Według burmistrza Romana Dziury szanse na nawiązanie bliższych kontaktów są bardzo duże, a najbardziej realna wydaje się współpraca turystyczna i kulturalna. - Jałta i jej okolice to wspaniałe miejsca dla turystów. Piękne widoki, czyste i spokojne Morze Czarne z otaczającymi je górami i mnóstwo innych atrakcji m.in. dawna rezydencja chanów tatarskich w Bachczysaraju zrobią wrażenie na każdym turyście - uważa Roman Dziura, burmistrz Józefowa.
Wśród wielu atrakcji na Krymie członkowie delegacji z Józefowa mogli zwiedzić m.in. pałac w Jałcie, w którym przywódcy koalicji antyhitlerowskiej ustalali powojenny porządek Europy, byłą bazę floty czarnomorskiej w Sewastopolu oraz dawną rezydencję chanów tatarskich w Bachczysaraju.
Chociaż najwięcej uwagi podczas ukraińskiej wyprawy poświęcono turystyce i kulturze, burmistrz Dziura nie wyklucza, że w przyszłości obydwie strony mogłyby nawiązać także współpracę gospodarczą. - Chociaż nasze kilkutysięczne miasteczko nie może aspirować do roli strategicznego partnera dla prawie 2-milionowej republiki, zostaliśmy tam przyjęci bardzo życzliwie, a przygotowany dla naszej delegacji program wizyty był bardzo napięty - ocenia burmistrz Józefowa.
Roman Dziura zadeklarował, że przekaże te uwagi władzom województwa lubelskiego i przedstawicielom Ministerstwa Spraw Zagranicznych, ponieważ rozwiązanie tych problemów nie leży w gestii niewielkiego samorządu, ale władzy państwowej.
Członkowie józefowskiej delegacji podkreślają, że zostali bardzo życzliwie przyjęci na Krymie, a prowadzone prze nich rozmowy cieszyły się dużym zainteresowaniem miejscowych mediów. O ich randze może świadczyć seria spotkań m.in. z wiceprzewodniczącym Rady Najwyższej Autonomicznej Republiki Krymu Grigorijem Adolfowiczem Ioffe, przewodniczącym komisji stosunków międzynarodowych Remzim Ilyasovem, a także merem Jałty, wicemerem stolicy republiki Symferopolu oraz odpowiednikiem polskiego starosty w Białogorsku.
Lipcowa wyprawa przedstawicieli Józefowa na Krym była kolejnym spotkaniem z najwyższymi władzami ukraińskiej republiki. W czerwcu tego roku delegacja tamtejszej Rady Najwyższej uczestniczyła w Józefowie w obchodach 68 rocznicy śmierci Miszki Tatara. To właśnie od kontaktów z krewnymi partyzanta, który walczył w rejonie Józefowa podczas II Wojny Światowej, rozpoczęła się współpraca Józefowa z republiką Krymu.
Obydwie strony już planują kolejne spotkania i wizyty, z udziałem nie tylko przedstawicieli Józefowa, ale również innych samorządów, zainteresowanych podjęciem współpracy.
~ gargamel | Oceniano 1 raz +1
Relacja z tego pobytu to chyba jakaś hucpa z czytelnikó
burmistrz Dziurowa prowadzi politykę międzynaro A cóż to Pan Starosta Biłgorajsk Może redakcja to szerzej rozwinie, gdyż zapewne mieszkańcy gminy Józefów jak i całego powiatu biłgorajsk |
~ Wolf | 0
Z tego co pamiętam, na Krymie był zespół TANEW i to z sukcesami. Ja byłem prywatnie z rodziną. Warunki sanitarne - męka ale widoki przepiękne
|
~ wstyd | Oceniano 1 raz +1
Panie Dziura i Wilczyński Tatarzy to wyznawcy islamu - przeciwni krzyżowi, nie przeszkadz
Katolicy i ksiądz z Józefowa powinni zaprotesto Cytat z lipca tego roku: Do konfliktu doprowadzi Konflikt wokół krzyża narodził się w maju tego roku. Przeciw jego instalacji opowiedzie Demontażu zażądał rząd Autonomicz |
~ TK | Oceniano 3 razy +1
Wycieczka na koszt urzedu? I teraz niby że kulturalna współpraca haha
|