REKLAMA
Pełna wersja
BIŁGORAJ
2023.04.22 10:38 | aktualizacja: 2023.04.22 10:37

Uwierzyła, że córka spowodowała wypadek. Straciła 20 tys. zł

73-letnia mieszkanka powiatu biłgorajskiego, która otrzymała telefon od fałszywej córki uwierzyła oszustom i straciła 20 tysięcy złotych. To efekt fali telefonów od oszustów próbujących wyłudzić pieniądze seniorów metodą "na wnuczka" i "policjanta".
Uwierzyła, że córka spowodowała wypadek. Straciła 20 tys. zł

Oszuści wykorzystują najróżniejsze metody i sposoby, żeby zdobyć pieniądze. Często wykorzystują metodę "na wypadek", dzwoniąc z informacją, że bliska nam osoba spowodowała wypadek drogowy i trzeba wpłacić określoną kwotę, aby uniknąć konsekwencji, w tym aresztowania.

Taki właśnie telefon odebrała 73-letnia mieszkanka powiatu biłgorajskiego. Na telefon stacjonarny zadzwoniła roztrzęsiona, zapłakana kobieta, która podała się za jej córkę. Powiedziała, że spowodowała wypadek, w którym ucierpiała kobieta w ciąży. Następnie rozmowę kontynuował już mężczyzna, podający się za policjanta, który poinformował, że współpracuje z prokuratorem i potrzebne jest 80 tys. złotych, aby córka uniknęła kary więzienia. Oszust nie pozwolił jej się rozłączać i przez cały czas tłumaczył seniorce procedury, przepisy prawne i warunki opłacenia kaucji. Jednocześnie wypytywał o to ile kobieta ma pieniędzy, czy ma inne kosztowności.

Kobieta nie posiadała całej kwoty jedynie 20 tysięcy, wobec tego mężczyzna zaproponował wpłacenie pozostałej kaucji w ciągu miesiąca. Następnie zażądał, żeby spakowała wszystkie pieniądze i przekazała mężczyźnie, który podejdzie na miejsce. Starsza kobieta zastosowała się do poleceń oszusta i oddała nieznajomemu mężczyźnie swoje oszczędności. Oszust na koniec polecił, żeby 73 - latka z nikim się nie kontaktowała i nigdzie nie dzwoniła do dnia następnego. Seniorka tak też uczyniła, zadzwoniła do swojej córki, dopiero po upływie wskazanego czasu i wtedy zrozumiała, że została oszukana.

Policjanci przypominają o ostrożności w kontaktach telefonicznych z osobami nam nieznanymi. Przestępcy, chcąc wymusić szybką reakcję, wywierają słowną presję na starszych osobach. Aby osiągnąć swój cel, potrafią straszyć, że krewny umrze lub spędzi długie lata w więzieniu, czy wręcz grozić odpowiedzialnością karną, gdy nie pomogą "policjantowi".

Pamiętaj, aby w takich sytuacjach zastosować poniższe rady:

  • zachowaj spokój,
  • zweryfikuj opisaną sytuację,
  • nie wykonuj bezmyślnie poleceń.

JP/Red.
JP/Red. dodany 22 kwietnia 2023
 
Odsłon: 2239

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (0)

Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
w czwartek, godzina 16:02 Biłgoraj
Niszczenie i zasłanianie plakatów wyborczych. Wszystkie chwyty dozwolone?
Wybory parlamentarne odbędą się dokładnie za 23 dni. To ostatni chwile na przekonanie do siebie wyborców. A kandydaci robią to na różne sposoby. Niestety dochodzi też do sytuacji, które wykraczają poza dobre obyczaje, ale i przepisy prawa. Sami kandydaci informują o przypadkach niszczenia, czy zasłaniania plakatów wyborczych.
w czwartek, godzina 10:21 Biłgoraj
Miała prawie 2 promile. Twierdziła, że wypiła tylko jedno piwo
14 września 2023 Biłgoraj
"Wydrapał" 200 tys. zł
10 września 2023 Lipiny Górne-Borowina
100-lecie Lasów Państwowych. Uroczystości w Lipinach
W tym roku Lasy Państwowe świętują 100-lecie istnienia. Z tej okazji odbywają się uroczystości, mające na celu podkreślenie wagi wydarzenia. W niedzielę 10 września świętowano w powiecie biłgorajskim.
we wtorek, godzina 19:22 Biłgoraj
Zbiórka na sprowadzenie ciała
w środę, godzina 07:50 Lekkoatletyka
RCEZ na 3. miejscu w kraju
w czwartek, godzina 15:46 Biłgoraj
Promesy wręczone. Do powiatu trafiły miliony zł
W czwartkowe popołudnie 21 września, w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Biłgoraju odbędzie się wręczenie promes z Rządowego Funduszu Polski Ład - Program Inwestycji Strategicznych edycja VI skierowana do samorządów, w których działały PGR-y.
15 września 2023 Biłgoraj
Zmiana organizacji ruchu w Biłgoraju. Sypią się mandaty
w sobotę, godzina 09:04 Biłgoraj
Koncert przy fontannie. Zagrają młodzi muzycy z Biłgoraja
w poniedziałek, godzina 08:31 Region
Utrudnienia na DK nr 74 za Frampolem
Kierowcy podróżujący "krajówką" za Frampolem muszą przygotować się na utrudnienia. Rozpoczęły się prace związane z budową pierwszej w regionie drogi w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic.
w czwartek, godzina 10:58 Biłgoraj
Bezpłatne treningi na terenie OSiR
8 września 2023 Biłgoraj
11 nauczycieli odebrało awanse zawodowe
w poniedziałek, godzina 16:41 Powiat
Miliony na renowację kościołów w powiecie
W poniedziałek 18 września, w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego odbyło się spotkanie dla przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego z terenu powiatu biłgorajskiego oraz beneficjentów dotacji, którzy otrzymali dofinansowanie w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Łącznie do naszego powiatu trafią środki w wysokości ponad 13 mln zł.
w niedzielę, godzina 08:43 Lubelszczyzna
Pociągi pojadą z Biłgoraja do Lublina - podpisano umowę na projekt linii
we wtorek, godzina 15:40 Biłgoraj
Marcin Daniec wystąpi w Biłgoraju [NOWY TERMIN]
w środę, godzina 16:09 Biłgoraj
"Jedynka" ma nowy sztandar
20 września to wyjątkowy dzień dla społeczności Szkoły Podstawowej nr 1 w Biłgoraju. W związku z beatyfikacją patrona, kardynała Stefana Wyszyńskiego, tego dnia odbyła się uroczystość nadania placówce nowego sztandaru.
15 września 2023 Olszanka
53-letni mężczyzna zmarł przygnieciony przez ciągnik
w środę, godzina 12:22 Wola Dereźniańska
Wielkie sprzątanie już w sobotę
w niedzielę, godzina 20:54 Biłgoraj
Koncert przy fontannie przyciągnął prawdziwe tłumy
W niedzielny wieczór 17 września grupa biłgorajskich muzyków zaprosiła na nietypowe wydarzenie. Zaproponowano koncert przy fontannie na placu Wolności. "Alejki" wypełniły się publicznością.
w środę, godzina 09:23 Biłgoraj
Będą zbierać baterie na ulicach Biłgoraja
we wtorek, godzina 08:21 Biłgoraj
Biłgorajska Drużyna K wyróżniona
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika