REKLAMA
Pełna wersja
BIŁGORAJ
2023.03.20 20:15 | aktualizacja: 2023.03.20 20:17

Jakie są najważniejsze problemy mieszkańców osiedla Bagienna?

W poniedziałkowe popołudnie 20 marca, w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Biłgoraju spotkali się mieszkańcy osiedla Bagienna. Z władzami miasta rozmawiali o najważniejszych dla nich kwestiach, wśród których były: odwodnienie ulic, wykonanie oświetlenia, czy remontu nawierzchni ulic.
Jakie są najważniejsze problemy mieszkańców osiedla Bagienna?

Kolejne zebranie biłgorajskiej rady osiedlowej za nami. W poniedziałek 20 marca zebrali się mieszkańcy osiedla Bagienna, by porozmawiać z władzami miasta i przedstawić im trapiące ich problemy. Wszystkich gości, wśród których byli burmistrzowie Janusz Rosłan i Jarosław Bondyra, jak również radni witał przewodniczący rady Rafał Mosur.

Od razu poprosił o zgłaszanie przez mieszkańców tematów, którymi powinny zająć się władze.

- Obecnie to chyba najbardziej zaniedbane osiedle na terenie Biłgoraja. Było jednym z ładniejszych, a teraz nic się nie robi - rozpoczął jeden z mieszkańców, podkreślając, że od wielu lat nie przeprowadzono żadnej większej inwestycji na tym terenie.

Obecni na spotkaniu zgłaszali problem m.in. dotyczący przejścia od ul. Bagiennej do ul. Targowej, wnioskowali o wykonanie nowej nawierzchni, która obecnie jest w opłakanym stanie. - Krzaki zostały usunięte, jest też oświetlenie, tylko ta kostka psuje wygląd, trzeba to poprawić - mówiła jedna z obecnych kobiet. Poruszono też temat małego placu zabaw dla dzieci przy ul. Bagiennej, który wg mieszkańców nie spełnia żadnej roli. Obiekty są już stare, w ubiegłym roku zostały odmalowane, co nie zmienia faktu, że nie nadają się do użytku przez najmłodszych.

Innymi ważnymi kwestiami były te dotyczące ruchu samochodowego. Mieszkańcy zgłosili problem, który w ogólne nie powinien wystąpić, a chodziło o poruszanie się wymienioną ulicą samochodów ciężarowych, kierowcy, znający okolicą skracają sobie drogę wybierając właśnie tę ulicę. Ponadto proszono o zajęcie się kwestią parkowania samochodów w okolicach sklepu na ul. Janowskiej, które skutecznie utrudniają poruszanie się mieszkańcom. Apelowano też o pomoc w rozwiązaniu problemu przebywających w tym miejscu osób nadużywających alkohol. Mieszkańcy poinformowali, że dochodzi nawet do sytuacji, w których zaczepiane są kobiety spacerujące z małymi dziećmi.

Inną niezwykle ważną sprawą było zalewanie mieszkańców ul. Bagiennej. - Od ul. Janowskiej przez ul. Energetyczną, podczas opadów płynie bardzo dużo wody i podtapia cztery domy, w których łącznie mieszka kilkanaście osób. Zaczynają nam gnić budynki gospodarcze. Prosimy o wykonanie może jakiegoś rowu odwadniającego, bo obecny jest niedrożny, jego przepustowość jest bardzo mała - grzmiał mieszkaniec.

Problem z dojazdem zgłaszali mieszkańcy ul. Zarzecznej. Dziękując za wykonanie kanalizacji, prosili o rozważenie możliwości wykonania oświetlenia i nawierzchni ulicy, z której dzieci muszą chodzić do Gromady, by skorzystać z transportu publicznego do szkoły. - Problem jest ogromny, nie ma przejścia przez jezdnię, przystanek jest na zakręcie, nie ma możliwości zawrócenia, bus tam nie dojedzie. Była robiona wizja lokalna i okazało się, że ma możliwości, by zorganizować nam transport - mówiła jedna z matek.

Mieszkańcy ulic Lipowej i Storczykowej zgłaszali za to problem wystających studzienek kanalizacyjnych. Pytano też o płot cmentarza przy ul. Lubelskiej, który grozi zawaleniem.

Na wszystkie wątpliwości odpowiadał burmistrz Janusz Rosłan. Wyjaśnił, że jeszcze w tym roku, na terenie osiedla Bagienna zostanie wykonana jedna z większych inwestycji, czyli budowa długo wyczekiwanego chodnika. Zadanie ma kosztować 380 tys. zł. - Jesteśmy już po rozmowach ze starostą, gdyż to droga powiatowa. Samorząd powiatu ma złożyć wniosek na dofinansowanie zadania, my, jako samorząd miasta zadeklarowaliśmy pokrycie w pełnej wysokości wkładu własnego. Mam szczerą nadzieję, że w tym roku uda nam się to zrobić - mówił włodarz. Wyjaśnił też, że w bieżącym roku samorząd Biłgoraja na inwestycje przeznaczy ponad 44 mln zł.

Odnosząc się do kwestii zalewania posesja zaznaczył, że z pewnościa taka sytuacja nie może mieć miejsca i trzeba problem rozwiązać jak najszybciej, a autami ciężarowymi na ul. Bagiennej powinna zająć się policja, wlepiając mandaty kierowcom, którzy nie przestrzegają przepisów, a problem zgłosi służbom. Kostka na przejściu pomiędzy ulicami Bagienna a Targową ma zostać wykonana przez Miejską Służbę Drogową. Niestety większy problem jest z rozpadającym się ogrodzeniem cmentarza. Poszukiwano już wykonawcy zadania, miasto przeznaczyło na ten cel 150 tys. zł, niestety nikt nie chciał się podjąć wykonania inwestycji. Będą dalsze próby, miasto chce skorzystać z programu dotyczącego zabytków.

Również dobrych wiadomości burmistrz nie miał dla mieszkańców ul. Zarzecznej. - Nie mogę powiedzieć, że widzę szansę na wykonanie oświetlenia i nawierzchni. Ta droga nie wpisuje się w żaden program, musielibyśmy zrobić tę ulicę wyłącznie z własnych środków, a na to nie ma funduszy - podsumował Janusz Rosłan.

W bieżącym tygodniu nie będzie kolejnych spotkań rad osiedlowych, najbliższe zaplanowane jest na czwartek 30 marca. Tego dnia z władzami miasta spotkają się mieszkańcy osiedla Rapy.

red.
red. dodany 20 marca 2023
 
Odsłon: 2910

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (0)

Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
8 kwietnia 2024 Biłgoraj
Kto zasiądzie w Radzie Powiatu?
Już wiadomo kto przez pięć najbliższych lat będzie zasiadał w Radzie Powiatu Biłgorajskiego. O mandat radnego ubiegało się 149 kandydatów reprezentujących 5 komitetów wyborczych.
w czwartek, godzina 14:07 Księżpol
Od poniedziałku kontrola szamb
we wtorek, godzina 06:47 Biłgoraj
Napad na lombard
8 kwietnia 2024 Biłgoraj
Znamy skład Rady Miasta Biłgoraja
Podczas niedzielnych mieszkańcy Biłgoraja wybrali 21 radnych, którzy przez najbliższych 5 lat będą decydować o przyszłości miasta. Znamy oficjalne wyniki.
we wtorek, godzina 12:53 Biłgoraj
Tak zmieni się skwer
w poniedziałek, godzina 07:53 Biłgoraj
Pożegnanie radnych
8 kwietnia 2024 Biłgoraj
Oficjalne wyniki wyborów na burmistrza Biłgoraja
Znamy wyniki wyborów na burmistrza Biłgoraja. W drugiej turze, podobnie jak w 2018 roku, zmierzą się dotychczasowy włodarz Janusz Rosłan i Wojciech Gleń.
w czwartek, godzina 08:32 Księżpol
Mieszkanka powiatu w konkursie Miss Polonia 2024
10 kwietnia 2024 Frampol
Utrudnienia na DW nr 835. Rusza remont
8 kwietnia 2024 Biłgoraj
Wyniki wyborów na wójta gminy Biłgoraj. Znamy skład nowej rady
Znane są już oficjalne wyniki wyborów w gminie Biłgoraj. O fotel wójta ubiegało się trzech kandydatów. Kto uzyskał najwięcej głosów?
w poniedziałek, godzina 22:08 Biłgoraj
Spotkanie otwarte z Wojciechem Gleniem
w niedzielę, godzina 18:05 Bidaczów Stary
31 strażaków gasiło pożar wiaty
10 kwietnia 2024 Roztocze
Powstaje dokumentacja projektowa nowych atrakcji turystycznych na Roztoczu
Roztoczański Park Narodowy rozstrzygnął przetarg na wykonanie pełnobranżowej dokumentacji projektowej dwóch nowych atrakcji turystycznych. Inwestycje, które mają być zrealizowane, mają na celu nie tylko wzbogacenie oferty turystycznej regionu, ale także podnoszenie świadomości ekologicznej oraz zachęcenie turystów do odkrywania i cieszenia się przyrodą.
we wtorek, godzina 08:16 Obsza
Oni będą reprezentować powiat
w niedzielę, godzina 10:56 Biłgoraj
Wraca sezon na garażówki. Miejskie targowisko przy ulicy Jagiełły będzie tętnić życiem
8 kwietnia 2024 Biłgoraj
Wyniki wyborów z 66% obwodów w Biłgoraju. Będzie druga tura?
Trwa liczenie głosów oddanych w niedzielnym głosowaniu. Według wyników z 66,67% obwodów wybory na burmistrza Biłgoraja nie zostały rozstrzygnięte. Kto ma szansę na udział w drugiej turze?
w sobotę, godzina 16:32 Biłgoraj
Miłośnicy klasyków rozpoczynają sezon [NOWE ZDJĘCIA]
we wtorek, godzina 21:06 Biłgoraj
49 uczestników, 105 godzin warsztatów i 13 inicjatyw obywatelskich
9 kwietnia 2024 Biłgoraj
Do sądu wpłynął akt oskarżenia ws. afery banerowej
Jak informuje radca prawny Marek Błaszczak, pełnomocnik burmistrza Janusza Rosłana, do sądu w Biłgoraju wpłynął akt oskarżenia ws. afery banerowej.
7 kwietnia 2024 Biłgoraj
Jaka frekwencja w powiecie? [AKTUALIZACJA]
w czwartek, godzina 12:16 Biłgoraj
Kompleks boisk sportowych za 4,5 mln zł otwarty [NOWE ZDJĘCIA]
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika