REKLAMA
Pełna wersja
KRAJ Artykuł sponsorowany
2023.02.02 10:25 | aktualizacja: 2023.02.02 10:27

PIT 36 za 2022 - kto i do kiedy musi go złożyć?

Rozliczenie PIT dotyczy każdej osoby w Polsce, która uzyskuje przychód w ciągu roku. Dla kogo jest przeznaczona deklaracja o numerze PIT 36? Na co zwrócić uwagę podczas jej przygotowywania i do kiedy musimy ją wysłać do naszego urzędu?
PIT 36 za 2022 - kto i do kiedy musi go złożyć?

1. PIT 36 co to jest?

2. PIT-36 kto - składa?

3. PIT-36 za 2022 - do kiedy należy go rozliczyć?

4. PIT 36 formularz - jak najprościej wypełnić deklarację podatkową?

5. PIT online 2022 - jak wysłać deklarację podatkową?

PIT 36 co to jest?

Podatek dochodowy jest jednym z najpowszechniej stosowanych podatków w Europie. Podpadają pod niego wszystkie nasze środki, jakie uzyskamy w czasie trwania roku podatkowego z pracy, wynajmu lub dzierżawy, prowadzenia własnej firmy i innych form działalności. Istnieje wiele różnych rodzajów deklaracji PIT, a każda jest dopasowana do sposobu, w jaki pozyskaliśmy przychód. Najpowszechniej wykorzystywaną deklaracją jest PIT 37, który dotyczy osób uzyskujących przychód ze stosunku pracy, czyli pracujących dla kogoś na etacie, umowie zlecenie oraz o dzieło. Innym bardzo powszechnym rodzajem formularza jest także PIT36, z którego korzysta wielu Polaków. Różnica między PIT 36 a PIT 37 polega na tym, że ten pierwszy dotyczy osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, a drugi przeznaczony jest dla pracowników zatrudnionych na umowie. Dodatkowo też do wypełnienia PIT 37 potrzebujemy druku PIT 11, który musimy otrzymać od pracodawcy do końca lutego.

PIT-36 kto - składa?

PIT 36 to deklaracja przeznaczona dla wszystkich tych osób, które osiągają w Polsce przychody w wyniku prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Dodatkowym warunkiem jest także forma opodatkowania - ten formularz składają przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej. Oznacza to, że zależnie od dochodów wpadamy w jeden z dwóch progów - 17 lub 32 procent. Rozliczenie PIT 2023 online dotyczy jeszcze drugiej grupy przedsiębiorców: uzyskujących przychody z tak zwanych działów specjalnych produkcji rolnej, w przypadku których również ma zastosowanie rozliczenie poprzez zasady ogólne oraz skalę podatkową.

PIT-36 za 2022 - do kiedy należy go rozliczyć?

Podobnie jak w przypadku pracowników na umowie, także i przedsiębiorcy mają czas na złożenie swojej deklaracji do końca kwietnia roku następującego po roku podatkowym, jaki chcemy rozliczyć. Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, w której dzień ten jest wolny od pracy - w takiej sytuacji terminem jest pierwszy dzień roboczy następujący po nim. W przypadku rozliczenia PIT 36 2022 ostatnim dniem, w którym możemy złożyć dokumenty do Urzędu Skarbowego jest 2 maja, ponieważ 30 kwietnia wypada w niedzielę.

Terminowość w rozliczeniu podatku dochodowego jest bardzo ważna. Dotyczy to nie tylko samego złożenia deklaracji, ale także uiszczenia niedopłaty, jeżeli taka się nam pojawiła. W sytuacji, gdy nie dopełnimy obowiązku, narazimy się na kary oraz konieczność dokonania tzw. czynnego żalu. W przypadku terminowego dostarczenia deklaracji możemy także skorzystać z ulg, które są dostępne dla tego numeru formularza, jak na przykład ulga dla krwiodawców, z tytułu darowizny na cele edukacji zawodowej czy też na internet.

PIT 36 formularz - jak najprościej wypełnić deklarację podatkową?

Rozliczenie PIT 2022 online może być przez nas dokonane na kilka sposobów. Najbardziej oczywistym jest wykonanie go samodzielnie lub też zlecenie księgowej, jeżeli mamy kogoś, kto prowadzi nasze dokumenty finansowe. Innym sposobem jest rozliczenie poprzez wykorzystanie dedykowanego oprogramowania, które pomoże nam uzupełnić formularz we właściwych miejscach i zminimalizuje ryzyko wystąpienia pomyłki. Jest to dobra opcja dla osób prowadzących niewielkie przedsiębiorstwa, które nie mogą sobie pozwolić na korzystanie z pełnej księgowości. Co więcej, dzięki oprogramowaniu do rozliczania PIT możliwa jest także korekta online, co pomoże nam dużo łatwiej naprawić ewentualną pomyłkę. Ostatnia możliwość to wybranie opcji rozlicz PIT 2023 w urzędzie, gdzie możemy poprosić urzędnika o przygotowanie deklaracji za nas.

PIT online 2022 - jak wysłać deklarację podatkową?

PIT 36 2023 możemy dostarczyć do Urzędu Skarbowego różnymi metodami. Jeszcze do niedawna najpopularniejszą metodą było osobiste przekazanie dokumentów w urzędzie, na ręce urzędnika w okienku. Jest to jednak mało praktyczne rozwiązanie, a dodatkowo musimy liczyć się z odczekaniem w kolejce wśród innych podatników. Drugi wariant to wysłanie deklaracji za pomocą poczty. W tym celu powinniśmy wykorzystać list polecony, a potwierdzenie nadania zostawić jako dowód na przesłanie dokumentów. Obecnie najprostszą i najwygodniejsza opcją jest PIT 36 online, czyli wysłanie formularza przez internet. Możemy zrobić to z domu, za darmo, bez konieczności wychodzenia i czekania, a jedyna rzecz, o jakiej powinniśmy pamiętać, to zachowanie pliku UPO, jaki otrzymamy od urzędu zwrotnie. Jest to bowiem potwierdzenie, że dokumenty zostały poprawnie odebrane przez nasz Urząd Skarbowy.

Red.
Red. dodany 2 lutego 2023
 
Odsłon: 631

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (0)

Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
15 marca 2023 Biłgoraj
Powiat ogłosił konkursy na stanowiska dyrektorów RCEZ i ZSBiO
Zarząd Powiatu podjął uchwały w sprawie ogłoszenia konkursów na stanowiska dyrektorów dwóch szkół ponadpodstawowych. Kandydaci mogą składać dokumenty do 29 marca, do godz. 9.
w środę, godzina 12:09 Biłgoraj
Policja poszukuje zaginionego 14-latka
w środę, godzina 14:53 Biłgoraj
Nowe kierownictwo Nadleśnictwa Biłgoraj
14 marca 2023 Osuchy
Podpisano umowę na budowę Muzeum Partyzantów Polskich
Wkrótce rozpoczną się prace przy przebudowie budynku dawnej szkoły w Osuchach, gdzie ma powstać muzeum poświęcone partyzantom i żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego. Inwestycja kosztować będzie ponad 12 mln zł. Umowa z wykonawcą została podpisana we wtorek 14 marca.
w środę, godzina 10:38 Wola Obszańska
Włamanie i kradzież w gminie Obsza
w środę, godzina 11:30 Potok Górny
Kompletnie pijany 62-latek za kierownicą jeepa
13 marca 2023 Biłgoraj
Radni przyjęli uchwałę w obronie św. Jana Pawła II
W poniedziałkowe popołudnie 13 marca odbyła się sesja Rady Powiatu. Podczas obrad radni przez aklamację przyjęli uchwałę, w której wyrazili swoje stanowisko w sprawie ataków na św. Jana Pawła II.
we wtorek, godzina 12:18 Biłgoraj
Zawodowy strzał w 10!
we wtorek, godzina 10:27 Biłgoraj
Andrzej Borowiec nowym szefem lubelskich lasów
w piątek, godzina 11:48 Potok Górny
Tragiczny finał poszukiwań
W czwartek 16 marca policja otrzymała zgłoszenie dotyczące zaginięcia 68-letniego mężczyzny. Zdarzenie miało miejsce na terenie gminy Potok Górny. Poszukiwania zakończyły się po godzinie, odnaleziono ciało mężczyzny.
w środę, godzina 08:06 Biłgoraj
Uczniowie LO im. ONZ gościli ósmoklasistów
w poniedziałek, godzina 09:12 Biłgoraj
Przebudowa trasy 858. W czwartek spotkanie informacyjne
11 marca 2023 Biłgoraj
Sportowy Dzień Kobiet [NOWE ZDJĘCIA]
Ośrodek Sportu i Rekreacji w Biłgoraju zaprosił wszystkie panie do wspólnego świętowania Dnia Kobiet. Były wspólne ćwiczenia, ale też konkursy z nagrodami. Gościem specjalnym wydarzenia była Małgorzata Mączyńska.
w niedzielę, godzina 11:49 Pisklaki
Kilkadziesiąt osób wzięło udział w akcji sprzątania Tanwi
10 marca 2023 Biłgoraj
Ten budynek zniknie?
13 marca 2023 Biłgoraj
Awantura o szlaban
W połowie ubiegłego roku pojawił się pomysł, by przy wjeździe od strony ul. Aptecznej ustawić szlaban, który miałby ograniczyć przejazd drogą wewnętrzną. Wnioskujący o takie rozwiązanie mieszkańcy dwóch bloków uzasadniali to dużym natężeniem ruchu. Awantura dotycząca tego szlabanu wybuchła podczas zebrania rady osiedla. Przetarg już rozstrzygnięto, ale rada osiedla będzie składać wniosek o to, by rogatki nie ustawiać.
w środę, godzina 10:14 Biłgoraj
Skatepark już dostępny?
we wtorek, godzina 07:45 Biłgoraj
Kolejna okazja, by otrzymać sadzonkę
10 marca 2023 Biłgoraj
Co dalej z petycją w obronie lasów biłgorajskich?
Mieszkańcy Biłgoraja nadal walczą o ograniczenie wycinki lasów w okolicach miasta. Podkreślają, że w Planie Urządzania Lasu na lata 2020 - 2029 zaplanowano wykonanie rębni zupełnych na powierzchni 1640 ha, czyli w ciągu obecnej dziesięciolatki zaplanowano do wycięcia o 72 ha powierzchni więcej, niż w ciągu poprzednich 20 lat.
10 marca 2023 Biłgoraj
Poznaliśmy laureatów Biłgorajskich Sit Przedsiębiorczości
w sobotę, godzina 11:00 Ciosmy
Mężczyzna poszkodowany podczas wycinki drzew
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika