REKLAMA
Pełna wersja
FRAMPOL
2023.09.01 17:16 | aktualizacja: 2023.09.01 21:31

Centralne obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej we Frampolu [NOWE ZDJĘCIA]

W piątek 1 września obchodzimy 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Z tej okazji zorganizowane zostały uroczystości we Frampolu, w których uczestniczyły najważniejsze osoby w państwie. Obecna była m.in. marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Mimo zapowiedzi wiceprezes Rady Ministrów Jarosław Kaczyński nie wziął udziału w uroczystościach.
Centralne obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej we Frampolu [NOWE ZDJĘCIA]

Na uroczystości poświęcone rocznicy wybuchu II wojny światowej zaprosili: marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek, starosta biłgorajski Andrzej Szarlip, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, burmistrz Frampola Józef Rudy oraz Związek Strzelecki "Strzelec" im. Józefa Piłsudskiego.

Wydarzenie rozpoczęło się w piątek 1 września, pod pomnikiem Odzyskania Niepodległości we Frampolu. Początek zaplanowano na godz. 17.00.

- 1 września 2023r. chcemy wspomnieć naszych polskich bohaterów, walczących na wszystkich frontach II wojny światowej za "wolność naszą i waszą". Chcemy także oddać hołd pamięci ludności cywilnej, która ginęła w barbarzyńskich działaniach hitlerowskich Niemiec i sowieckiej Rosji - zaznaczył starosta Andrzej Szarlip i dodał: - Frampol, na miejsce uroczystości wybrany został nieprzypadkowo. To właśnie tę miejscowość, położoną przy Roztoczu, niemieckie lotnictwo wybrało jako miejsce ćwiczeń celności i siły bomb lotniczych. Miasteczko bez znaczenia strategicznego, bez obrony przeciwlotniczej zostało zbombardowane, a ludność straciła życie i mienie. Niemcy wykorzystali unikalny układ urbanistyczny Frampola i całe miasteczko jako tarczę. To przykład bestialstwa, nieopisanych i pozostających bez zadośćuczynienia niemieckich zbrodni.

W tym roku obchodzimy 84. rocznicę rozpoczęcia największego konfliktu zbrojnego, rozpoczętego agresją Niemiec na Polskę, a przypieczętowaną 17 września 1939 roku, sowiecką agresją na naszą Ojczyznę.

84 lata temu zjednoczyło się całe społeczeństwo polskie, by dać odpór agresorowi z zachodu i wschodu. A gdy okazało się, że otwarta walka - wobec przewagi nieprzyjaciół - jest niemożliwa przystąpiono do walki partyzanckiej tworząc największe w historii Państwo Podziemne, które nie ustawało w działaniach zmierzających do wyzwolenia Polski.

- 1 września 1939r. to nie dzwonek szkolny obudził Polaków, ale huk wystrzałów, rozpętała się najstraszniejsza, najokrutniejsza w dziejach świata wojna. Dziś, w różnych miejscach naszej ojczyzny odbywają się uroczystości upamiętniające tych, którzy na ołtarzu wolności i niepodległości położyli to co najcenniejsze - swoje życie. Wzorem ubiegłego roku spotykamy się we Frampolu, który stał się pewnym symbolem. Miasteczko niemal zrównano z ziemią. To był przerażający czas. Luftwaffe z takich miasteczek zrobiło sobie poligon ćwiczebny, lecieli na niskim pułapie i sprawdzali ile potrzeba czasu i z jakiej wysokości można dokonać największych zniszczeń i zabić jak największą liczbę ludzi. To nie była jednak nasza jedyna tragedia, bo już 17 września drugi wróg, tym razem ze wschodu napadł na Polkę. Byliśmy osamotnieni, ale walczyliśmy - mówiła Elżbieta Witek, marszałek Sejmu, dodając: - Nie możemy zapomnieć co się wydarzyło 84 lata temu, naszym obowiązkiem jest mówienie prawdy i przekazywanie prawdy o zniszczeniach i cierpieniach milionów Polaków.

W piątkowej uroczystości, pomimo takich zapowiedzi, nie uczestniczył wicepremier Jarosław Kaczyński. Skierował jednak do uczestników list, który odczytał Mariusz Błaszczak. - Celem Niemców było wywołanie paniki i strachu, co za tym idzie zmuszenie ludności cywilnej do posłuszeństwa. Polacy mieli się bać. Z niemieckich dokumentów wynika również, że naloty na małe miasteczka stanowiły również trening dla pilotów Luftwaffe. Frampol - miasto cieszące się ponad 300-letnią historią i pokojowym współistnieniem mieszkańców stało się nie tylko ofiarą hitlerowskiej nienawiści, ale też historycznego kłamstwa. Przez wiele lat niemieccy historycy utrzymywali, że w mieście były polskie działa przeciwlotnicze, dlatego był to atak konieczny. Dzisiejsze uroczystości obchodzone w całym kraju skłaniają do refleksji nad wartościami, za które pokolenia naszych rodaków nie wahały się oddać życia. Dla Polaków ważny jest honor i wolność. Czas leczy rany, nie oznacza to jednak, że mamy zapomnieć o tym, co wydarzyło się 84 lata temu, wprost przeciwnie. Dziękuję mieszkańcom Frampola za kultywowanie pamięci i upowszechnianie prawdy o zbrodni - napisał prezes PiS.

Red
Red dodany 1 września 2023
 
Odsłon: 21333

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (3)

Drakkar
  0
Haracz za wyzwolenie
Drakkar
Oceniano 1 raz  +1
Grzegorz z Chetyna
Oceniano 21 razy  +11
A gdzie się podział Wielki Kurdupel???
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
1 grudnia 2023 Tarnogród
Napad na kantor w Tarnogrodzie
Nieznany mężczyzna sterroryzował kobietę pracującą w kantorze, ukradł pieniądze i uciekł. Teraz poszukuje go policja. Do tego zdarzenia doszło w piątkowe popołudnie 1 grudnia, w Tarnogrodzie.
dzisiaj, 09:04 Lubelszczyzna
Nowe radiowozy na drogach, w tym nieoznakowana kia
w poniedziałek, godzina 08:50 Obsza
Nowa droga skróci podroż na Podkarpacie
1 grudnia 2023 Biłgoraj
Arion nadal będzie prowadzić biłgorajski szpital?
W piątek 1 grudnia, na stronie Starostwa Powiatowego w Biłgoraju pojawiła się informacja dotycząca działań realizowanych przez Zarząd Powiatu w zakresie zapewnienia mieszkańcom dostępu do szpitalnej opieki zdrowotnej. Starosta wyjaśnił też jakie są możliwości wypowiedzenia umowy dzierżawy zawartej pomiędzy powiatem a spółką Arion. Okazuje się, że zamierzone cele wcale nie muszą zostać zrealizowane.
w piątek, godzina 08:33 Lubelszczyzna
Najgorsza sytuacja na drogach w okolicach Biłgoraja
dzisiaj, 13:24 Józefów
Prawie 3 mln zł na zadania publiczne
30 listopada 2023 Biłgoraj
Biłgoraj na podium
Ogłoszono wyniki VII edycji Rankingu Gmin Lubelszczyzny. W zestawieniu miasto Biłgoraj zajęło odpowiednio 2. miejsce w kategorii "Gminy miejskie" oraz 1. miejsce w kategorii "Gmina - lider powiatu biłgorajskiego".
w środę, godzina 12:35 Biłgoraj
Urząd Miasta poszukuje pracownika
dzisiaj, 08:51 Biłgoraj
Wytańczyły nagrody
2 grudnia 2023 Lubelszczyzna
Jaka jest sytuacja na drogach Lubelszczyzny?
Od rana obserwujemy intensywne opady śniegu, a to oznacza, że warunki do jazdy nie należą do najlepszych. W całym województwie na drogach pracuje sprzęt, który ma za zadanie ułatwić podróżowanie. Wszystkie drogi są przejezdne?
w sobotę, godzina 14:03 Biłgoraj
Mikołajkowe bieganie [NOWE ZDJĘCIA]
we wtorek, godzina 08:26 Lekkoatletyka
Angelika Mach z minimum na igrzyska w Paryżu
dzisiaj, 11:13 Frampol
Będą debatować o ważnej kwestii. Można dołączyć
W przyszłym tygodniu, we Frampolu odbędzie się ważne spotkanie, na które zapraszają władze gminy. Będzie ono miało wpływ na przyszłość gospodarczą tego regionu.
w sobotę, godzina 12:32 Biłgoraj
Jubileuszowy Mikołajkowy Turniej Sportowy Osób Niepełnosprawnych
w piątek, godzina 17:26 Biłgoraj
Nowy pług wyruszy na ulice Biłgoraja
we wtorek, godzina 09:05 Biłgoraj
Jan Pyznarski i Krzysztof Halicki wydali oświadczenie dot. biłgorajskich zapiekanek
W ostatnich tygodniach głośno zrobiło się zapiekankach, którymi od lat zajadają się mieszkańcy Biłgoraja i okolic. Okazuje się, że wokół tego produktu zrobiła się niemała afera. Właśnie dlatego wydane zostało oświadczenie.
dzisiaj, 08:17 Tarnogród
Mikołaj zawitał do Tarnogrodu
w sobotę, godzina 09:08 Biłgoraj
Zrzutka po pożarze. Rodzina prosi o pomoc
we wtorek, godzina 15:41 Biszcza
Nowy sekretarz wybrany
Zakończyło się postępowanie konkursowe na stanowisko sekretarza w gminie Biszcza. Kto spełnił wymagane warunki i będzie pełnić funkcję - najważniejszego po wójcie - urzędnika?
w środę, godzina 13:28 Korczów
Matka osierociła czwórkę dzieci. Szkoła w Korczowie apeluje o wsparcie
w sobotę, godzina 12:56 Biłgoraj
Mikołajowy zawrót głowy w Samorządowym Przedszkolu Nr 1
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika