REKLAMA
Pełna wersja
BIŁGORAJ
2023.03.30 19:42 | aktualizacja: 2023.03.30 19:44

O bezpieczeństwie na osiedlu Rapy

W czwartkowe popołudnie 30 marca zorganizowane zostało zebranie rady osiedla Rapy. Na spotkaniu, które odbyło się w sali konferencyjnej Urzędu Miasta poruszano najważniejsze dla mieszkańców tematy, w tym kwestię bezpieczeństwa, a także planowanej wycinki lasu.
O bezpieczeństwie na osiedlu Rapy

Kolejne zebranie rady osiedlowej za nami. W czwartkowe popołudnie 30 marca z władzami miasta spotkali się mieszkańcy osiedla Rapy. Najpierw wysłuchali sprawozdania z działalności rady, które przestawił przewodniczący Andrzej Roszkowski.

- Jest to historyczne spotkanie, bo pierwsze w trwającej już 4 lata kadencji obecnej rady. Tym bardziej jest mi miło powitać naszych gości, którym problematyka życia mieszkańców osiedla jest szczególnie bliska - rozpoczął przewodniczący Roszkowski.

- Zacznę od sprawy bardzo ważnej, bo dotyczącej bezpieczeństwa. Jednym z głównych problemów, które spędza mieszkańcom osiedla Rapy sen z powiek - jest brak bezpieczeństwa drogowego. Ze względu na to, że przez nasze osiedle przebiegają drogi o bardzo dużym natężeniu ruchu samochodów osobowych, jak i transportu ciężarowego, co w konsekwencji prowadzi do wielu wypadków samochodowych, potrącenia pieszych i rowerzystów, narażając ich na utratę zdrowia a nawet życia. Mieszkańcy zgłosili kilka uwag i wniosków dotyczących bezpieczeństwa drogowego na osiedlu. Wnioski te zostały wysłane do rozpatrzenia przez Miejską Służbę Drogową - wyjaśnił Andrzej Roszkowski.

Rada osiedla złożyła też petycję do wójta gminy Biłgoraj dotyczącą budowy brakującego odcinka drogi na terenie gminy Biłgoraj w miejscowości Wola Mała. Problemem jest jednak fakt, że właścicielem gruntów pod proponowana drogę są Lasy Państwowe, co bardzo wydłuża przygotowanie planów i zgromadzenie środków na budowę drogi, która zapewni większe bezpieczeństwo.

Ponadto przewodniczący mówił, że udało się wywalczyć wykonanie progów zwalniających na ul. Szwajcarskiej.

Zaznaczył też, że na terenie osiedla jest problem z odpływem wód opadowych, co w 2021 roku spowodowało zalanie posesji przy ul. Żelezika.

- Chciałbym też państwa zapoznać z inicjatywą podjęta w obronie biłgorajskich lasów. Powód: dewastacja okolicy źródeł rzeki STOK i plan 12 rębni zupełnych o ogólnej pow. ponad 44 ha pomiędzy Biłgorajem a Wolą Małą. Wysłaliśmy petycję jako najwyższą formę sprzeciwu społecznego - czekamy ponad rok na odpowiedź - podsumował przewodniczący.

Głównymi tematami poruszanymi przez mieszkańców były kwestie bezpieczeństwa, m.in. na rondzie ul. Zamojskiej z obwodnicą północną i ul. Poniatowskiego. W tym miejscu ustawiony jest betonowy płot, który skutecznie graniczą widoczność i powoduje, że łatwiej o wypadki. Mówiono o ustawieniu znaku stop, wyniesieniu przejścia dla pieszych, czy przesunięciu części płotu w porozumieniu ze wspólnotą mieszkaniową. Jak podkreśli obecny na spotkaniu wiceburmistrz Jarosław Bondyra to ostatnie rozwiązanie byłoby najlepsze. Tzw. trójkąt widoczności zapewniłby w tym miejscu pole widzenia. Trzeba to jednak uzgodnić, gdyż, jak wyjaśniała mieszkanka, w samym rogu stoją dwa garaże, dla których byłaby konieczność znalezienia miejsca.

Burmistrz Bondyra odniósł się też do kwestii zalewania posesji przez wody opadowe. Mówił, że miasto zabezpieczyło kwotę 150 tys. zł na udrożnienie szczególnie problematycznego rowu między obwodnicą północną a torami. Na części będzie ustawiona siatka, część będzie za to obudowana, to na zagrodzić dostęp bobrom. Druga połowa, czyli kolejne 150 tys. zł dołoży kolej. Całość zatem będzie kosztować 300 tys. zł. Poza tym planowane jest oczyszczenie i wymiana wkładu w studni chłonnej, znajdującej się na ul. Żelezika.

Przypomniano też temat rewitalizacji, która ma dotyczyć właśnie osiedla Rapy. Niestety spotkanie w tej sprawie nie cieszyło się dużym zainteresowaniem, jednak mieszkańcy chętnie składali wnioski w formie elektronicznej. Na placu zabaw przy ul. Szwajcarskiej ma powstać miejsce integracji, jednak nie będzie to nic na trwałe związanego z podłożem, rozważane jest ustawienie Miejsca Obsługi Rowerzystów.

Powrócił też temat boiska przy ul. Zamojskiej. Jarosław Bondyra wyjaśnił, że temat został zamknięty, nie udało się zagospodarować tego terenu, obecnie jest już porośnięty drzewami. Podczas spotkania rozmawiano też o planowanej wycince lasu przez Nadleśnictwo Biłgoraj. Bogdan Kiełbasa przypomniał, że w tej sprawie wystosowana została petycja, jednak czekanie na odpowiedź trwa już wiele miesięcy. O tym co dalej z petycją informowaliśmy w artykule pt. Co dalej z petycją w obronie lasów biłgorajskich?.

Kolejne spotkanie rady osiedlowej już w poniedziałek. O godz. 17, w Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących spotkają się mieszkańcy osiedla Ogrody.

red.
red. dodany 30 marca 2023
 
Odsłon: 3730

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (0)

Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
w niedzielę, godzina 17:09 Biłgoraj
Biłgorajskie rondo przy wiadukcie ma już oficjalną nazwę
W niedzielę 14 czerwca Biłgoraj świętował Światowy Dzień Krwiodawcy. Z tej okazji rondo przy wiadukcie obok restauracji McDonald's oficjalnie otrzymało imię Honorowych Dawców Krwi PCK.
w poniedziałek, godzina 10:23 Biłgoraj
Stanowisko dyrektora do obsadzenia w Biłgoraju
6 czerwca 2026 Okrągłe
Największa impreza plenerowa w gminie już w niedzielę
w piątek, godzina 09:47 Józefów
Odznaczenia za walkę z żywiołem
W środę 10 czerwca w Nadleśnictwie Józefów odbyła się uroczystość z udziałem dyrektora generalnego Lasów Państwowych Adama Wasiaka, podczas której podsumowano działania gaśnicze związane z jednym z największych pożarów lasu ostatnich lat w regionie.
w niedzielę, godzina 13:47 Frampol
Zdarzenie drogowe na niebezpiecznym skrzyżowaniu
w poniedziałek, godzina 09:31 Frampol
Policja przekazała szczegóły zdarzenia na skrzyżowaniu z DK74
3 czerwca 2026 Biłgoraj
Ocalony zabytek po 86 latach wraca do Biłgoraja
Po blisko 86 latach do Biłgoraja wraca zabytkowa Tora, pochodząca z miejscowej synagogi, uratowana tuż przed spaleniem świątyni przez Niemców we wrześniu 1939 roku. Cenny zabytek została odzyskany dzięki działaniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
w niedzielę, godzina 11:25 Biłgoraj
Biłgorajska garażówka znowu przyciągnęła tłumy [NOWE ZDJĘCIA]
5 czerwca 2026 Powiat
Polowanie na dziki w powiecie. Jest decyzja o odstrzale 197 zwierząt
4 czerwca 2026 Gmina Łukowa
Katastrofa samolotu podczas akcji gaszenia pożaru. Jest wstępny raport
Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych opublikowała raport wstępny dotyczący katastrofy samolotu gaśniczego Dromader, do której doszło 5 maja podczas akcji gaszenia pożaru Puszczy Solskiej. W zdarzeniu zginął pilot maszyny, kapitan Andrzej Gawron.
w niedzielę, godzina 11:04 Biłgoraj
Biłgoraj stolicą klasycznej motoryzacji [NOWE ZDJĘCIA]
w niedzielę, godzina 14:39 Biłgoraj
Rodzinny festyn "Trójki" [NOWE ZDJĘCIA]
4 czerwca 2026 Biłgoraj
Docenieni za służbę i walkę z pożarem Puszczy Solskiej. Lista odznaczonych i awansowanych strażaków
Podczas Powiatowych Obchodów Dnia Strażaka, które odbyły się 26 maja w Łukowej, uhonorowano strażaków za wzorową służbę oraz udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych prowadzonych podczas pożaru Puszczy Solskiej. Poniżej publikujemy listę druhów z powiatu biłgorajskiego wyróżnionych podczas uroczystości.
w czwartek, godzina 08:09 Powiat
Powalone drzewa i pożar po uderzeniu pioruna
w piątek, godzina 10:06 Bukownica
Start prac budowlanych na długo oczekiwanej inwestycji drogowej
8 czerwca 2026 Jożefów
Mieszkanka Józefowa skończyła 100 lat
Najstarsza mieszkanka miasta i gminy Józefów Marianna Biszczanik skończyła 100 lat. Z tej okazji rodzina jubilatki zorganizowała uroczystość, na którą zaprosiła m.in. przedstawicieli władz samorządowych.
7 czerwca 2026 Tereszpol-Zaorenda
Zacięta rywalizacja strażaków [NOWE ZDJĘCIA, WYNIKI]
w sobotę, godzina 12:22 Biłgoraj
Rajd przez biłgorajskie lasy. Rowerzyści wyruszyli w trasę
w sobotę, godzina 11:05 Regionie
Sensacyjne odkrycie na budowie obwodnicy w regionie
Na budowie obwodnicy Gorajca w ciągu DK nr 74 odkryto ślady życia sprzed około 5 tysięcy lat. Podczas prowadzonych badań archeolodzy natrafili na pozostałości neolitycznej osady.
w niedzielę, godzina 08:21 Dyle
Piknik integracyjny połączył mieszkańców trzech miejscowości
w poniedziałek, godzina 11:13 Biłgoraj
Album "Obary" autorstwa Grzegorza Szkutnika Książką Roku 2025
w niedzielę, godzina 14:38 Turobin
Zawody pożarnicze trzech gmin [KLASYFIKACJA KOŃCOWA]
Strażacy ochotnicy z gmin Frampol, Goraj i Turobin rywalizują w zawodach pożarniczych, które zorganizowano na stadionie sportowym w Turobinie.
7 czerwca 2026 Okrągłe
Turniej Wsi przyciągnął tłumy [NOWE ZDJĘCIA, WYNIKI]
w piątek, godzina 07:51 Biłgoraj
Wielki festyn rodzinny już w niedzielę. Dochód pomoże Adasiowi
Gazetka Lidl - Zobacz aktualne promocje i nowe gazetki na stronie Moja Gazetka
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Reklama Kontakt
Wnioski Czyste Powietrze | Audyty Energetyczne | Kalkulator mocy pompy ciep?a | Fotowoltaika - montaż i wycena | Porównywarka Fotowoltaiki | Kalkulator mocy instalacji fotowoltaicznej