REKLAMA
Pełna wersja
KRAJ Artykuł partnera
2023.02.04 23:38 | aktualizacja: 2023.02.24 09:43

Mieszkasz w Lublinie? Tak wyrobisz kartę EKUZ

Staranne organizowanie wyjazdu za granicę powinniśmy rozszerzyć o wyrobienie karty EKUZ. Planując wyjazd do innego kraju, należy przygotować się na nieoczekiwane. Nigdy nie możemy być pewni, co czeka na nas w innym miejscu, dlatego, jeśli chcemy zapewnić sobie ochronę w nagłych przypadkach, musimy przygotować się na wydarzenia losowe. Pomoże nam w tym karta EKUZ. Gdzie wyrobimy ją w Lublinie?
Mieszkasz w Lublinie? Tak wyrobisz kartę EKUZ

Jak szybko wyrobić kartę EKUZ?

Kartę EKUZ otrzymamy za darmo w specjalnych placówkach, które zajmują się wydawaniem takiego dokumentu, jeśli obejmuje nas ubezpieczenie zdrowotne w Polsce. Wystarczy wypełnić i podpisać wniosek, a następnie zanieść go do Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Dokładne informacje o tym miejscu poznamy na https://ekuz.com.pl/ekuz-w-lublinie/, gdzie znajdziemy m.in. godziny otwarcia i adres. W taki sposób otrzymamy kartę EKUZ od ręki. Dodatkowo można uzyskać ją przez Internetowe Konto Pacjenta lub przez elektroniczną skrzynkę podawczą (ePUAP) - wtedy rozpatrywanie wniosku zajmie prawdopodobnie kilka dni. Zatem, jeśli zależy nam na szybkim wyrobieniu karty EKUZ, najlepszym sposobem jest osobiste złożenie dokumentu w urzędzie.

Czy sam EKUZ wystarczy?

Zdarzenia losowe zazwyczaj nie są miłymi niespodziankami. Możemy stracić przez nie czas oraz pieniądze, które chcieliśmy przeznaczyć na różne atrakcje w trakcie wyjazdu, dlatego pomocna może okazać się karta EKUZ. Jej działanie obowiązuje nas na terenie krajów należących do Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Zapewnia nam to bezpłatną opiekę medyczną w placówkach państwowych wyłącznie w nagłych przypadkach. Jeśli zależy nam na dodatkowej ochronie naszego dobra, powinniśmy zadbać nie tylko o EKUZ, ale również polisę turystyczną. Dzięki temu nasz podstawowy zakres działania ubezpieczenia zostanie poszerzony o kolejne elementy, na które można liczyć w bardziej wymagających sytuacjach. Należy przy tym pamiętać, że nawet posiadając EKUZ, wciąż obowiązują nas to samo prawo otrzymania pomocy medycznej, co mieszkańców danego państwa. Zatem, jeśli w Austrii ratownictwo jest w pełni płatne, także i my będziemy zobowiązani za to zapłacić.

Czym się różni od ubezpieczenia?

EKUZ posiada ograniczony zakres działania. Wykupione ubezpieczenie turystyczne daje nam większą ochronę za granicą w różnych sytuacjach losowych, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć, ale nie tylko. Podstawowymi różnicami między kartą EKUZ a polisą jest to, że ubezpieczenie turystyczne:

  • może obejmować w każdym miejscu na świecie,

  • pokrywa koszty leczenia, ratownicze i rehabilitacji,

  • zapewnia opiekę medyczną zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych,

  • gwarantuje ochronę również naszych bagaży - w przypadku zniszczenia lub kradzieży.

Poza tym polisa turystyczna zapewnia wykonanie zabiegów, które nie są konieczne przy udzielaniu pierwszej pomocy, ale mogą poprawić nasz komfort w przyszłej historii leczenia jakiegoś urazu. Jeśli rozszerzymy nasz pakiet ubezpieczenia, możemy liczyć także na dodatkowe wsparcie, np. w postaci prawnika lub tłumacza, którego wizytę zorganizuje ubezpieczyciel.

Red.
Red. dodany 4 lutego 2023
 
Odsłon: 1207

Waszym zdaniem (0)

Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
w środę, godzina 13:28 Biłgoraj
Burmistrz nagrodził sportowców, artystów i społeczników [LISTA WYRÓŻNIONYCH]
W środę 21 lutego zorganizowano Podsumowanie roku w kulturze, sporcie i działalności społecznej. Wydarzenie odbyło się w Biłgorajskim Centrum Kultury. Burmistrz miasta nagrodził najlepszych sportowców, trenerów i działaczy sportowych, ale też artystów, twórców i animatorów kultury.
w sobotę, godzina 08:25 Obsza
Akcyza do zwrotu
w sobotę, godzina 09:21 Biłgoraj
Wilki w okolicy Biłgoraja
13 lutego 2024 Biłgoraj
Bal ósmych klas
Od belgijki uczniowie ostatnich klas Szkoły Podstawowej nr 1 w Biłgoraju rozpoczęli swój bal ósmoklasisty. Wydarzenie odbyło się we wtorkowe popołudnie 13 lutego, w sali gimnastycznej.
w sobotę, godzina 16:18 Biłgoraj
Tłumy na treningu z trzykrotnym mistrzem świata
17 lutego 2024 Józefów
Zmiana na stanowisku nadleśniczego
15 lutego 2024 Lubelszczyzna
Mrożone maliny i koncentrat pomidorowy z Ukrainy zatrzymane na granicy
Maliny nafaszerowane plastikiem i koncentrat pomidorowy o obniżonej kwasowości - te produkty nie dotrą do polskich konsumentów. Transport został zatrzymany na granicy z Ukrainą. Jak zapewnia wojewoda lubelski kontrole na granicy pracują przez całą dobę i sprawdzają jakość każdej przesyłki wjeżdżającej do kraju.
w poniedziałek, godzina 15:23 Kraj
Policjanci zabezpieczają przejazd kolumn wojskowych
w poniedziałek, godzina 13:57 Józefów
Nastolatek utknął na skalnej ścianie. Wezwano strażaków
w czwartek, godzina 09:55 Powiat
Orlen będzie szukać gazu w powiecie
W marcu na terenie powiatu biłgorajskiego mają rozpocząć się prace geofizyczne, które mają na celu zbadanie struktur geologicznych związanych z występowaniem złóż węglowodorów. Badania na zlecenie Grupy ORLEN przeprowadzi Geofizyka Toruń S.A.
w niedzielę, godzina 12:40 Borowiec
Ogień strawił poddasze
w sobotę, godzina 12:58 Powiat
Fundusze Europejskie dla przedsiębiorców z powiatu
w niedzielę, godzina 22:58 Długi Kąt
Śmiertelny wypadek na drodze wojewódzkiej [AKTUALIZACJA]
W niedzielny wieczór 25 lutego na drodze wojewódzkiej nr 853 doszło do potrącenia pieszego. Mimo podjętej reanimacji nie udało się uratować poszkodowanej osoby.
w czwartek, godzina 12:13 Lubelszczyzna
Nagrody dla sołtysów
w piątek, godzina 17:42 Biłgoraj
Ogłoszono przetarg na remont zabytkowego mostu
w niedzielę, godzina 11:07 Gmina Biłgoraj
Gmina szuka trzech dyrektorów
Urząd Gminy w Biłgoraju ogłosił konkursy na stanowiska dyrektorów Szkół Podstawowych w Dereźni Solskiej, Hedwiżynie i Korytkowie Dużym. Jakie wymagania muszą spełnić osoby, które pokierują placówkami?
18 lutego 2024 Gmina Turobin
11 chętnych na przebudowę dawnej drogi wojewódzkiej
20 lutego 2024 Region
Utrudnienia na DK nr 74. Trwa strajk rolników
w poniedziałek, godzina 18:58 Biłgoraj
Mura do Rosłana, Rosłan do Mury - kampania się rozpędza
Poszło o opłaty za korzystanie z Orlików. Radny, a zarazem kandydat na burmistrza Biłgoraja Marcin Mura zasugerował, że obecne władze planują właśnie takie kroki. Burmistrz Janusz Rosłan odpowiedział ostro. - Stop brudnej kampanii - napisał na swoim profilu w mediach społecznościowych. Szczegóły poniżej.
w poniedziałek, godzina 20:40 Biłgoraj
Witajcie w "Jedynce"
w poniedziałek, godzina 09:28 Powiat
Kilometr drogi powiatowej za ponad 2 mln zł
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika