REKLAMA
Pełna wersja
TARNOGRÓD
2023.10.03 08:13 | aktualizacja: 2023.10.03 08:14

Minister rolnictwa w Tarnogrodzie

- Musimy pójść w kierunku systemu holenderskiego. Tam rolnik ma udział w produkcji, przetwórstwie i handlu, ale najtrudniej zmienić mentalność - powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus podczas spotkania z rolnikami w Tarnogrodzie w województwie lubelskim.
Minister rolnictwa w Tarnogrodzie

Rozmowa z rolnikami ekologicznymi

Minister zwrócił uwagę, że przy takim rozdrobnieniu jakie mamy w polskim rolnictwie niezbędne jest znalezienie sposobu na wspólną pracę rolników. Dotychczasowe doświadczenia ze spółdzielniami czy grupami producenckimi nie są zadowalające.

- Będziemy bardzo mocno stawiać na jednoczenie się rolników, na przetwórstwo oraz handel czyli lokalna półka - podkreślił minister.

Według ministra konieczność sprzedawania 2/3 produktów lokalnych w ramach Lokalnej półki spowoduje korzyści dla rolników w postaci szerszego dostępu do klientów, ale także wymusi konieczność rozwoju lokalnego przetwórstwa, a klientom da szeroki wybór produktów pochodzących z najbliższej okolicy, czyli produktów polskich.

- Nasze polskie przetwórstwo jest największym problemem naszego rolnictwa. To warunek konieczny do stabilizowania sytuacji, a stabilność jest bardzo ważna - stwierdził minister Robert Telus.

Przypomniał przy tej okazji, że z Krajowego Planu Odbudowy przeznaczono na ten cel ponad 3 mld złotych, a zainteresowanie skorzystania z tych środków okazało się bardzo duże.

Wizyta w zakładzie przetwórczym

Szef resortu rolnictwa zapoznał się także z funkcjonowaniem Spółki z o.o. Bioconcept-Gardenia, która specjalizuje się w produkcji mrożonych owoców.

- Chcieliśmy pokazać rolnikom firmę, która jest pewnym modelem, do którego dążymy - powiedział minister Robert Telus podczas briefingu po zwiedzaniu zakładu.

- Jest to polska przetwórnia, polska firma z polskim kapitałem, która bardzo silnie współpracuje z polskimi rolnikami, która tworzy nawet grupę z rolnikami - podkreślił szef resortu rolnictwa.

- Z tą firmą współpracuje ponad 500 rolników i to pokazuje jak ważne jest własne przetwórstwo - dodał minister.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że na przeznaczone 3 mld złotych na przetwórstwo w ramach KPO, złożone wnioski opiewają na ponad 6 mld złotych. Według ministra to najlepiej obrazuje słuszność przyjętej drogi przywracania lokalnego przetwórstwa.

Według ministra uzupełnieniem tego działania jest program Lokalna półka.

Szef resortu rolnictwa odniósł się także do problemów rolników poszkodowanych przez niekorzystne warunki atmosferyczne.

- Wprowadzimy zmianę w rozporządzeniu, dzięki którym na wsparcie będą mogli liczyć rolnicy, których straty w uprawach były niższe niż 70 procent i zawierały się w przedziale 50-70 procent - zapowiedział minister informując jednocześnie, że to musi trochę potrwać, gdyż jest wymagana zgoda Komisji Europejskiej.

Minister Robert Telus powiedział ponadto, że wspólnie z rolnikami poszukiwane są rozwiązania, które pozwolą na zintensyfikowanie procesów jednoczenia się rolników do wspólnej pracy.

Szef resorty rolnictwa przypomniał, że już rozpoczął się skup kukurydzy na rezerwy państwowe przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych oraz zostały ogłoszone przez Orlen przetargi na skup kukurydzy na biopaliwa, a także rozpoczął się skup prowadzony przez Krajową Grupę Spożywczą.

- Nie mamy jeszcze zgody Komisji Europejskiej na pomoc skupową dla przedsiębiorców, którzy skupili w ubiegłym roku mokrą kukurydzę - poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.

Minister podał także najnowsze dane dotyczące wypłat dla rolników w ramach pakietów pomocowych.

- Już ponad 5,3 mld złotych trafiło na konta rolników w ramach pomocy zbożowej i nawozowej - powiedział minister.

- Działamy w interesie polskiego rolnika i nic tego nie zmieni - dodał minister Robert Telus.

MRiRW
MRiRW dodany 3 października 2023
 
Odsłon: 3329

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (0)

Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
16 lipca 2024 Panasówka
Spór o planowaną atrakcję turystyczną na Roztoczu
Roztoczański Park Narodowy planuje budowę wieży widokowej na Wzgórzu Polak w Panasówce. Projekt, który jest częścią szerszej rozbudowy bazy edukacyjno-turystycznej parku, budzi zarówno entuzjazm, jak i sprzeciw wśród lokalnej społeczności. Koszt całego przedsięwzięcia to 50 milionów złotych, z czego 16 milionów złotych przeznaczono na budowę samej wieży. Planowany termin zakończenia inwestycji to 2028 rok.
we wtorek, godzina 13:04 Zastawie
W niedzielę szykuje się zabawa
w środę, godzina 08:38 Tereszpol
Zbliża się termin zbiórki odpadów wielkogabarytowych
w piątek, godzina 18:04 Tarnowola
Zderzenie osobówek na drodze wojewódzkiej [AKTUALIZACJA]
W piątkowe popołudnie na drodze wojewódzkiej nr 853 miedzy Aleksandrowem a Józefowem doszło do zderzenia dwóch osobówek. Na miejscu interweniowały służby ratunkowe. Podczas prowadzonych działań droga była zablokowana.
w środę, godzina 10:36 Wola Obszańska
Złodzieje tytoniu w powiecie
17 lipca 2024 Stary Lubliniec
Kierujący ciągnikiem poniesie konsekwencje
18 lipca 2024 Biłgoraj
Milionerzy w powiecie
W 2023 roku w województwie lubelskim zmniejszyła się liczba osób deklarujących dochód powyżej miliona złotych. Liczba milionerów spadła o 87 osób, z 1357 w 2022 roku do 1270 w 2023 roku. Najwięcej milionerów wybrało deklarację PIT-36L (1119 osób), a popularny PIT-37 wybrało 75 milionerów. Ilu milionerów rozliczyło się w biłgorajskiej skarbówce?
12 lipca 2024 Józefów
Wilki w józefowskich lasach
w niedzielę, godzina 14:20 Biłgoraj
Dziesięć miejscowości bez prądu, w tym Biłgoraj
13 lipca 2024 Józefów
Nowa siedziba nadleśnictwa coraz bliżej
Leśnicy z Józefowa doczekają się nowej siedziby. W ostatnich dniach czerwca ogłoszono przetarg na budowę budynku administracyjnego Nadleśnictwa Józefów wraz z towarzyszącą infrastrukturą.
we wtorek, godzina 12:34 Biszcza
Gmina szuka dyrektora dla nowo utworzonego żłobka
w sobotę, godzina 08:23 Wola Obszańska
Festyn na granicy województw
14 lipca 2024 Region
Przedstawiciele powiatu na odsłonięciu pomnika w Domostawie
W niedzielę 14 lipca w Domostawie odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego ofiary rzezi wołyńskiej. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz powiatu biłgorajskiego, m.in. prezydium Rady Powiatu.
w środę, godzina 10:44 Biłgoraj
Mieszkanka powiatu straciła spore pieniądze
w środę, godzina 10:13 Kraj
Jak uzyskać bon energetyczny? Sprawdź limity dochodowe i kwoty wsparcia
12 lipca 2024 Biłgoraj
Poseł Romanowski stracił immunitet
W piątek 12 lipca Sejm zdecydował o uchyleniu immunitetu posła Marcina Romanowskiego. Posłowie zgodzili się również by polityk trafił do tymczasowego aresztu.
we wtorek, godzina 11:31 Frampol
Rowerem na Porytowe Wzgórze
14 lipca 2024 Józefów
Gmina stawia na fotowoltaikę z magazynami energii
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika