REKLAMA
Pełna wersja
KRAJ Artykuł sponsorowany
2023.02.02 10:25 | aktualizacja: 2023.02.02 10:27

PIT 36 za 2022 - kto i do kiedy musi go złożyć?

Rozliczenie PIT dotyczy każdej osoby w Polsce, która uzyskuje przychód w ciągu roku. Dla kogo jest przeznaczona deklaracja o numerze PIT 36? Na co zwrócić uwagę podczas jej przygotowywania i do kiedy musimy ją wysłać do naszego urzędu?
PIT 36 za 2022 - kto i do kiedy musi go złożyć?

1. PIT 36 co to jest?

2. PIT-36 kto - składa?

3. PIT-36 za 2022 - do kiedy należy go rozliczyć?

4. PIT 36 formularz - jak najprościej wypełnić deklarację podatkową?

5. PIT online 2022 - jak wysłać deklarację podatkową?

PIT 36 co to jest?

Podatek dochodowy jest jednym z najpowszechniej stosowanych podatków w Europie. Podpadają pod niego wszystkie nasze środki, jakie uzyskamy w czasie trwania roku podatkowego z pracy, wynajmu lub dzierżawy, prowadzenia własnej firmy i innych form działalności. Istnieje wiele różnych rodzajów deklaracji PIT, a każda jest dopasowana do sposobu, w jaki pozyskaliśmy przychód. Najpowszechniej wykorzystywaną deklaracją jest PIT 37, który dotyczy osób uzyskujących przychód ze stosunku pracy, czyli pracujących dla kogoś na etacie, umowie zlecenie oraz o dzieło. Innym bardzo powszechnym rodzajem formularza jest także PIT36, z którego korzysta wielu Polaków. Różnica między PIT 36 a PIT 37 polega na tym, że ten pierwszy dotyczy osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, a drugi przeznaczony jest dla pracowników zatrudnionych na umowie. Dodatkowo też do wypełnienia PIT 37 potrzebujemy druku PIT 11, który musimy otrzymać od pracodawcy do końca lutego.

PIT-36 kto - składa?

PIT 36 to deklaracja przeznaczona dla wszystkich tych osób, które osiągają w Polsce przychody w wyniku prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Dodatkowym warunkiem jest także forma opodatkowania - ten formularz składają przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej. Oznacza to, że zależnie od dochodów wpadamy w jeden z dwóch progów - 17 lub 32 procent. Rozliczenie PIT 2023 online dotyczy jeszcze drugiej grupy przedsiębiorców: uzyskujących przychody z tak zwanych działów specjalnych produkcji rolnej, w przypadku których również ma zastosowanie rozliczenie poprzez zasady ogólne oraz skalę podatkową.

PIT-36 za 2022 - do kiedy należy go rozliczyć?

Podobnie jak w przypadku pracowników na umowie, także i przedsiębiorcy mają czas na złożenie swojej deklaracji do końca kwietnia roku następującego po roku podatkowym, jaki chcemy rozliczyć. Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, w której dzień ten jest wolny od pracy - w takiej sytuacji terminem jest pierwszy dzień roboczy następujący po nim. W przypadku rozliczenia PIT 36 2022 ostatnim dniem, w którym możemy złożyć dokumenty do Urzędu Skarbowego jest 2 maja, ponieważ 30 kwietnia wypada w niedzielę.

Terminowość w rozliczeniu podatku dochodowego jest bardzo ważna. Dotyczy to nie tylko samego złożenia deklaracji, ale także uiszczenia niedopłaty, jeżeli taka się nam pojawiła. W sytuacji, gdy nie dopełnimy obowiązku, narazimy się na kary oraz konieczność dokonania tzw. czynnego żalu. W przypadku terminowego dostarczenia deklaracji możemy także skorzystać z ulg, które są dostępne dla tego numeru formularza, jak na przykład ulga dla krwiodawców, z tytułu darowizny na cele edukacji zawodowej czy też na internet.

PIT 36 formularz - jak najprościej wypełnić deklarację podatkową?

Rozliczenie PIT 2022 online może być przez nas dokonane na kilka sposobów. Najbardziej oczywistym jest wykonanie go samodzielnie lub też zlecenie księgowej, jeżeli mamy kogoś, kto prowadzi nasze dokumenty finansowe. Innym sposobem jest rozliczenie poprzez wykorzystanie dedykowanego oprogramowania, które pomoże nam uzupełnić formularz we właściwych miejscach i zminimalizuje ryzyko wystąpienia pomyłki. Jest to dobra opcja dla osób prowadzących niewielkie przedsiębiorstwa, które nie mogą sobie pozwolić na korzystanie z pełnej księgowości. Co więcej, dzięki oprogramowaniu do rozliczania PIT możliwa jest także korekta online, co pomoże nam dużo łatwiej naprawić ewentualną pomyłkę. Ostatnia możliwość to wybranie opcji rozlicz PIT 2023 w urzędzie, gdzie możemy poprosić urzędnika o przygotowanie deklaracji za nas.

PIT online 2022 - jak wysłać deklarację podatkową?

PIT 36 2023 możemy dostarczyć do Urzędu Skarbowego różnymi metodami. Jeszcze do niedawna najpopularniejszą metodą było osobiste przekazanie dokumentów w urzędzie, na ręce urzędnika w okienku. Jest to jednak mało praktyczne rozwiązanie, a dodatkowo musimy liczyć się z odczekaniem w kolejce wśród innych podatników. Drugi wariant to wysłanie deklaracji za pomocą poczty. W tym celu powinniśmy wykorzystać list polecony, a potwierdzenie nadania zostawić jako dowód na przesłanie dokumentów. Obecnie najprostszą i najwygodniejsza opcją jest PIT 36 online, czyli wysłanie formularza przez internet. Możemy zrobić to z domu, za darmo, bez konieczności wychodzenia i czekania, a jedyna rzecz, o jakiej powinniśmy pamiętać, to zachowanie pliku UPO, jaki otrzymamy od urzędu zwrotnie. Jest to bowiem potwierdzenie, że dokumenty zostały poprawnie odebrane przez nasz Urząd Skarbowy.

Red.
Red. dodany 2 lutego 2023
 
Odsłon: 1162

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (0)

Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
8 kwietnia 2024 Biłgoraj
Kto zasiądzie w Radzie Powiatu?
Już wiadomo kto przez pięć najbliższych lat będzie zasiadał w Radzie Powiatu Biłgorajskiego. O mandat radnego ubiegało się 149 kandydatów reprezentujących 5 komitetów wyborczych.
w czwartek, godzina 14:07 Księżpol
Od poniedziałku kontrola szamb
we wtorek, godzina 06:47 Biłgoraj
Napad na lombard
8 kwietnia 2024 Biłgoraj
Znamy skład Rady Miasta Biłgoraja
Podczas niedzielnych mieszkańcy Biłgoraja wybrali 21 radnych, którzy przez najbliższych 5 lat będą decydować o przyszłości miasta. Znamy oficjalne wyniki.
dzisiaj, 07:48 Biłgoraj
Recytują najlepiej w powiecie
we wtorek, godzina 12:53 Biłgoraj
Tak zmieni się skwer
8 kwietnia 2024 Biłgoraj
Oficjalne wyniki wyborów na burmistrza Biłgoraja
Znamy wyniki wyborów na burmistrza Biłgoraja. W drugiej turze, podobnie jak w 2018 roku, zmierzą się dotychczasowy włodarz Janusz Rosłan i Wojciech Gleń.
w poniedziałek, godzina 07:53 Biłgoraj
Pożegnanie radnych
w czwartek, godzina 08:32 Księżpol
Mieszkanka powiatu w konkursie Miss Polonia 2024
8 kwietnia 2024 Biłgoraj
Wyniki wyborów na wójta gminy Biłgoraj. Znamy skład nowej rady
Znane są już oficjalne wyniki wyborów w gminie Biłgoraj. O fotel wójta ubiegało się trzech kandydatów. Kto uzyskał najwięcej głosów?
10 kwietnia 2024 Frampol
Utrudnienia na DW nr 835. Rusza remont
w poniedziałek, godzina 22:08 Biłgoraj
Spotkanie otwarte z Wojciechem Gleniem
10 kwietnia 2024 Roztocze
Powstaje dokumentacja projektowa nowych atrakcji turystycznych na Roztoczu
Roztoczański Park Narodowy rozstrzygnął przetarg na wykonanie pełnobranżowej dokumentacji projektowej dwóch nowych atrakcji turystycznych. Inwestycje, które mają być zrealizowane, mają na celu nie tylko wzbogacenie oferty turystycznej regionu, ale także podnoszenie świadomości ekologicznej oraz zachęcenie turystów do odkrywania i cieszenia się przyrodą.
w niedzielę, godzina 18:05 Bidaczów Stary
31 strażaków gasiło pożar wiaty
we wtorek, godzina 08:16 Obsza
Oni będą reprezentować powiat
8 kwietnia 2024 Biłgoraj
Wyniki wyborów z 66% obwodów w Biłgoraju. Będzie druga tura?
Trwa liczenie głosów oddanych w niedzielnym głosowaniu. Według wyników z 66,67% obwodów wybory na burmistrza Biłgoraja nie zostały rozstrzygnięte. Kto ma szansę na udział w drugiej turze?
w niedzielę, godzina 10:56 Biłgoraj
Wraca sezon na garażówki. Miejskie targowisko przy ulicy Jagiełły będzie tętnić życiem
w sobotę, godzina 16:32 Biłgoraj
Miłośnicy klasyków rozpoczynają sezon [NOWE ZDJĘCIA]
9 kwietnia 2024 Biłgoraj
Do sądu wpłynął akt oskarżenia ws. afery banerowej
Jak informuje radca prawny Marek Błaszczak, pełnomocnik burmistrza Janusza Rosłana, do sądu w Biłgoraju wpłynął akt oskarżenia ws. afery banerowej.
we wtorek, godzina 21:06 Biłgoraj
49 uczestników, 105 godzin warsztatów i 13 inicjatyw obywatelskich
7 kwietnia 2024 Biłgoraj
Jaka frekwencja w powiecie? [AKTUALIZACJA]
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika