańców, dlatego na koniec roku zostały zwiększone środki budżetowe.
- Jeżeli w 2022 roku w DPS dla Kombatantów nie został wypracowany dochód jest duże prawdopodobieństwo, że dochód nie będzie wypracowany w tym roku - mówiła Ewa Maciocha.
- Jako Rada Powiatu, na podstawie planów budżetowych złożonych przez dyrektorów placówek, uchwaliliśmy budżet powiatu ze wskazaniem, że wydatki będą na określonym poziomie, wskazanym przez dyrektorów i uwzględniającym wzrost wynagrodzeń. Jeżeli nie byłoby założenia, że wzrost wynagrodzeń nastąpi, zarówno przez dyrektorów jak i nie byłoby woli wszystkich radnych, którzy głosowali nad budżetem, plan nie uwzględniałby wzrostu wynagrodzeń - podsumował wicestarosta Rogala i wyraził nadzieję na wypracowanie założonego planu i realizację podwyżek oraz zaangażowanie samorządów gminnych w kierowanie podopiecznych do placówek.
Na zakończenie Tomasz Rogala przyznał, że na chwilę obecną już wiadomo, że liczba mieszkańców DPS dla Kombatantów nie jest tą, w oparciu o którą planowany był budżet na 2023 rok i bez zmian systemowych realizacja planów będzie utrudniona. Dodał, że problem jest szerszy, dlatego Rada Powiatu skierowała petycję do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, związaną ze zmianą sposobu finansowania jednostek pomocy społecznej.
Krzysztof | Oceniano 7 razy +7
Pani Ewo,Panie Tomaszu chyba nie trzeba komentować Państwa zachowania
|